Atla

Banka Dosya Masrafı İadesi Avukat


Banka Dosya Masrafı İadesi Avukat

Banka Dosya Masrafı İadesi Avukat

Banka Dosya Masrafı İadesi Avukat

    YENİ TÜKETİCİ KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu`nda yapılan değişiklik ile aşağıda belirteceğimiz miktarlar doğrultusunda tüketici hakem heyetine, tüketici mahkemelerine müracaat edilir.

İLÇE TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE NASIL MÜRACAAT EDİLİR

Banka kredi dosya masrafı iadesi 2 bin TL`nin altında olan dosya masrafları için, tüketici ikametgah adreslerinde bulunan ilçe hakem heyetine başvurmaları gerekmektedir.

 İlçe Tüketici Hakem heyetine dilekçe ile başvuru yapılırken, Dilekçeye ek olarak eklenen delil niteliği taşıyan evrakların (dekontlar, kredi sözleşmesi, hesap dökümü vb.) eksiksiz olarak dilekçe ile sunulması gerekmektedir.

İL TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE NASIL MÜRACAAT EDİLİR

Banka kredi dosya masrafı 2 bin TL ile 3 bin TL  arasında olan dosya masrafları için, tüketici ikametgah adreslerinde bulunan valilik bünyesinde kurulan il hakem heyetlerine başvuru yapabilirler.

İl Tüketici Hakem heyetine dilekçe ile başvuru yapılırken, Dilekçeye ek olarak eklenen delil niteliği taşıyan evrakların (dekontlar, kredi sözleşmesi, hesap dökümü vb.) eksiksiz olarak dilekçe ile sunulması gerekmektedir.

BANKA DOSYA MASRAFI İADESİ AVUKAT    

TÜKETİCİ MAHKEMESİNE BAŞVURU NASIL YAPILIR

Banka kredi dosya masrafı 3 bin TL`nin üzerinde olan dosya masrafları için, tüketici ikametgah adreslerinde bulunan Tüketici Mahkemesi`nde dava açılması için başvuru yapabilirler.

Tüketici Mahkemesine başvuru yapılırken, Dilekçeye ek olarak eklenen delil niteliği taşıyan evrakların (dekontlar, kredi sözleşmesi, hesap dökümü vb.) eksiksiz olarak dilekçe ile sunulması gerekmektedir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ KARARLARINA İTİRAZ NASIL OLUR

Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilen kararlar karşı  15 günlük itiraz süresi bulunmaktadır. Ankara Tüketici Mahkemelerinde görülecek olan davalar, Tüketici Hakem heyeti kararlarına itiraz davalrı yargıtay kararları çerçevesinde karar verilmektedir. Kararlar genelde tüketiciyi haklı görmektedir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ KARARLARININ İCRASI NASIL OLUR

Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilen kararlar, mahkeme ilamı niteliğinde olup, Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilen kararlar 'İCRA TAKİBİ'  yapılırken 'İLAMLI İCRA' olarak  icraya konur.

Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilen kararlarına karşı Tüketici mahkemesine yapılan itiraz, Tüketici Hakem heyetin kararlarının icrasına engel değildir.'

TÜKETİCİ HANGİ BANKA DOSYA MASRAFLARINI İADE ALABİLİR

Tüketiciler, Banka tarafından kredi çekilirken kesilen dosya masrafları için "dosya masrafı, ekspertiz, kredi tahsis değerlendirme ücreti, vb." bedelleri banka sizinle müzakere etmeden kesintisini yapamaz. Bankadan kredi alırken benzer kesintiler yapıldıysa, Tüketici bu ücret kesintilerini, masraflarını geri alabilirler.

Banka tarafından kredi çekilirken kesilen dosya masrafları için "dosya masrafı, hayat sigortası, ipotek fekki, ekspertiz ücreti vd." kesintileri banka sizinle müzakere etmeden kesintisini yapamaz. Bankadan kredi alırken benzer kesintiler yapıldıysa, Tüketici bu ücret kesintilerini, masraflarını geri alabilirler.

DASK Sigortası Yasa gereği Mecburidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SAADET SOLAK -
  7 Ağustos 2016

  Banka Dosya Masrafı İadesi Avukat hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • ŞÜKRAN KARADİKEN -
  11 Ağustos 2016

  Banka Dosya Masrafı İadesi Avukat Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak