Banka Kefilliği Nasıl İptal Edilir? | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Banka Kefilliği Nasıl İptal Edilir?

Banka Kefilliği Nasıl İptal Edilir?

Banka Kefilliği Nasıl İptal Edilir? Türkiye’de birçok vatandaş, yaşantısını sürdürebilmek, ev araba gibi yeni bir mülk edinebilmek ya da herhangi bir ihtiyacını karşılayabilmek için kredi kullanıyor. Son açıklanan istatistikler de kredi kullananları sayısının her geçen yıl giderek arttığını gözler önüne seriyor.

Fakat, kredi kullanan herkesin bankacılık sicili uygun olmayabiliyor. Ya da bankaların stratejileri gereği, kredi başvurularında kredi talebinde bulunan kişiden borcuna karşılık kefil isteyebiliyor.

Özellikle Türkiye ve dünya ekonomisinin zorlu günler yaşadığı kriz dönemlerinde bankalar önünü net olarak göremediği için kredi musluklarını kısabiliyor. Kefil sistemi bu gibi durumlarda bankalar için sıklıkla kullanılan bir yöntem olup, bir borcun iki kişiye yüklenmesi nedeniyle geri ödemelerde bir miktar daha güvenli bir yöntemdir.

Peki Bir Krediye Kefil Olduğunuzda Kefaleti Nasıl Sonlandırabilirsiniz? Banka Kefilliği Nasıl İptal Edilir?

Öncelikle kredisine veya herhangi bir borcuna kefil olacağınız kişiyi iyi tanıdığınıza emin olmanız gerekir. Kefillik sürecinde çok iyi düşünerek hareket etmeli, borcunu ödeyebileceğine emin olmadığınız kimselere, ne kadar yakınınız olursa olsun kefil olmamalısınız.

Kefillik sözleşmeleri ile ilgili ilk bilmeniz gereken, süreli sözleşmeler olup kefil olduğunuz kişi borcunu ödediğinde ya da 10 yıllık zaman aşımı dolduğunda otomatik olarak sonlandığıdır.

Bu durumlar dışında, kefil olduğunuz kişi borcunu ödemez ve bilerek izini kaybettirmeye çalışıyorsa özellikle yurt dışına yerleşmişse, kefil olan taraf kefaletin iptali nedeniyle dava açabilir.

Bir Yakınınızın Kullandığı Krediye Kefil Oldunuz ve Çeşitli Nedenlerle Bu Kefaleti Sonlandırmak İstiyorsunuz Ne Yapabilirsiniz?

İlk olarak kredi henüz, kredi kullananın hesabına geçmediyse bankayla görüşerek kefilliğinizin iptal edebilirsiniz.  Ancak eğer para kişiye ödendiyse, fakat siz ilgili kefalet için bir dilekçe imzalamadıysanız, kendi el yazınızla yazılmamışsa veya imzaladığınız dilekçede süre belirtilmiyorsa bu dilekçe usulüne uygun olmadığı için kefilliğiniz geçersiz sayılabilir.

Bir diğer yöntem ise, kefillik sözleşmelerinde evli bireyler için eş rızası şartı aranır. Kefil olduktan sonra eşinizin rızası olmadığı gerekçesiyle dava açarak kefillik sözleşmesinin iptalini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bankanın kefillik sözleşmesinde avukatınız ile başka bir açık, usulsüzlük tespit edebilirseniz kefillik durumunuzu iptal etme şansı yakalayabilirsiniz. Ancak bu sürecin ispat gerektirdiğini ve çok büyük bir finansal kurumun açıklarını aradığınızı ve işinizin çok zor olduğunu unutmamanız gerek!

1.871 Görüntülenme

SORULAR

 1. Saim Kara dedi ki:

  İyi günler,
  Anonim şirketteki hisselerimi ortaklarıma devrederek şirket ile olan ilişiğimi kestim. Daha önce ortak iken şirket adına alınan teminat mektupları için diğer ortaklar ile birlikte imzalamış olduğum kefalet sözleşmesini nasıl iptal ettirebilirim.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla

 2. Serpil Aslı dedi ki:

  KONUT KREDİSINE OĞLUM VE EŞIM KEFIL OLDU OĞLUM EVLENMEK ÜZERE BANKAYA KEFİL OLDUĞU ICIN RED ALMIŞ BUNUN KEFALETTEN ÇIKMA GIBI BI ŞANSI VARMI EMEKLI OLDUĞUM ICIN KREDİ DIREK MAAŞTAN KESILIYOR. BU ISE ÇOK ÜZÜLÜYORUMNASIL INI YOL IZLEMELI. TEŞEKKÜR EDERİM IYİ GÜNLER

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
Telefon WhatsApp