Atla

Banka Kredilerinde Kefilin Sorumluluğu


Banka Kredilerinde Kefilin Sorumluluğu

Banka Kredilerinde Kefilin Sorumluluğu

Banka Kredilerinde Kefilin Sorumluluğu

Banka Kredilerinde Kefilin Sorumluluğu Günümüz modern ekonomi sistemi dahilinde vatandaşın veya kurumların banka ve kredi kuruluşlarından kredi kullanımları her geçen gün hızla artış gösteriyor. Bu doğrultu da kredi borcunun en yüksek olduğu ülkelerden birisi haline gelen Türkiye' de sadece banka veya özel kredi kuruluşlarından. Kredi kullanımını gerçekleştiren kişi veya kurumlar değil aynı zamanda da söz konusu kredi kullanımına kefil olan kişi veya kurumlarda söz konusu kredi borçlarından fazlasıyla etkilenebiliyor. Son yıllarda özellikle de kredi kullanımlarında geri ödeme konusunda yaşanan sıkıntılar dolayısı ile kredi tüketicisine. Yönelik olarak özel yapılandırma hizmet ve uygulamaları gerçekleştiriliyor.

Ancak bu hallerde banka veya özel kredi kuruluşu tarafından kredi kullanana kefil olan kişi veya kuruma yapılandırmaya ilişkin olarak herhangi bir bilgi verilmiyor. Bu durumda kefilin bilgisi dışında söz konusu kredi borcunun yapılandırılması ve ödenmemesi üzerinden artan faiz oranları gibi sürpriz ve yüksek miktardaki borçlar ile karşı kalması muhtemel oluyor. Bu doğrultuda da Yargıtay tarafından doğrudan binlerce kişiyi ilgilendirecek emsal bir karar çıktı.

Tüketici Hakem Heyetine Başvurdu

Söz konusu kredi kullanımına ilişkin meydana gelen olayda İzmir' de kredi çeken arkadaşına kefil olan bir kişi Yargıtay' dan emsal karar çıkmasını sağladı. İzmir' de yaşayan N.K. bankadan 8 bin 781 TL değerinde tüketici kredisi çekmek isteyen arkadaşı U.G.' ye kefil oldu. Fakat, krediyi çeken U.G. kredi borcunun ödenmesi konusunda sıkıntı yaşadı ve bankaya başvuru gerçekleştirerek kredi borcunun yapılandırılmasını istedi. Bankanın yapılandırma talebine olumlu yanıt vererek kredisini yapılandırmış olduğu U.G.' nin yapılandırması ile ilgili olarak N.K.' ya haber vermede. U.G.' nin bu yapılandırmayı da ödeyememesi üzerine birkaç defa daha yapılandırmada bulunması ve devamında da ödeyememesi dolayısı ile bu kredi borcu faizi ile beraber tam 50 bin TL seviyesine ulaştı. Banka tarafından da U.G.' den borcun bir türlü tahsil edilememesi üzerine kefil olan N.K.' ya dönüş yaptı ve kendisinin kefil olması nedeniyle N.K.' ya 50 bin TL borcu olduğunu gösteren bir yazı tebliğ etti. Gelen bu borç üzerine şok yaşayan N.K. Tüketici Mahkemesi Hakimliği' ne dava başvurusunda bulundu. Bu doğrultuda da ‘yapılandırmadan haberim yok' savunması ile emsal bir karar çıkmasını sağladı. Dava süreci sırasında borcun artışı da devam ederken, mahkeme tarafından bankalardan kredi çekme işlemlerinde kefil durumunda olan kişiler ile ilgili olarak emsal karara vararak, yapılandırma durumunda mutlak suret ile kefilin haberinin olması ve kefilin imzasının alınması gerektiğine hükmetti. Söz konusu karar binlerce kişiyi ilgilendiren emsal bir karar niteliği taşırken aynı zamanda da Yargıtay tarafından onandı. Yargıtay tarafından yerel mahkemenin vermiş olduğu bu kararın tümüyle haklı ve doğru olduğu kararına vardı. Bu sebep ile Türk mahkemelerinde kesinlik kazandı ve bundan sonra bu tip tüketici işlemlerinde emsal olma durumunda olduğuna karar verildi.

Başka Yargıtay Kararı - Banka Kredilerinde Kefilin Sorumluluğu

T.C. YARGITAY: 13.Hukuk Dairesi Esas: 2014/33348 Karar: 2015/27170 Karar Tarihi: 17.09.2015

MENFİ TESPİT DAVASI - BANKANIN SİGORTA SÖZLEŞMESİNİ KREDİ SÖZLEŞMESİNE UYGUN DÜZENLEMEDİĞİ İDDİASI. POLİÇE TEMİNATI - HAYAT SİGORTASININ KREDİ BORCUNU KARŞILAR NİTELİKTE DÜZENLENMESİNDEN BANKANIN SORUMLU OLDUĞU. DAVANIN KABULÜ - HÜKMÜN ONANMASI GEREĞİ Diğer icra avukatı makalesi için ana sayfayı ziyaret edebilirsiniz

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Etiketler:  

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • DERYA BELGİN -
  7 Ağustos 2016

  Banka Kredilerinde Kefilin Sorumluluğu Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • OKAN DURMUŞ -
  14 Ağustos 2016

  Banka Kredilerinde Kefilin Sorumluluğu Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • Mursal -
  7 Mart 2017

  Banka Kredilerinde Kefilin Sorumluluğu Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
Yorum Bırak