Atla

Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat


Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat

Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat

Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat

Tüketici Davalarında Hangi Durumlarda Nerelere Başvurulur?

Ülkemizde tüketiciler Tüketici Hukuku ve Tüketici Kanunu ile Tüketici Mahkemeleri ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti tarafından yürütülen tüketici davaları ile korunmaktadır.

Satın aldığınız ürün ya da hizmetlerin satın aldığınız kişi ya da firmalarla aranızda doğabilecek uyuşmazlıklarda bu mahkeme ve heyetlerde hakkınızı arayabilirsiniz. Bu mahkemeler ile hakkınızı aramanız toplum içerisinde bu kişi ya da kuruluşların, aynı mağduriyetlere başka tüketicilerin uğratmaması adına önemli olmaktadır.

Dosya Nasraf İadesi Nedir Nasıl Olur

Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi olarak, Bankalardan kullanılan çeşitli kredilerde (Tüketici-Ev-Araç Kredisi) çeşitli masraflar altında tüketicilerden masraf alınmaktadır. Tüketici kullanmış olduğu bu kredilerden bankalarca haksız olarak kesilmiş dosya masralarının iadesini isteyebilir. Bununla ilgili alınan masrafların bankaca belirtilen dekontlarla tüketici mahkemelerine veya Kaymakamlık Tüketici hakem heyetine başvurabilirler.

Bu işlemleri Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesini  Avukat aracılığı ilede başvuru yaptırabilir. Banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalanan sözleşme esnasında, çeşitli isimler altında sözleşmede yer almadığı halde ek ücret alınmasına, yönelik tüketici davaları ise bu uyuşmazlıkların çözümlenmesi için uyuşmazlık bedeline dikkat edilerek bulunduğunuz ya da ürünü veya hizmeti satın aldığınız yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetine ya da Tüketici Mahkemesine başvurabilirsiniz.

Eğer tüketici mahkemesi bulunduğunuz yerde yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine, Tüketici Mahkemesi sıfatıyla başvurabilirsiniz. tüketici mahkemelerine veya tüketici hakem heyetlerine yapılan müracaatla ile Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesini kolayca alabilirsiniz.

Dosya Masrafların İadesine Karşı Tüketici Mahkemesine Dava 

Ülkemizde bu tüketici davaları ile ilgilenen Tüketici Mahkemeleri Ankara'da 8, İstanbul'da 7, İzmir'de, 3 Adana'da, 2 Antalya'da, 1 Bursa'da, 1 Kayseri'de 1, Konya'da 1, Samsun'da 1 ve Mersin'de 1 adet olmak üzere, 10 farklı ilde toplam 26 adet mahkeme ile hizmet verilmektedir. Tüketici hakem heyetleri yapılan müracaat ile Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesine hızlı birşekilde karar vermektedir.

Bu şekilde bankalarca haksız olarak alınan Banka Kredisi Dosya Masrafını  İade alabilirsiniz. Yerel ve Yargıtay kararları incelendiğinde  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi konusunda tüketiciyi haklı görmektedir.

Tüketici Mahkemesine Açılması Durumunda Parasal Sınır

Satın almış olduğunuz mal ya da hizmet için ödenen tutar 2017 yılı için değeri 3.610 TL'nin altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici sorunları Hakem Heyetine başvurulması gerekirken bu meblağı üzerinde kalan miktarlar için Tüketici Mahkemelerine başvurulmalıdır. Bu miktarın üzerinde bulunan tüketici davaları hakem heyetlerinde başvurulsa da burada alınan karar delil niteliği taşıyacağından Tüketici mahkemelerine başvurulması daha doğru olmaktadır.

Hakem heyetlerinde bu davalarda alınan kararlara 15 gün içerisinde itiraz edilebilmektedir. Satın aldığınız mal ya da hizmette satın alınan ürün ile birlikte garanti belgesi veya kullanım kılavuzu verilmemesi, yazılı düzenlenmesi ve bir nüshasının tarafınıza verilmesi gereken olan sözleşmenin size verilmemesi, satın aldığınız mal ya da hizmetin etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark varsa ve yüksek olan uygulanmışsa veya cayma hakkınızı kullanmanıza rağmen gereği yerine getirilmemesi halinde il valiliğinde bulunan Ticaret İl Müdürlüklerine başvurmalısınız.

Bunlarla birlikte karşılaştığınız uyuşmazlık; ön ödemeli olan sözleşmelerde ödemelerinizin güvence altına alınmasına dair bir teminat gösterilmemesi, süreli yayınların verdiği promosyonlar veya bankalarla yaşadığınız diğer uyuşmazlıklar şeklindeyse gerekli işlemler için Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü`ne başvurmanız gerekmektedir.

Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat Ve Örnek Yargıtay Kararı

T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas:  2013/21509 Karar: 2013/21821 Karar Tarihi: 18.09.2013

ALACAK DAVASI - DAVALI BANKACA ALINABİLECEK ZORUNLU MASRAFLAR İÇİNDE EKSPERE ÖDENECEK RAPOR BEDELİNİN ORTALAMA DÖRT YÜZ TL OLABİLECEĞİ - DÜRÜSTLÜK KURALI - TÜKETİCİ KREDİSİ NEDENİYLE ALINAN MASRAFLARIN İADESİ GEREĞİ - HÜKMÜN ONANMASI

ÖZET: Dava, sözleşme ilişkisinden kaynaklanmakta olup, sözleşme tarihi itibariyle zamanaşımı gerçekleşmemiştir. Davalı banka … tarihinde davacıdan dosya ücreti …-TL, ipotek fek ücreti, ..-TL, ..-TL dosya ücreti BSMV, … TL kredi hizmet bedeli, ..-TL ipotek fek BSMV, …-TL BSMV bedeli tahsil edilmiş olmakla birlikte herhangi bir harcama belgesi ibraz edilmemiştir.

Türk Medeni Kanunu maddesi hükmüne göre' Herkes, haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır.' Bilirkişi Osman Sezer tarafından düzenlenen ve hüküm vermeye yeterli bulunan rapora göre, davalı bankaca alınabilecek zorunlu masraflar içinde ekspere ödenecek rapor bedelinin ortalama dört yüz TL olabileceği, davacının kendisinden tahsil edilen, kredi dosya ücreti adı altında …-TL, kredi hizmet bedeli adı altında …-TL kullandırılan tüketici kredisi nedeniyle kredi dosya ücreti adı altında …-TL olmak üzere, toplam …-TL.nin iadesini talep edebilecektir.

Tüm bu nedenlerle, davanın bilirkişi raporu doğrultusunda, kabulüne karar verilmesi gerekmektedir. Açıklanan nedenlerle hükmün onanması gerekmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat - Yorum
  ÜNALCAN AKGÜN -
  5 Ağustos 2016

  Bilgiler için teşekkürler

  Cevapla
 • Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat - Yorum
  GÜNEŞ İBİŞ -
  17 Ağustos 2016

  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat - Yorum
  SEMA ULUMERİÇ -
  20 Ağustos 2016

  Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Avukat Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak