Atla

Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası


Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası

Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası

Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası

YARGITAY KARARI ( BIÇAKLA YARALAMA SUÇU)

T.C. YARGITAY 1.Ceza Dairesi Esas:  2012/284 Karar: 2012/1981 Karar Tarihi: 20.03.2012

KASTEN YARALAMA SUÇU - SANIK İLE MAĞDUR ARASINDA HUSUMET BULUNMADIĞI - KAVGA ORTAMINDA HAYATİ BÖLGEYİ HEDEF ALDIĞINI GÖSTERİR KESİN VE İNANDIRICI DELİL BULUNMADIĞI - KASTEN SİLAHLA YARALAMA SUÇUNDAN HÜKÜM KURULMASI GEREKTİĞİ

ÖZET: Somut olayda; sanık ile mağdur arasında husumet bulunmaması, ciddi bir engel bulunmadığı halde eylemini sürdürmeyip tek bıçak darbesi ile yetinmesi, kavga ortamında hayati bölgeyi hedef aldığını gösterir kesin ve inandırıcı delil bulunmaması birlikte değerlendirildiğinde, kardeşini kasten silahla yaralama suçundan hüküm kurulması gerekirken, kasten öldürmeye teşebbüs suçundan hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.

YARGITAY KARARI ( BIÇAK VE SİLAHLA YARALAMA SUÇU)

T.C. YARGITAY 1.Ceza Dairesi Esas:  2011/6143 Karar: 2011/7257 Karar Tarihi: 29.11.2011

KASTEN YARALAMA SUÇU - AĞABEYİNİN KAFASINA MAĞDURUN SİLAH DAYADIĞINI GÖREN SANIĞIN MAĞDURU YARALAMASI - KASTEN İNSAN ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS SUÇUNDAN CEZALANDIRILMASINA KARAR VERİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Ağabeyinin kafasına mağdurun silah dayadığını gören sanığın, elindeki bıçakla mağdurun sırt bölgesine ayrı ayrı 3'er cm.lik yara oluşturacak şekilde üç kez vurduktan sonra tabancayla da sağ gluteal bölgesine bir el ateş ettiği, hayati tehlike geçiren ve acilen ameliyata alınan mağdurun yapılan operasyonda çekumda perforasyon primer onarım, karaciğer 7. ve 8. segmonte grade II laserasyon primer onarım, appendoktomi, hemozstoz kontrolü sağlanıp loop ileostomi yapıldığı, sağ akciğere göğüs tüpü takıldığı olayda; hedef alınan bölgeler, kullanılan aletlerin özellikleri, yaraların yeri, sayısı ve niteliği dikkate alındığında, sanığın ortaya çıkan kastının öldürmeye yönelik olduğu> anlaşıldığı halde, kasten insan öldürmeye teşebbüs suçundan cezalandırılmasına karar verilmesi yerine suç niteliğinin tayininde yanılgıya düşülerek Kasten Yaralama suçundan hüküm kurulması, bozmayı gerektirir.

Diğer makalelerimiz için ankara avukat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • BURKAY SAYIN -
  7 Ağustos 2016

  Bir rejim, halkın adalete inanmaz bir hale geldiği noktaya gelince o rejim mahkum olmuştur.

  Cevapla
 • BARAN AKINCI -
  7 Ağustos 2016

  Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • BEYHAN SERDAROĞLU -
  10 Ağustos 2016

  Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • BAŞAR SOYDAN -
  17 Ağustos 2016

  Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

  Cevapla
 • ASLIHAN ÇAYLAK -
  18 Ağustos 2016

  Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • EMİR SALİK -
  19 Ağustos 2016

  Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • İLYAS ÇERÇİOĞLU -
  28 Ağustos 2016

  Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
 • OĞULCAN ERCAN -
  31 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
 • NUH GÜNGÖR -
  12 Eylül 2016

  Bıçakla Yaralama Suçu Şikayet Cezası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak