Atla

Bilişim Hukuku Davaları


Bilişim Hukuku Davaları

Bilişim Hukuku Davaları

Bilişim Hukuku Davaları

BİLİŞİM SUÇLARI NELERDİR, BİLEŞİM SUÇLARI HAKARET TEHDİT, BİLEŞİM SUÇLARI FACEBOOK, BİLEŞİM SUÇLARINDA YETKİLİ MAHKEME
Bilişim suçu kapsamında uygulanan saldırılara ve hak ihlallerine başkalüzum savcılığa şikâyette bulunup ceza davası lüzum hukuk davası açılabilmektedir. 
Medeni Kanun’un 24. ve 25. maddeleri ile Borçlar Kanunu’nun 48. ve 49. maddeleri, her tür yayınlardan kaynaklı zarara uğrayan kişileri muhtelifhukuk davaları ile korumaktadır.

Yasaklama ve Tedbire Davası:Bu dava, daha olmayan, ama yakında yapılacak saldırılar içersindeaçılmaktadır. Önleme davasına benzeyen başka ca “ihtiyati tedbir” olayıdır. HUMK 103. Maddesi’ne göre, geciktirilmesinde tehlike olan ya da ehemmiyetli zarar doğacağı anlaşılan durumlarda, yargıç, tehlike ve zararı önlemek için lazım olan tedbirlere hüküm verebilmektedir. 

Manevi Tazminat Davası

Manevi hakları; internet yayınları ya da iletileri yolu ile hücüma ve zarara uğrayan şahıs, uğradığı  zararı azaltmak için Kanun’un 25. maddesi ve Borçlar Kanunu’nun 49. maddesinde ifade olunan ruhani tazminat davasını açabilir. Manevi zarar daha fazla bireyin ruhani acılar duyma, ağır bir ruhsal sarsıntı geçirme,  hayata  mutluluğunu  yitirme, toplum içerisineçıkamayacak derecede utanç duyma gibi değişik şekillerde karşımıza çıkar. Manevi tazminat olarak ödenecek paranın tutarını, takdir yetkisine dayanarak hakim belirler.

Maddi Tazminat Davası

Bu dava parayla ölçülebilen zararı giderme emeli güder. Bu davanın şartları, haksız bir hücum bulunulması, saldırıda bulunanın kusurlu olması, hücum bundan dolayı parayla ölçülebilen bir zararın doğması, zararla hücum arasında illiyet bağının bulunması olarak sayılır.

Bilişimdeki süratligelişim hesaba katıldığında bilişim suçlarını yeteri kadarkapsamayacaktır. Günümüzde bilişim teknolojik bir devrim olmanın yanı sıra  suç ve ceza ile de beraber anılan bir kavram durumuna gelmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Bilişim Hukuku Davaları - Yorum
    IRMAK DENİZ -
    20 Kasım 2016

    Bilişim Hukuku Davaları Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

    Cevapla
Yorum Bırak