Atla

Bilişim Hukuku Davaları


Bilişim Hukuku Davaları

Bilişim Hukuku Davaları

Bilişim Hukuku Davaları

BİLİŞİM SUÇLARI NELERDİR, BİLEŞİM SUÇLARI HAKARET TEHDİT, BİLEŞİM SUÇLARI FACEBOOK, BİLEŞİM SUÇLARINDA YETKİLİ MAHKEME

Bilişim Hukuku Davaları şikayet dilekçesi ile ilgili savcılığa yapılır. Bilişim Suçları için dilekçe yazılarak ilgili adliye ye gidilerek müracaat edilir. Dilekçe hazırlanırken örnek olarak ......tarihinde mail adresini kontrol ettiğinde hiç tanımadığı kişilerden ileti geldiğini tespit etmiştir. Daha sonra anlaşıldığı üzere adı geçen adres müvekkilime ait olmasına rağmen iletiler başka isime gelmektedir. Müvekkilimin mail adresinin şifresi bilgisayar korsanı (hacker) tarafından kırılmıştır. Bu şahıs müvekkilimin mail adresine girmekte ve bu adres üzerinden müvekkilim adına başka kişilerle yazışmaktadır. Bu kişi müvekkilimin özel bilgilerini ele geçirmiş ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmiştir. şeklinde açıklama yapılır.

En sonunda da dava dilekçesinin sonuç bölümünde açıklanan nedenlerle müvekkilimin e-posta adresine izinsiz giren şahsın tespit edilmesini, hakkında tahkikat yapılmak suretiyle cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesi şeklinde talep edilir.

Yargıtay Kararı - Bilişim Hukuku Davaları

T.C. YARGITAY Ceza Genel Kurulu Esas: 2001/6-30 Karar: 2001/57 Karar Tarihi: 10.04.2001

BİLİŞİM ALANINDA İŞLENEN SUÇ - BAŞKASINA AİT KART VE ŞİFREYİ KULLANMAK - SUÇUN NİTELİĞİNİN DOĞRU TESPİT EDİLMESİ GEREĞİ

ÖZET:Sanığın haksız olarak ele geçirdiği bir başkasına ait kart ve şifreyi kullanarak bir bankanın iki farklı şubesindeki ATM makinesinden para çekip hukuka aykırı yarar sağlaması eylemi, TCK.nun 493/2. madde ve fıkrasındaki suçu değil aynı Yasanın 525/b-2. madde ve fıkrasında düzenlenen, bilgilen otomatik isleme tabi tutmuş bir sistemi kullanarak hukuka aykırı yarar sağlamak suçunu oluşturur.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • IRMAK DENİZ -
    20 Kasım 2016

    Bilişim Hukuku Davaları Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

    Cevapla
Yorum Bırak