Bilişim Hukuku Davaları

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Ceza Hukuku  > Bilişim Hukuku Davaları

Bilişim Hukuku Davaları

Bilişim Hukuku Davaları

Bilişim hukuku davaları, Bilgisayar teknolojileri ve İnternet giderek yaygınlaşması, hayatımızda çok köklü değişikliklerin yaşanmasını sağladı. Alışveriş alışkanlıklarımızdan, kamu dairelerindeki işlerimize, eğitim sisteminden yönetim sitelerine kadar artık her konuda İnternet bahsetmek mümkün.

Hayatımızdaki bu sayısız değişiklikler hukuki süreçlerin etkilenmesini de kaçınılmaz son olarak tanımlayabiliriz.

Bilişim Hukuku Davaları

Öyle ki; İnternet söz konusu olduğu her alanda yeni düzenlemeler yapılmasının gerekliliğinin yanı sıra yine internet kaynaklı suçların ortaya çıkması ve yaygınlaşması bilişim suçları kavramını da hayatımıza dahil etti. Ancak bilişim hukukunu tanımlarken sadece bilişim suçlarından bahsetmek pek de doğru olmayacaktır.  E-ticaret satışları konusunda yapılan hukuki düzenlemeler gibi bilişim alanındaki birçok düzenleme de bilişim hukuku kapsamında ifade edilebilir.

Bilişim Suçları Avukatı Ankara

Bilişim Hukuku Davaları

Bugün bilişim hukuku, e-ticaret başta olmak üzere ticari süreçlerden, internet ortamında saklanan kişisel verilerin korunması ve başlı başına internet sektöründeki hukuki düzenlemeleri kapsamaktadır. Genel itibariyle internet ortamında saklanan verilerin işlenmesi, saklanması ve korunması bilişim hukukunun çalışma alanları olarak tanımlanabilir.

Örneğin, bir bankadaki verilerin yetkili kişilerin dışındaki tarafların eline ulaşması, ilgili verinin korunması bağlamından bilişim davalarının konusu edilebilir. Bir başka örnek olarak bugün ticaret hayatının en önemli parçası olan firmaların alan adları konusundaki uyuşmazlıklar da bilişim hukuku alanında çalışma yapılmasını gerektirir.

Bilişim Hukuku Davaları Nelerdir?

Suç olan eylem ve fiillerin internet ortamına taşınması da yaygın olarak karşımıza çıkabilecek olan bilişim hukuku davaları arasında gösterilebilir. Örneğin, bir kişinin başka bir bireye hakaret etmesi, tehdit etmesi veya şantaj yapması suç olarak değerlendirilirken, bu suçun internet ortamında işlenmesi ise bilişim hukuk davalarının açılmasına bir gerekçe olarak yorumlanabilir.

Yine aynı şekilde suç unsuru barındıran web sitesi içerikleri de bilişim hukuk davalarıdır. Diğer başlıca bilişim hukuku davalarından en sık görülen davaları şöyle sıralayabiliriz:

  • Banka ve kredi kartlarının dijital ortamlar aracılığıyla kötü kullanılması,
  • Mesafeli alım satım sözleşmeleri,
  • Erişim engellemeleri ve yayın yasakları,
  • Reklam amacı taşıyan ve kişinin izni alınmadan gönderilen e-postalar ile tüm dijital içerikler,
  • Firmaların ya da bireylerin alan adı uyuşmazlıkları,
  • Hacking olarak tanımlanan internet korsanlığı sonucu gerçekleştirilen eylemler
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor