Atla

Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı


Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı

Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı

Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı

Anayasamızda da belirti edilen “Özel Yaşamın Saklılığı ”maddesinemarjinal olarak teknolojik dinlemelerin yapıldığı aktüel olarak karşılaşmaktayız.

Henüz çağdaş bir yapıya ulaşan etkileşim kavramı bundan sonrabilgisayar aracılığı ile yapılmakta ve fazlası insan bundan sonraehemmiyetli bilgilerini (banka, şahsi v.s. 
gibi bilgiler) bilgisayarlarda saklamaktadırlar.

Bunlara ek olarak birde Bankaların, Hastanelerin, birçok kalifiyeşirketlerin hem de ve hem de güvenlik ve istihbarat birimleri dahihizmete kalifiye bilgilerini bu ortamda muhafaza etmektedirler. Bu denli verilere ulaşmak yeniden bilgisayar teknolojilerini kullanarak uygulanmaktadır.

Bilgisayar Sabotajı.

Bu suç türü doğrultu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

1. Bilgisayar teknolojisi kullanarak sistemine sızılan bilgisayardakibulguların silinmesi, yok edilmesi ve değiştirilmesi.
2. Hedef alınan sisteme uzaktan ulaşarak değil de bilakis fiziksel zararsunarak yada sistem başında bulunarak bilgisayardaki verileri silmek,yok etmek ya da değiştirerek zarar verilmesi.
3. Bunda ehemmiyetli olan mala verilen zarar değil de içindeki bilgilerdir,zira malumat her vakit içersinde defa ehemmiyetlidir hele ki telafisi olasıdeğilse.

Bilgisayar Yolu ile dolandırıcılık.

Classic olarak herkezin bildiği ve karşılaştığımız dolandırıcılık suçununbilgisayar ve etkileşim ortamları üstünden inşa ediliyor olmasıdır. “Bilgisayar yolu ile dolandırıcılık” en fazla kredi kartlarının suiistimaliyleuygulanmaktadır. 

En basiti bu prosedür içersinde tasarlanmış çoğu “Card Generator” yer almaktadır. istenilen  kredi kartı şirketi içersinde mantıksal olarak mümkün kredi kartı verileri üretilmekte ve bu vakadan kredi kartı sahibinin haberi dahiolmamaktadır.

Bunun yanında birde finans verileri tespit edilen sistemler üstünde farklılıklar gerçekleştirilerek adisyon transferleri yapıla bilinmektedir.

Bilgisayar yolu ile sahtecilik.

Malum classic sahtecilik suçunun, ileri teknoloji ürünlerini kullanarak yapılmasıdır. Bilgisayar suçlarının tarifi içinde bu suçlarla bakıldığında başka sahtecilik suçlarından ayırt edebilmek için “Bilgisayar Yolu ile Sahteciliği” ayrıca ele alabilmek lazım olur.

Çünkü; Bilgisayar kullanarak üretilmiş düzmece para, kimlik, değerlievrak v.b. 
suçunda, yapılacak araştırmada yöntem olarak işleyişi incelemek lazım olur. 

Yani hasılı classic sahtecilikle teknolojik suç arasında ince nokta yakalamak gerekebilir. Kanunla Korunmuş bir yazılımın müsaadesiz uygulanması.

Düşünce ve Sanat Yapıtları Kanununda yapıt olarak sayılan bilgisayaryazılımlarının lisans haklarına marjinal olarak kullanılmasıdır.

 YARGITAY KARARLARI IŞIĞINDA BİLİŞİM HUKUKU DOLANDIRICILIK SUÇU

Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı hakkında makale ve güncel yargıtay kararları eklenecektir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı - Yorum
  Saffet Haklı -
  22 Eylül 2018

  Merhaba ben bir konu hakkında suç duyurusunda bulunacaktım bana yardımcı olursanız sevinirim. Telefonla dolandırıldım bir iddaa sitesinde yani Facebook ta tanıştığım bir kişi bana para kazanmak istersen yardımcı olur um dedi bana ilk önce 150 TL üyelik ücreti istedi sonra dediki ben ikramiye kazandınız deyip 400 TL daha istedi ve hemen hesaba geçsin ikramiyemiz deyip beni biranda inandırdı ve 400 TL yide gönderdim akşam oldu ve bana bir sitede ikramiye kazandı belgesi hazırlayıp beni dahada işthlandırıp son aşama olarak dedi 1200 TL isteyince artık ben bu işin içindeyim deyip zararı kurtarmak için 0 parayı da gönderdim. Ama yine bir mağzeretler uydurup Beni yine kandırıp en son 1000 TL gönderip onu da bir bahanelerle sistem kabul etmiyor deyip 1000 TL isteyip artık size verecek param olmadığını söyleyip benim gönderdiğim paraları istedim vermediler bende afedersiniz salaklığımla kaldım . Telefon numaraları var isim leri soy isimleri de var bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 • Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı - Yorum
  Hayat Böyle -
  22 Eylül 2018

  İyi günler bi site üzerinden oynadıgım oyun icin bi siteden aracı olarak hesap satın aldım fakat aldıgım hesapta 3.yazılım kullanıldıgı icin oyun sırasında banlandım yüksek bi tutar olmasada 150tl bir para yatırdım sitede yazılan haklarım kısmında ise bana kişi hakkında yani satıcı hakkında soruşturma acabilecegim yazıyordu bu işlemi nasıl hızlandırabilirim sitede ki destek calışanlar ise ilgi göstermeyip biz bişey yapamayız diyip başından savıyordu

  Cevapla
Yorum Bırak