Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı | Ankara Avukat

Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı

Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı

Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı, İnternetin giderek yaygınlaşması ve özellikle finansal süreçlerde işlemlerin çok büyük bir bölümünün internet üzerinden halledilebiliyor olması kötü niyetli kişilerin harekete geçmesini sağladı. Bu sayede internet üzerinden çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen dolandırıcılık suçlarının sayısının her geçen gün artış kaydettiğini gözlemleyebiliriz.

Bilişim Hukuku İnternet Dolandırıcılığı

Teknik açıdan ‘fishing’ olarak nitelendirilen, Türkçe karşılığı olarak ‘oltalama’ olarak tanımlanan yöntemler bilişim hukuku internet dolandırıcılığı türleri arasında en yaygın olarak durumlardır.

Oltalama yönteminde asıl amaç, kişilerin internet bankacılığı bilgilerine çeşitli dolandırıcılık yöntemleriyle ele geçirerek, ulaşılan hesaplar vasıtasıyla kişileri maddi açıdan zarara uğratmaktır.

İnternet bankacılığını kullanan banka müşterilerini hedef alan oltalama yönteminde, kişilere SMS ya da elektronik posta gönderen dolandırıcılar, gönderdikleri iletinin bankadan geldiğine inandırmaya çalışırlar.

Bankaların logosunu kullanan, bankaya ait görseller ve bankanın iletişim yöntemini kopyalayarak inandırıcılıklarını artırmaya çalışan internet korsanları, ağına düşürdükleri kişilerin, internet bankacılığı bilgilerini alarak ulaştıkları bilgilerle kişilerin hesaplarını ve kredi kartlarındaki bakiyeleri kendi hesaplarına ya da başka hesaplara aktarabiliyorlar.

Genellikle internet dolandırıcıları, bilgilerine ulaştıkları hesaplardaki parayı doğrudan kendi hesapları yerine, paranın izini kaybettirmek için birden fazla hesaplar arasında dolaştırarak çoğu kez de yurt dışına çıkararak kendi hesaplarına taşıyorlar.

Bilişim hukuk internet dolandırıcılığı suçlarında oltalama yöntemi dışında kumar ve bahis dolandırıcılığı, arkadaşlık siteleri vasıtasıyla dolandırıcılık, sosyal medya siteleri üzerinden dolandırıcılık en yaygın olanlarıdır.

Özellikle açılan sahte sosyal medya hesapları ile karşı cinsler ile iletişim kuran internet dolandırıcıları, çeşitli vaatler sundukları kişilerden maddi taleplerde bulunabiliyor. Gönderilen birkaç görsel ve kurulan samimi diyalogların ardından kişileri gönül ilişkisine inandıran internet dolandırıcıları, kendi hesaplarına para transferini sağlamayı hedefliyor.

Bilişim hukuku avukat ve danışmanlık hakkında daha fazla bilgi için sayfayı ziyaret ediniz.

İnternet dolandırıcılığı suçunun cezası nedir?

Bilişim hukuku internet dolandırıcılığı, Türk Ceza kanunları esaslarına göre nitelikli dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirilmektedir.

Türk Ceza Kanunu 158. maddesinin 1 fıkrasının F bendine göre, internet suçu nitelikli dolandırıcılık olarak yorumlanırken, altı sınırı 4 yıl, üst sınırı ise 10 yıl olmak üzere hapis cezası uygulanır. Ayrıca hapis cezasının yanı sıra, dolandırıcılığa söz konusu olan şeyin maddi değerinin 2 katı kadar da para cezasına hükmedilir.

Bilişim Hukukunda İnternet Dolandırıcılığı Nedir

Anayasamızda da belirti edilen “Özel Yaşamın Gizliliği ”maddesine marjinal olarak teknolojik dinlemelerin yapıldığı aktüel olarak karşılaşmaktayız.

Henüz çağdaş bir yapıya ulaşan etkileşim kavramı bundan sonra bilgisayar aracılığı ile yapılmakta ve fazlası insan bundan sonra ehemmiyetli bilgilerini (banka, şahsi v.s. gibi bilgiler) bilgisayarlarda saklamaktadırlar.

Bunlara ek olarak birde Bankaların, Hastanelerin, birçok şirketlerin hem de ve hem de güvenlik ve istihbarat birimleri dahi hizmete bilgilerini bu ortamda muhafaza etmektedirler. Bu denli verilere ulaşmak yeniden bilgisayar teknolojilerini kullanarak uygulanmaktadır.

Bilgisayar Sabotajı ve Dolandırıcılık

Bu suç türü doğrultu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

1. Bilgisayar teknolojisi kullanarak sistemine sızılan bilgisayardaki bulguların silinmesi, yok edilmesi ve değiştirilmesi.
2. Hedef alınan sisteme uzaktan ulaşarak değil de bilakis fiziksel zarar sunarak yada sistem başında bulunarak bilgisayardaki verileri silmek,yok etmek ya da değiştirerek zarar verilmesi.
3. Bunda ehemmiyetli olan mala verilen zarar değil de içindeki bilgilerdir,zira malumat her vakit içersin de defa ehemmiyetlidir hele ki telafisi olası değilse.

Bilgisayar Yolu ile dolandırıcılık

Classic olarak her kezin bildiği ve karşılaştığımız dolandırıcılık suçunun bilgisayar ve etkileşim ortamları üstünden inşa ediliyor olmasıdır. “Bilgisayar yolu ile dolandırıcılık” en fazla kredi kartlarının suistimaliyle uygulanmaktadır.

En basiti bu prosedür içersin de tasarlanmış çoğu “Card Generator” yer almaktadır. istenilen  kredi kartı şirketi içersin de mantıksal olarak mümkün kredi kartı verileri üretilmekte ve bu vakıadan kredi kartı sahibinin haberi dahi olmamaktadır.

Bunun yanında birde finans verileri tespit edilen sistemler üstünde farklılıklar gerçekleştirilerek adisyon transferleri yapıla bilinmektedir.

Sahtecilik Ve Dolandırıcılık

Malum sahtecilik suçunun, ileri teknoloji ürünlerini kullanarak yapılmasıdır. Bilgisayar suçlarının tarifi içinde bu suçlarla bakıldığında başka sahtecilik suçlarından ayırt edebilmek için “Bilgisayar Yolu ile Sahteciliği” ayrıca ele alabilmek lazım olur.

Çünkü; Bilgisayar kullanarak üretilmiş düzmece para, kimlik, değerli evrak v.b. suçunda, yapılacak araştırmada yöntem olarak işleyişi incelemek lazım olur.

Sahtecilikle teknolojik suç arasında ince nokta yakalamak gerekebilir. Kanunla Korunmuş bir yazılımın müsaadesiz uygulanması.

Düşünce ve Sanat Yapıtları Kanununda yapıt olarak sayılan bilgisayar yazılımlarının lisans haklarına marjinal olarak kullanılmasıdır.

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

12 Görüntülenme

2 SORULAR

  1. Saffet Haklı dedi ki:

    Merhaba ben bir konu hakkında suç duyurusunda bulunacaktım bana yardımcı olursanız sevinirim. Telefonla dolandırıldım bir iddaa sitesinde yani Facebook ta tanıştığım bir kişi bana para kazanmak istersen yardımcı olur um dedi bana ilk önce 150 TL üyelik ücreti istedi sonra dediki ben ikramiye kazandınız deyip 400 TL daha istedi ve hemen hesaba geçsin ikramiyemiz deyip beni biranda inandırdı ve 400 TL yide gönderdim akşam oldu ve bana bir sitede ikramiye kazandı belgesi hazırlayıp beni dahada işthlandırıp son aşama olarak dedi 1200 TL isteyince artık ben bu işin içindeyim deyip zararı kurtarmak için 0 parayı da gönderdim. Ama yine bir mağzeretler uydurup Beni yine kandırıp en son 1000 TL gönderip onu da bir bahanelerle sistem kabul etmiyor deyip 1000 TL isteyip artık size verecek param olmadığını söyleyip benim gönderdiğim paraları istedim vermediler bende afedersiniz salaklığımla kaldım . Telefon numaraları var isim leri soy isimleri de var bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  2. Hayat Böyle dedi ki:

    İyi günler bi site üzerinden oynadıgım oyun icin bi siteden aracı olarak hesap satın aldım fakat aldıgım hesapta 3.yazılım kullanıldıgı icin oyun sırasında banlandım yüksek bi tutar olmasada 150tl bir para yatırdım sitede yazılan haklarım kısmında ise bana kişi hakkında yani satıcı hakkında soruşturma acabilecegim yazıyordu bu işlemi nasıl hızlandırabilirim sitede ki destek calışanlar ise ilgi göstermeyip biz bişey yapamayız diyip başından savıyordu

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri