Bilişim Suçları Şikayet | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Bilişim Suçları Şikayet

Bilişim Suçları Şikayet

Bilişim Suçları Şikayet konusu Son yıllarda internet kullanımının artmaya başlamasıyla beraber Bilişim İnternet Suçları da hızlı bir şekilde artmaya başladı.

Son yıllarda bu konuda mağdur olan birçok kişi bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan Bilişim Suçları İle İlgili Yasalar Kanunlar düzenlemesiyle beraber artık bilişim suçlarıyla da mücadele edilmektedir.

Bilişim Suçları Şikayet Neden Yapılır?

Siber zorbalık için şikayet etme hakkı ve yasal olarak haklarını aramak her vatandaşın hakkıdır. Bilişim suçları şikayet için Türk Ceza Yasası 5237 sayılı düzenlemelerine göre hareket edilmektedir. Direkt olarak işlenen bilişim suçları:

 • Bilişim sistemlerinin işleyişini etkilemek,
 • Bilişim sistemlerinde verileri bozmak,
 • Bilişim sistemlerinde veri girişi yapmak,
 • Başkasının kart bilgilerini kullanmak,
 • Sahte kredi kartı üretimi olarak ifade edilebilir.
 • Direkt bilişim suçlarının yanı sıra bir de dolaylı yollardan işlenen bilişim suçları bulunmaktadır. Bunlar ise:
 • Suçların bilişim araçları ile işlenmesi,
 • Hareket suçlarının bilişim araçları ile işlenmesi,
 • Özel hayatın gizliliği ilkesinin çiğnenmesi olarak ifade edilebilir.

Bilişim Suçları için Şikayet Nereye Yapılır?

Sosyal medya ihbar ve şikayet günümüzün artan bilişim suçları için yaygın şekilde kullanılır. Sosyal medya ve bilişimi kapsayan tüm suçlar için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmak gerekmektedir.

Emniyet birimleri bu aşamada bilişim suçları bürosuna başvuracaktır. Bunun yanı sıra direkt olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na bildirimde bulunmak da mümkün olmaktadır. Bu aşamada 5651 sayılı olan yasaya göre düzenlenmiş olan bu suçlarla.

 • İntihara yönlendirme,
 • Çocukların cinsel istismara uğraması,
 • Uyuşturucu,
 • Uyarı madde,
 • Yasal olmayan durumlar için mekan oluşturma gibi birçok alanda direkt olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na suç duyurusunda bulunmak gerekmektedir.

Bilişim Suçları için Online İhbar İşe Yarıyor mu?

Online ihbar işe yarıyor mu şeklinde endişe eden vatandaşların bu konuda düşünmesine gerek yoktur. Bu gibi durumlarda internet üzerinde işlenen suçlarla ilgili delil fark edildiğinde direkt olarak şikayet edilmesi gerekmektedir.

Bilişim suçlarında olaylar yalnızca birkaç dakika içinde işlenmektedir. Bundan dolayı da çabuk davranmak gerekmektedir. Şikayetin saatleri mutlaka belirtilmelidir. Bu saatler IP tespiti için önem teşkil etmektedir. Şikayet sırasında ilgili içeriklerin ekran görüntüsünün alınması önemlidir.

Bunun yanı sıra şikayette bulunma aşamasında şikayete yol açan eylemlerin suç kapsamında olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Kişisel yargılara yanlış gelen düşünce ya da davranışlar her zaman siber suç kapsamında değerlendirilmez.

Bundan dolayı bu konularda bilinçli olmak ve şikayetleri bu şekilde yapmak gerekir.  

Bilişim Suçları Şikayet Nedir?

Gelişen teknoloji ve özellikle de İnternetin yaygınlaşması günlük hayatımızı da neredeyse baştan aşağıya değiştirmiş durumda. Artık bunda 20 yıl öncesine kadar hayatımızda var olan birçok şeyin başına e- ya da i- harfi getirerek yeniden tanımlamış durumdayız.

E-fatura, E-mail gibi, iPhone gibi… Hatta artık eskiden yeniye daha elektronik hale gelen, İnternet ile çalışan ve başındaki ‘e’ harfinin yetmediği dijital bir çağın henüz başındayız.

Dedik ya; teknoloji ve internet ile her şey değişti, yeni kavramlar oluştu. Hukuk da bu değişimden nasibini fazlasıyla aldı. Öyle ki; artık hayatımızda bilişim hukuku diye bir hukuk dalı var.

Hukukun temel prensiplerinin dijital olaylara, internet kaynaklı gelişmelere hatta suçlara göre değerlendirildiği bir tür hukuk dalından bahsediyoruz. Kısa bir internet araştırması ile bilişim hukukun, fakültelerde ders konusu, başlı başına bir bölüm olduğunu da fark edebilirsiniz.

Bilişim suçlarını şikayet edebileceğin önemli yapılanmalar mevcut. Bilgi Teknolojileri Kurumunun artan önemi ve yetkilerinin kapsamı buna en güzel örnek olarak sayılabilir.

Bilişim Hukuku Davaları Nelerdir? Bilişim Hukuku Neleri İnceler?

Kısaca cevaplayacak olursak; bilişim suçları şikayetlerinin hukuki boyutlarını inceler. Ancak fazlasıyla geliştirilmeye muhtaç, hukukun temel prensiplerine göre önemli boyutlarda açıklar söz konusu.

Bilişim suçları şikayetleri artsa da bu olayları suç olarak tanımlayacak yasal düzenlemelere ihtiyacımız var.

Bilişim Suçları Şikayetleri ve Davaları Nelerdir?

Ülkemizde bilişim suçları şikayetleri arasında sayabileceğimiz, bilişim hukukuna örnek teşkil eden, emsal sayılabilecek kararların çıktığı bilişim davalarından bazıları şöyle:

“İnternet sitelerine konan erişim engelleri, sosyal medya mecraları kaynaklı hakaret davaları, yine sosyal medya kaynaklı telif davaları, ticari alan adlarından kaynaklanan ticari davalar, web sitelerindeki içeriklerin yayından kaldırılması, düzeltilmesi süreçleri, bilişim sistemlerine haksız erişim ve değişiklik yapılması suçları, dijital bankacılık dolandırıcılık vakaları vb.”

Son olarak hazırlanan ve yürürlüğe giren oldukça da etkili hukuki düzenlemeleri içeren son hukuki reformlardan birisi olarak kişisel verilerin korunması kanunu sayabiliriz. Belki birçok kişi önemini fark etmiş değil ancak özellikle ticari alanda birçok değişikliği ve zorunluluğu da beraberinde getirdi.

1.002 Görüntülenme

SORULAR

 1. EYÜP EYRİOĞLU dedi ki:

  Ahlağın olmadığı yerde kanun birşey yapamaz.

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
Telefon WhatsApp