Bilişim Suçları Şikayet | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Bilişim Suçları Şikayet

Bilişim Suçları Şikayet

Bilişim Suçları Şikayet konusu Son yıllarda internet kullanımının artmaya başlamasıyla beraber Bilişim İnternet Suçları da hızlı bir şekilde artmaya başladı. Son yıllarda bu konuda mağdur olan birçok kişi bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan Bilişim Suçları İle İlgili Yasalar Kanunlar düzenlemesiyle beraber artık bilişim suçlarıyla da mücadele edilmektedir.

Bilişim Suçları Şikayet

Gelişen teknoloji ve özellikle de İnternetin yaygınlaşması günlük hayatımızı da neredeyse baştan aşağıya değiştirmiş durumda. Artık bunda 20 yıl öncesine kadar hayatımızda var olan birçok şeyin başına e- ya da i- harfi getirerek yeniden tanımlamış durumdayız. E-fatura, E-mail gibi, iPhone gibi… Hatta artık eskiden yeniye daha elektronik hale gelen, İnternet ile çalışan ve başındaki ‘e’ harfinin yetmediği dijital bir çağın henüz başındayız.

Dedik ya; teknoloji ve internet ile her şey değişti, yeni kavramlar oluştu. Hukuk da bu değişimden nasibini fazlasıyla aldı. Öyle ki; artık hayatımızda bilişim hukuku diye bir hukuk dalı var.

Hukukun temel prensiplerinin dijital olaylara, internet kaynaklı gelişmelere hatta suçlara göre değerlendirildiği bir tür hukuk dalından bahsediyoruz. Kısa bir internet araştırması ile bilişim hukukun, fakültelerde ders konusu, başlı başına bir bölüm olduğunu da fark edebilirsiniz.

Bilişim suçlarını şikayet edebileceğin önemli yapılanmalar mevcut. Bilgi Teknolojileri Kurumunun artan önemi ve yetkilerinin kapsamı buna en güzel örnek olarak sayılabilir.

Bilişim Hukuku Davaları Nelerdir? Bilişim Hukuku Neleri İnceler?

Kısaca cevaplayacak olursak; bilişim suçları şikayetlerinin hukuki boyutlarını inceler. Ancak fazlasıyla geliştirilmeye muhtaç, hukukun temel prensiplerine göre önemli boyutlarda açıklar söz konusu.

Bilişim suçları şikayetleri artsa da bu olayları suç olarak tanımlayacak yasal düzenlemelere ihtiyacımız var.

Bilişim Suçları Şikayetleri ve Davaları Nelerdir?

Ülkemizde bilişim suçları şikayetleri arasında sayabileceğimiz, bilişim hukukuna örnek teşkil eden, emsal sayılabilecek kararların çıktığı bilişim davalarından bazıları şöyle:

“İnternet sitelerine konan erişim engelleri, sosyal medya mecraları kaynaklı hakaret davaları, yine sosyal medya kaynaklı telif davaları, ticari alan adlarından kaynaklanan ticari davalar, web sitelerindeki içeriklerin yayından kaldırılması, düzeltilmesi süreçleri, bilişim sistemlerine haksız erişim ve değişiklik yapılması suçları, dijital bankacılık dolandırıcılık vakaları vb.”

Son olarak hazırlanan ve yürürlüğe giren oldukça da etkili hukuki düzenlemeleri içeren son hukuki reformlardan birisi olarak kişisel verilerin korunması kanunu sayabiliriz. Belki birçok kişi önemini fark etmiş değil ancak özellikle ticari alanda birçok değişikliği ve zorunluluğu da beraberinde getirdi.

1 SORULAR

  1. EYÜP EYRİOĞLU dedi ki:

    Ahlağın olmadığı yerde kanun birşey yapamaz.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri