Atla

Boşanma Avukatı Ücreti Dava Masrafları


Boşanma Avukatı Ücreti Dava Masrafları

Boşanma Avukatı Ücreti Dava Masrafları

Boşanma Avukatı Ücreti Dava Masrafları

Türk Medeni Kanunu tarafından düzenlenmiş olan boşanma ile ilgili kanunların, uygulanması sırasında karmaşık bir yapı bulunur. Örneğin bir boşanma davası sırasında ve sonucunda eşlerin kanuni olarak tazminat, nafaka ve velayet hakları düzenlenmiştir.

Bununla birlikte bu hakların kazanılabilmesi için hukuk usullerine göre hareket etmek gerekir. Ve usullere uygun hareket edilmediğinde hem hak kayıpları yaşanabilir ve hem de haklı durumdayken bile daha uzun bir süre boşanmamaya sebebiyet verebilir.

boşanma avukatı ücretleri ankara

Boşanma Davalarında Avukat İhtiyacı

Hukuk sistemimizde avukat tutulması zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte boşanmaya karar vermiş bir kişinin, sebebe bağlı olarak boşanmanın hızlı gerçekleşmesi gerektiğinde, bunu sağlayabilmek için doğru boşanma sebebine bağlı olarak dava açması, kazanabileceği tazminat, nafaka ve velayet gibi hakları için, dava sürecini usullerine uygun olarak ve gerektiği gibi yönetmesi gereklidir.

Örneğin boşanma dava dilekçesinin yanlış sebebe dayanılarak verilmesi. Davanın süresinin uzamasına sebep olabilir ya da usullere uygun olarak yazılmadan verilmiş bir boşanma davası dilekçesi. Davanın reddedilmesine sebep olabilir ve bu durumda aynı konu nedeniyle 3 yıl boyunca yeniden dava açılamayacağından mağduriyetin boyutu büyüyebilir.

Benzer şekilde Türk Medeni Kanunu tarafından düzenlenmiş. Boşanma sebepleri arasından, boşanma davası açılırken doğru olan sebebin seçilmesi davanın tümü açısından önemlidir. Sebebe bağlı olarak bazı hakların kazanılması mümkünken, sebebe bağlı olarak bazı hakların kaybedilmesi de mümkün olabilir.

Boşanma Avukatı Ve Dava Masrafları

Özellikle nafaka ve tazminatlar konusunda aranan, talep eden kişinin eşine göre, boşanmaya neden olmuş olaylarda daha az kusurlu olması veya kusursuz olması şartına göre, dava sürecinin yönetilmesi, dava boyunca karşı tarafa göre daha az kusurlu olunduğunun hakimde bir kanaat olarak oluşturulması gereklidir. Bu aşamada gerekli olan zamanlarda gerekli müdahalelerin yapılması, hukuk sitemi ve usuller ile ilgili bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından yapılabilecek bir şey değildir.

Boşanma Avukatı Ücreti Dava Masrafları

Başından itibaren boşanma sürecinin alanında uzmanlaşmış bir avukatın yönetmesi. Tüm hakların kazanılması ve korunması açılarından faydalı olacağı gibi, doğru sebeple açılmış ve doğru kanıtların toplanılması sağlanmış ve sonucunda da boşanma sürecinin olabilecek en kısa süre içerisinde gerçeklemiş olması sağlanır.

Yanı sıra boşanma davalarının istenilen sonuçlara ulaşmasında etkilidir. Farklı sebeplere dayanan boşanma dava türlerinde, boşanmanın gerçekleşebilmesi için, pek çok farklı kanıtlanması gereken konu olabilir. Bu aşamada toplanacak kanıtların türleri de değişkenlik gösterir ve hatta bazı kanıtların yetersizliği daha başka kanıtların aranması ihtiyacını ortaya çıkarabilir.

Nelerin kanıt olarak kullanılabileceği, yeterli veya yetersiz kanıt durumu. Kanıtların Hakimde yeterli kanaati oluşturup oluşturmayacağı gibi hassas konularda, alanında deneyim sahibi olan avukatlar tarafından kolaylıkla anlaşılabilir ve bu katkı, dava sürecinin olumlu bir şekilde etkilenmesine neden olur. Doğru hazırlanılmış ve doğru bir şekilde yönetilmiş olan boşanma davası süreçleri sonucunda, istenilen tüm sonuçlar elde edilebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak