Atla

Boşanma Davaları Hakkında Bilgiler


Boşanma Davaları Hakkında Bilgiler

Boşanma Davaları Hakkında Bilgiler

Boşanma Davaları Hakkında Bilgiler

Tarihsel Süreç ve Modern Hukukta Boşanma Kurumu ve Tanımı Tarihsel süreci incelediğimizde boşanmanın eski bir kurum olduğunu görürüz. Kimi ülkenin veya dinin hukuku boşanmayı caiz görmemekle beraber buna izin vermemektedir.

Türk tarihinde ise boşanma süreci eskilere dayanmakla beraber Osmanlı hukukundan bu yana gelen modern hukukumuzda oldukça dikkatle incelenmiş ve elene alınmış bir konu haline gelmiştir.

Medeni Kanunun 161 ve 184. Maddeleri arasında düzenlediği boşanma kurumu hukuki bir bağ olan evlenme süreci ile hayatlarını birleştiren bireylerin yine aynı şekilde hukuki yollardan ayrılmalarına denir.

Boşanma sürecinin nasıl işlediğine inmeden önce boşanmanın dayandığı temel ilkeleri incelediğimizde bu temel ilkeler 3 tanedir: kusur ilkesi, irade ilkesi ve temelden sarsılma ilkesi. 

Boşanma Davaları Ve Süreci

Bu 3 ilkenin altında oluşturulan nedenlere dayanarak bireyler boşanma sürecini başlatabilirler.

Boşanma Kurumuna Giden Yol Peki, evlilik birliği içinde olan bireylerin boşanma süreci nasıl işlemektedir?

Öncelikle evlilik birliği içinde olan bireylerin boşanma sürecini yaşamaları için evliliklerin hukuk yönünden kabul görmüş olması gerekmektedir. Burada kastettiğim bireylerin evliliklerinin kısmı ya da tam butlanla hükümsüz hale gelmemiş olması gerekir.

Boşanma süreci evlilik birliği içerisinde olan bireylerden birinin veya her ikisinin boşanma yönünde ortaya bir irade koyarak başlaması gerekir. Osmanlı hukukundaki boşanma sürecine baktığımızda ilk zamanlarda boşanma erkeğin eşine 3 kez boş ol demesi ile gerçekleşirken modern hukukumuzda boşanma aile mahkemesi hakiminin yönettiği dava sonucu olmaktadır.

Yani bireyler ortaklaşa bir karar ile veya tek taraflı olarak boşanma davası açarlar ve boşanma süreci hukuki olarak başlar. Boşanmanın hukuki mercilere varmadan önceki aşamaları boşanmanın nedenlerini içerdiğinden başka bir makale altında incelemekte yarar vardır.

Bireyler İstedikleri Gibi Boşanma Davası Açabilirler Mi?

Boşanmak yani çiftlerin birbirinden ayrılması durumu hukuki bir yol olduğundan kanun koyucu bunu her çiftin rahatlıkla yapabilmesine engel olmak için bazı kıstaslar getirmiştir.

Bu kıstasları boşanmayı konu aldığı bölümde maddeler altında hükümlerle ifade etmiştir. Boşanmak için çiftlerin haklı nedenlere ihtiyaçları vardır. Bu nedenler kanunda genel ve özel sebepler olmak üzere 2 ana alt başlık altında incelenmiş ve hükümlere bağlanmıştır.

Boşanma sürecinde boşanma davasını açan tarafın hakime boşanma sebebi için haklı sebeplerle gelmesi gerekmekle beraber bu sebepleri ispatlaması da gerekmektedir. Aksi takdirde davanın hakimi davayı reddedecektir.

4712 Sayılı Medeni Kanunda Belirtilen Boşanma Sebepleri

Boşanma davasını inceleyen hakim kanundaki boşanma sebeplerine dayanmayan ve ispatlanamayan davaları reddeder. Kanunda sayılan nedenleri incelediğimizde ise bir genel boşanma sebepleri ile bir de özel boşanma sebepleri ile karşılaşırız.

Boşanma sebepleri 161. Madde ile 166. Maddeler arasında hükme bağlanmıştır.  Boşanma sebeplerini ayrı bir makale altında incelemekte fayda vardır.

Boşanma Davası Nasıl Açılmaktadır?

Boşanma davasının açılabilmesi için az önce de ifade ettiğim gibi haklı nedenlerin olması gerekmektedir. Ayrıca boşanma yetkili bir mahkemeye açılmalıdır.

Boşanma davasında uygulanacak hükümler verilecek ifadeler, davacı eşin durumu boşanma sürecini oldukça etkilemektedir. Boşanma davasında önemli bir konu da boşanma dilekçesidir. Davanın başlangıcı için oldukça önem arz etmektedir.

boşanma davaları ile ilgili haberler
Boşanma Süreci Ne Kadar Sürecektir?

Boşanmak isteyen bireylerin merak ettiği en önemli konulardan biri de boşanma sürecinin ne kadar süreceğidir. Bu süreç davanın vehmine göre ilerler. Yani davadaki olayların karmaşıklığı ve davalı ile davacının durumları, ifadeleri bu konuda önem arz etmektedir.

Şiddetli geçimsizlikten oluşan bir boşanmada boşanma süreci 3-4 celseye çıkabildiği gibi anlaşmalı boşanma da genellikle tek celsede kişiler boşanır. Ankara Avukat sayfası ziyaret edebilir diğer boşanma hakkında merak edilen konuları okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak