Atla

Boşanma Davaları Nasıl Sonuçlanır


Boşanma Davaları Nasıl Sonuçlanır

Boşanma Davaları Nasıl Sonuçlanır

Boşanma Davaları Nasıl Sonuçlanır?

Aile mahkemelerinde açılan boşanma davasının sonucu ne olabilir, Aile mahkemesi hakimi boşanma davasında delil, tanık ve diğer tüm işlemleri tamamlayarak, dosya içeriğine göre aşağıdaki kararlardan birini verebilir.

BOŞANMA DAVASINDA: RED

Aile mahkemelerinde açılan boşanma davalarında aşağıdaki husulardan dolayı red kararı verilebilir.

*Boşanma davasını açan davacı eş, boşanma davasının dayanağı olan boşanma sebeplerini ispat edemezse, dava red edilir.

*Boşanma davasında taraflar barışırlarsa, dava red edilir.

*Davacı, boşanma davasından vaz geçerse, dava red edilir.

BOŞANMA DAVASINDA: BOŞANMA DAVASININ DÜŞMESİ

*Boşanma davasını açan davacı eş, boşanma davasını davasını takip etmez ise dava düşer.

BOŞANMA DAVASINDA: BOŞANMA KARARI

*Boşanma davasını açan davacı eş, davasını ispat ederse ve davanın reddini gerektiren bir sebep de yoksa Boşanma kararı verilir.

BOŞANMA DAVASINDA: AYRILIK KARARI

*Açılan boşanma davasında, aile Hakimi, tarafların barışma ihtimali olduğuna kanaat getirirse, ayrılığa karar verebilir.

BOŞANMA DAVASI DEVAM EDERKEN DAVACI ÖLÜRSE DAVANIN DURUMU NE OLUR?

*Hüküm kendiliğinden ortadan kalkar ve boşanma davası düşer.

  BOŞANMA NE ZAMAN KESİNLEŞİR?

*Boşanma davasında, mahkeme kararı verildikten sonra mahkeme kararı tebliğ edildikten sonra ve süresi içinde itiraz edilmez ise boşanma kararı kesinleşir.Kesinleştikten sonra yürürlüğe girer ve ancak o zaman Kanun'da yazılı sonuçları doğurur.

BOŞANMA KARARI VERİLDİKTEN SONRA KADIN HEMEN EVLENEBİLİR Mİ?

*Evlenemez. Zira TMK. m:132'ye göre, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez. Ancak, bu süre kadının doğurmasıyla biter. Yada iddet müddetinin kaldırılması davası açarak, davanın sonucuna göre tekrar evlenebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanma Davaları Nasıl Sonuçlanır - Yorum
    bosnmak İstemiyorum -
    23 Eylül 2018

    öncelikle teşekkür ederim. Benim sorum şöyle eşimin açtığı geçimsizlik sebebiyle boşanma davasının reddi nasıl saglanır. Bu durumda benim neler yapmam gerek. dava açtıktan sonra aynı evi paylaşmak denize gitmek gezmeye gitmek bayram tatiline gitmek davanın reddini gerektirir mi ? Aynı zamanda ben karşın davayı nasıl açarım ? Burada benim yapmam gereken nedir ?

    Cevapla
Yorum Bırak