Atla

Boşanma Davalarında Karşı Dava Açılması


Boşanma Davalarında Karşı Dava Açılması

Boşanma Davalarında Karşı Dava Açılması

Boşanma Davalarında Karşı Dava Açılması

Çekişmeli boşanma davalarında taraflar birisi diğeri hakkında bir boşanma nedeni ortaya sürmekte ve bunu ispatlamak istemektedir. Bu davalarda boşanmaya sebep olacak nedenlerin ispatı konusunda karşı tarafa bir suç isnat edilmektedir. Bu durumda da karşı tarafın kendini savunabilmesi gerekmektedir. Bunun sağlanması içinde kendi açısından haklı olduğu konular için boşanmalarda karşı dava açabilmektedir.

Bu karşı davalar, yürütülen boşanma davasının içerisinde görülmektedir. Tarafların kendilerine göre haklı oldukları konularda kendi haklılıklarını savunması bu şekilde sağlanmış olabilmektedir. Evliliğin sonlandırılması yanında nafaka, tazminat ve velayet konularında karşı davalar açılarak bu konulardaki karaların bu durumlar göz önüne alınarak karar verilmesi istene bilmektedir.

Boşanma Davalarında Karşı Dava Nasıl Açılır?

Boşanma davalarının sürdüğü ve duruşmaların yapıldığı sırada davacı tarafın belirli nedenler ortaya koyması durumunda davalı olan tarafta kendi açısından savlarını ortaya koyabilmektedir.

Her iki tarafından savlarını en iyi şekilde savunabilmesi için davalı olan taraf boşanma davasında karşı dava açabilmektedir.

Bunun yapılması için öncelikle mevcut davanın içerisinde değerlendirilmesi ve bu davanın açılabilmesi için gerekli şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Boşanma Davasında Karşı Dava Neden Açılır?

Boşanma davaları içerisinde davalı tarafın haklılığını ve kendi savını savunabilmesi için bir boşanma davasında karşı dava açabilmektedir. Bu karşı davalar görülmekte olan davalar ile birlikte görülmektedir.

Bunun sağlanması ve karşı dava açılabilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Boşanma davasında davalı tarafın boşanma karşı dava açabilmesi için boşanma davasının görülüyor olması gerekmektedir. Sonuçlanmış davalarda karşı dava açılamaz.

boşanma davasında karşı dava neden açılır

Boşanma Karşı davanın açılmasında ortaya sunulacak sebep, asıl boşanma davasındaki sebep ile ilişkili ve arasında bağ olması gerekmektedir. Bu konunun dışında ve ilgisiz olan sebepler boşanmada karşı davanın konusu olmamaktadır.

Boşanma davasında davalı olan tarafın kendisine isnat edilen boşanma konusunda kusurlu olduğunu belirten sebep ile alakalı olarak haklılığını savunması konusunda boşanmada karşı dava açabilmektedir.

Bunun açılması için davanın sürüyor olması ve sebebin asıl boşanma sebebi ile alakalı olması gerekmektedir. Bu şartların oluşması durumunda davalar açılabilmekte ve görülebilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak