Atla

Boşanma Davalarının Türkiyede Tanınması Tenfizi


Boşanma Davalarının Türkiyede Tanınması Tenfizi

Boşanma Davalarının Türkiyede Tanınması Tenfizi

Boşanma Davalarının Türkiyede Tanınması Tenfizi

A. Boşanma Davalarının Türkiyede Tanınması Tenfizi, B. Yabancı Boşanma Kararlarının Türkiyede Tanınması TenfiziTanıma Ve Tenfiz Davaları Genel İşlemlerBoşanma bir Asliye Hukuk Mahkemelerinin yetki alanı olan bir konudur. Türkiye'de ikamet adresinin bulunduğu yere en yakın Asliye Hukuk mahkemesine gidilerek boşanma için başvuru yapılabilir. Bu yalnızca Türkiye'de yaşayan ve tek vatandaşlığı bulunan kişiler için geçerlidir. Yurtdışında yaşayan ve Türkiye'de de vatandaşlık hakkı olan kişilerin boşanma davası tanınması ve tenfizi için her iki ülkeden de mahkeme kararına ihtiyaçları vardır. Yurtdışında yapılan davanın mahkeme kararı alındıktan sonra bu kararın ülkemizde de geçerli olabilmesi adına Türkiye'de bu işlerle yetkili olan Ankara ili Asliye Hukuk Mahkemesi ve İzmir, İstanbul Asliye Hukuk mahkemelerince alınan karar onaylanmalıdır. Yurtdışında yapılan boşanmaların Türkiye'de tanınması için şu adımlar izlenmelidir:
 • Yurtdışındaki mahkemeden alınan boşanma kararı ile Türk Konsolosluğuna başvuru yapılmalıdır. Bu işlem esnasında mahkeme kararının özel tasdikli olarak apostili hazırlanmalı ya da hazır bir şekilde noterden onaylı olarak kişinin yanında bulunmalıdır. Boşanma kararının aslıda dosyaya ekleneceğinden apostil ile birlikte mahkemeye sunulacaktır.
 • Konsoloslukta hazırlanacak olan bir vekaletname ile kişi Türkiye'de avukatlık ehliyeti bulunan bir avukata vekalet vererek işlemlerin başlatılmasını sağlayabilir. Hazırlanan vekalet mahkeme kararı gereği kesinlikle resimli ve konsolosluk ya da noterden onaylı olmalıdır.
 • Vekaletname verilen vekile gerekli olan evraklar pasaportun ve kimliğin de fotokopisidir. Bu evraklar hep birlikte hazırlanarak avukata gönderilir.
 • Avukat gerekli evraklara sahip olduktan sonra vekiliniz sıfatıyla mahkemelerden bir tanesine başvuruda bulunarak yurtdışı boşanma kararının tenfizi için dava günü ister. Mahkeme bu günü vermek için ilk olarak davalı tarafa bir tebligat hazırlar.
 • Her ne kadar boşanma yurtdışında gerçekleşmiş bile olsa Türk mahkemelerce onaylanmadan halen evlilik durumu devam eder göründüğünden tebligat davalıya ulaşmadığı sürece dava günü alınamaz. Bu nedenle taraflar anlaşarak bir vekil aracılığıyla Asliye Hukuk mahkemesine başvurursa boşanma tanıma ve tenfiz kararı daha çabuk çıkarılır.
 • Taraflar kendi arasında anlaşır ve birlikte mahkemeye başvurursa dava tek celsede sonuçlanarak taraflar arasındaki diğer ülkede son verilmiş olan evlilik birliği Türk mahkemelerince de tanınmış olacaktır.
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • YAPRAK UZUNLU -
  15 Ağustos 2016

  Boşanma Davalarının Türkiyede Tanınması Tenfizi Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
Yorum Bırak