Boşanma Davalarının Türkiye'de Tanınması Tenfizi | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Boşanma Davalarının Türkiye’de Tanınması Tenfizi

Boşanma Davalarının Türkiye'de Tanınması Tenfizi

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

Boşanma Davalarının Türkiye’de Tanınması Tenfizi, Yabancı Boşanma Kararlarının Türkiye’de Tanınması Tenfizi, Boşanma aile mahkemesi ve Asliye Hukuk Mahkemelerinin yetki alanı olan bir konudur.

Türkiye’de ikamet adresinin bulunduğu yere en yakın Asliye Hukuk mahkemesine gidilerek boşanma için başvuru yapılabilir. Bu yalnızca Türkiye’de yaşayan ve tek vatandaşlığı bulunan kişiler için geçerlidir.

Yurtdışında yaşayan ve Türkiye’de de vatandaşlık hakkı olan kişilerin boşanma davası tanınması ve tenfizi için her iki ülkeden de mahkeme kararına ihtiyaçları vardır.

Yurtdışında yapılan davanın mahkeme kararı alındıktan sonra bu kararın ülkemizde de geçerli olabilmesi adına Türkiye’de bu işlerle yetkili olan Ankara ili Asliye Hukuk Mahkemesi ve İzmir, İstanbul Asliye Hukuk mahkemelerince alınan karar onaylanmalıdır. Yurtdışında yapılan boşanmaların Türkiye’de tanınması için şu adımlar izlenmelidir:

  • Yurtdışındaki mahkemeden alınan boşanma kararı ile Türk Konsolosluğuna başvuru yapılmalıdır. Bu işlem esnasında mahkeme kararının özel tasdikli olarak apostili hazırlanmalı ya da hazır bir şekilde noterden onaylı olarak kişinin yanında bulunmalıdır. Boşanma kararının aslıda dosyaya ekleneceğinden apostil ile birlikte mahkemeye sunulacaktır.
  • Konsoloslukta hazırlanacak olan bir vekaletname ile kişi Türkiye’de avukatlık ehliyeti bulunan bir avukata vekalet vererek işlemlerin başlatılmasını sağlayabilir. Hazırlanan vekalet mahkeme kararı gereği kesinlikle resimli ve konsolosluk ya da noterden onaylı olmalıdır.
  • Vekaletname verilen vekile gerekli olan evraklar pasaportun ve kimliğin de fotokopisidir. Bu evraklar hep birlikte hazırlanarak avukata gönderilir.

Boşanma Davalarının Türkiye’de Tanınması Tenfizi Avukat ve Danışmanlık

  • Avukat gerekli evraklara sahip olduktan sonra vekiliniz sıfatıyla mahkemelerden bir tanesine başvuruda bulunarak yurtdışı boşanma kararının tenfizi için dava günü ister. Mahkeme bu günü vermek için ilk olarak davalı tarafa bir tebligat hazırlar.
  • Her ne kadar boşanma yurtdışında gerçekleşmiş bile olsa Türk mahkemelerce onaylanmadan halen evlilik durumu devam eder göründüğünden tebligat davalıya ulaşmadığı sürece dava günü alınamaz. Bu nedenle taraflar anlaşarak bir vekil aracılığıyla Asliye Hukuk mahkemesine başvurursa boşanma tanıma ve tenfiz kararı daha çabuk çıkarılır.
  • Taraflar kendi arasında anlaşır ve birlikte mahkemeye başvurursa dava tek celsede sonuçlanarak taraflar arasındaki diğer ülkede son verilmiş olan evlilik birliği Türk mahkemelerince de tanınmış olacaktır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri