Atla

Boşanma Davası Açılmadan Tedbir Nafakası


Boşanma Davası Açılmadan Tedbir Nafakası

Boşanma Davası Açılmadan Tedbir Nafakası

Boşanma Davası Açılmadan Tedbir Nafakası

 YARGITAY KARAR:  AYRI YAŞAMAKTA HAKLI OLAN EŞE NAFAKA BAĞLANMALIDIR.

T.C. YARGITAY 3.Hukuk Dairesi Esas:  2009/19375 Karar: 2009/20661 Karar Tarihi: 21.12.2009

NAFAKA DAVASI - HAKKANİYET İLKESİ DE DİKKATE ALINARAK AYRI YAŞAMAKTA HAKLI OLDUĞU ANLAŞILAN DAVACI KADIN İÇİN HAK VE NESAFETE UYGUN BİR TEDBİR NAFAKASINA HÜKMEDİLMESİ GEREĞİ - NAFAKA MİKTARININ YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak ayrı yaşamakta haklı olduğu anlaşılan davacı kadın için hak ve nesafete uygun bir tedbir nafakasına hükmedilmesi gerekirken, davacı yönünden yazılı gerekçe ile davanın reddi şeklinde hüküm tesisi bozmayı gerektirir. Bozma nedenine göre davalının nafaka yükümlülüğü artacağından, müşterek çocuk İ..'in nafaka miktarının yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.

YARGITAY KARAR: BOŞANMA DAVASI AÇMADAN AYRI YAŞAMAKTA HAKLI OLAN EŞE NAFAKA BAĞLANMALIDIR.

T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas:  1990/2-203 Karar: 1990/341 Karar Tarihi: 30.05.1990

NAFAKA DAVASI -  AYRI YAŞAMA HAKKI - EŞİN BAŞKA EŞTEN OLMA REŞİT ÇOCUĞUYLA OTURMAMA HAKKI

ÖZET: Evlilik birliği devam etmekte iken boşanma davası açan kadının kural olarak ayrı yaşamakta haklı sayılacağından, bu nedenle, eşinden nafaka talep etme hakkına sahip bulunduğu kuşkusuzdur. Ancak, boşanma davası açılmadan, müşterek yuvayı terkeden kadının kocasından nafaka isteyebilmesi için ayrı yaşamakta haklı olduğunu kanıtlaması gerekir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davası Açılmadan Tedbir Nafakası - Yorum
  RUKİYE DEMİRCİOĞLU -
  18 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Açılmadan Tedbir Nafakası Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
 • Boşanma Davası Açılmadan Tedbir Nafakası - Yorum
  MERİH AKTOZ -
  20 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Açılmadan Tedbir Nafakası Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak