Atla

Boşanma Davası Affetme


Boşanma Davası Affetme

Boşanma Davası Affetme

Boşanma Davası Affetme

Medeni Kanunumuzun 166/1-2. de; boşanma davalarında aile hâkiminin karar verilebilmesi için öncelikle evlilik birliğinde, ortak hayatı eşlerden sürdürmeleri beklenmeyecek şekilde temelinden sarsıldığının mevcut bulunmalıdır.

Konun anlatımı için örnek kararda davalı- davacı kadın davada dinlettiği tanık beyanlarında Türk Medeni Kanununun 166/1. kısmında bulunan evliliğin temelinden sarsılma hali, kabul edilir beyanlardan olmadığı,  dinlenen bir kısım beyanlar ise sebebi açıklanmayan inandırıcılıktan uzak anlatımlar olduğu

Davalı-davacı kadının açmış olduğu karşı dava ile birleşen diğer boşanma davasında, diğer eş olan erkeğin boşanmaya sebep kusurlu davranışlar kanıtlayamamıştır.

Davalı ve Davacı Erkeğin ise boşanma davasında eşiyle arasında geçen olayların hemen arkasında, eşine birçok mesaj atarak onu çok sevdiğini beyan etmesi, yaşanan olaylardan dolayı kendisini affetmesini istediğini dile getirmiştir.

Bu anlatımlar ışığında davalı-davacı kadının bu tarihten öncesine ait erkeğin boşanmaya sebep kusurlu davranışlarını affettiği ya da olaylara hoşgörü ile baktığı kabul edilmelidir.

Affettiği tarihten sonra davalı-davacı kadının boşanmaya sebep başkaca kusurlu bir davranışı ispatlayamamıştır.

Boşanma davasında Affetme ya da olayları hoşgörü ile karşılanması,  boşanma davalarında eşlere kusur olarak yüklenemez, boşanma sebebi sayılamaz.

Bu anlatımlar doğrultusunda erkeğin ve kadın açmış olduğu karşılıklı boşanma davalarının her ikisininde ret edilmesi gerekir.

boşanma davası affetmiş sayılma

Başka bir örnek davada ise affetmeyi örnek kararda şöyle yorumlamıştır.

Boşanma Dosyasındaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlara kanuni belirlediği sebeplere ve şartlar içerisinde davalı kadının, kocası tarafından Boşanma davası açılmadan önce gönderdiği telefon mesajlarındaki yazdığı beyanları  eşin önceki bu kusurlu hareketlerini affetme şeklinde olmayıp evliliğini kurtarma amacına yönelik olduğu gibi,

Boşanma davası açan kocanında mesajdaki beyanları kabul etmediği anlaşılmıştır.Bu anlatımlar çerçevesinde  temyiz itirazı red edilmiştir. ve Boşanma kararı yüksek mahkemece onanmıştır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davası Affetme - Yorum
  BERFİN BİLGİN -
  12 Eylül 2016

  Boşanma Davası Affetme Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • Boşanma Davası Affetme - Yorum
  Necati -
  28 Ocak 2017

  Boşanma Davası Affetme Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim.

  Cevapla
Yorum Bırak