Atla

Boşanma Davası Nasıl Açılır


Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır Giriş Boşanmaya karar veren eşlerin Boşanma davası açabilmesi için öncelikle eşlerin anlaşarak mı yoksa çekişmeli olarak dava açacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Boşanma davasında boşanmanın şekli ve boşanma sebepleri de önemlidir.

Anlaşmalı Boşanma davasında eşler hazırladıkları dilekçe ile birlikte velayet, nafaka, tazminat vb. tüm konularda anlaştıklarına dair hazırlayacakları protokol ile Aile mahkemesine başvurarak boşanma taleplerini iletirler.

Aile Mahkemesi hakimi de eşleri dinleyerek boşanmalarına karar verir. Anlaşmalı Boşanma davası genelde 1 veya 2 duruşma gününde karara bağlanır. Eşlerin yukarıda anlatılan konularda anlaşmazlıkları bulunması durumunda boşanma davası çekişmeli olarak devam etmesi gerekecektir. Çekişmeli boşanma davalarında dava açılmadan önce boşanma sebebe dayandırılarak açılmalıdır.

Medeni Kanun'da sayılan boşanma sebepleri sıralayacak olursak zina, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı, evlilik birliğinin sarsılmasıdır. Boşanmanın sebebe dayandırılması, ispat edilmesinde, boşanmanın sebepleri ispat edilmesiyle de kusur oranı tespit edilir.

Bu durumda boşanmaya sebep olan olayların haklılığı ortaya çıkacaktır. Boşanma Davasında kusur oranı önemlidir. Boşanmada ki dayandırılan sebep ile, boşanmanın sonlandırılmasında ki kusur ortaya çıkacaktır. Kusur oranına göre de velayet, nafaka ve tazminat miktarı belirlenir. Boşanma davası sancılı bir süreçtir. Uzun yürünen bir yolda edinilen alışkanlıklara son verilmesi demektir.

Evliliğin eşler üzerinde olumlu ve olumsuz alışkanlıklar edindirdiği bir kesin olgudur. Boşanmaya karar vermiş iseniz, ilk başlangıcı iyi hazırlanmış iyi bir dilekçe ile yapacaksınız. Dilekçenizin içeriğinde boşanma sebepleri, boşanmaya sebep olan olaylar ve bu olayları bilen tanık, belge, mesajlar, çeşitli kayıtlar olmalıdır. 

Boşanma davasında kazanıp ve kaybedecekleriniz sizin için önemli ise bu yola avukat ile çıkmanız en doğru verilmiş karar olacaktır. Çünkü çıkılan bu sancılı yolda en büyük destekçiniz ve rehberiniz avukatınız olacaktır.

Boşanma Soru - Cevap - Boşanma Davası Nasıl Açılır

Sebebi Olmayan Bir Boşanma Olabilir Mi?

Kanun koyucu Medeni Kanunu hazırlarken boşanma nedenlerini saymıştır. Kanunda sayılan boşanma nedenleri dışında başka hiçbir hüküm ile boşanma davası açılamaz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır

Sebebi olmayan bir boşanma davası açılamayacağı gibi. Yani kanun koyucu boşanma davasının açılabilmesi için öncelikle bir neden olacaktır. Daha sonra bu neden kanun koyucunun kanunda saydığı ya genel sebepler altına girmek zorundadır ya da özel sebeplerden biri olmak zorundadır. Aksi takdirde boşanma davası açılamaz, açılsa bile reddedilecektir.

Kusur Kavramının Boşanma Davasındaki Yeri Nedir?

Boşanma süreci bir anlaşmalı boşanma süreci olarak ilerleyebileceği gibi ikinci olarak da çekilmeli olarak ilerleyebilir. Anlaşmalı boşanma sürecinde taraflar karşı tarafın kusuruna dayanarak boşanma davasını açmamışlar aksine ortak bir karar sonucu davayı açmışlardır. Çekişmeli boşanma davalarında ise davayı açan yani davacı taraf davalı tarafın bir kusurunu dayanak alarak davayı açmıştır. Bu kusur cinsel isteksizlik olabileceği gibi, kumara bağımlılık, karşı tarafın bir suçtan hüküm giymesi gibi kusurlar olabilir. Kusurların ağırlığı maddi ve manevi tazminat davalındaki tazminat miktarını etkileyebileceği gibi eğer çocuk varsa çocuğun velayetinin kimde kalacağını de büyük oranda etkileyecektir.

Boşandıktan Sonra Yeniden Evlenmek İçin Beklenen Süre ve Nedeni Nedir?

Bu hususta cinsiyet ayrımını ele alarak cevaplamak gerekecektir. Kanun koyucu hukuki olarak ayrılık tamamlanmış yani eşler boşanmışlar ise erkekler için başka bir engel ortaya koymayarak erkeklerin yeniden evlenmelerine izin vermiştir. Fakat kadınların gebe kalma gibi bir durumları söz konusu olabileceği için kadın boşanma süreci tamamlandıktan sonra bir süre daha evlenememektedir. Bu süre 300 günlük bir yasal süredir. Medeni Kanunun 312. Maddesinde hüküm altına alınmıştır.

Karım/Kocam İle Ayrı Yaşıyoruz, Boşanma Sebebi Sayılır Mı?

Kanun koyucu terk başlığı altında bu konuyu hüküm altına almakla beraber boşanma nedenlerinden biri saymıştır. Lakin bu koşulun gerçekleşmesi için belli şartların gerçekleşmesi gerekmektedir.

Boşanma Davaları Nelerdir Nasıl Açılır

Boşanma Nasıl Başlar - Boşanma Davası Nasıl Açılır

Yine de yola tek başınıza devam edecek olursanız hazırlamış olduğunuz dilekçeyi bulunduğunuz aile mahkemesinin tevzi bürosuna giderek dava açma işlemine başlayabilirsiniz. Dava dilekçenizde belirtilen tanık ve belge isteme yazılarınıza istinaden dava masrafı ve harcı alınarak davanız açılır. Boşanma davanız artık açılmış olup artık işlemleri duruşma gününe kadar aile mahkemesi kalemi yürütmektedir.

Bu işlemler esnasında sizin dilekçeniz karşı taraf tebliğ edileceği gibi karşı tarafın dilekçesi de size tebliğ edilir. Burada yapılması gereken önemli husus eksik hususlar varsa veya karşı tarafın beyanlarına cevabınız varsa belirtilen sürede cevaplamanız gerekmektedir.  Bu arada gerek sizin gerekse eşinizin gelir durumu da mahkemece araştırılarak dosyaya hazır edilir. Bu aşamalarda bittikten sonra artık dilekçenizde belirtilen hususları delilleriniz ile birlikte haklılığınız ispatlamanız gerekmektedir.

Boşanma davası dilekçeniz ve beyanlarınızın araştırılması,  karşı tarafın dilekçesi ve beyanların araştırılmasına göre kısa ve uzun sürebilir.

Sonuç

Boşanma davası açmadan önce boşanma sözü en son söylenen söz olmalıdır.  Çünkü boşanma kararı ile eşlerin etkileneceği gibi en çok etkilenen ise çocuklarınız , aileniz, anneniz ve babalarınızdır.  Son defa sakin olarak karşıyı karalamadan, hakaret, kaba kuvvet kullanmadan en önemli side eşinizi maddi ve manevi sindirmeden, Sabırlı, hoşgörülü olarak düşün, hatta bin kez düşün. Kırılan bir düzen hiçbir zaman onarılamaz.

Sevdikleriniz için son kez düşünmenizi öneriyoruz. Çünkü parçalanmış aileler,  toplumu dağınık yapar. Güzel toplum için, bütünlüğü bozulmamış ailelere ihtiyacımız var.

Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir..  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak