Atla

Boşanma Davasında Kusur


Boşanma Davasında Kusur

Boşanma Davasında Kusur

Boşanma Davasında Kusur

Boşanma Davasında Kusur, Boşanma Davasında Kusurlu Taraf, Boşanma Davasında Kusur Tespiti, Boşanma Davasında Tazminat

Boşanma davası eşlerin birbirlerine karşı açabilecekleri Aile hukuku içerisinde yer alan ve çokça bahsedilen bir konudur. Bu kadar hukuk dalında yer alan bir konu olduğu gibi insan yaşamındada çok konuşulan bir olaydır.Boşanma davasının doğru karar verilmesi için aile mahkemesi hakimi boşanmaya sebep olayları incelerken, boşanmaya sebep olan bu olayda hangi eşin kusurlu olduğu tespit etmeye çalışmaktadır. Eğer boşanma davasında boşanma sebebi ve kusur tespit edemediği takdirde dava red olur. Bu durumda da eğer boşanmak hala istiyorsanız, 3 yıl beklemek zorundasınız yada, boşanmaya sebep başka olayların ortaya yeniden çıkması sebebiyle açılabilmektedir.

Boşanma davasında eşit kusur ve tam kusurlu olması veya boşanmaya sebep olma ne anlama gelmektedir. Boşanmada kusur kelimesinin önemi kusur ile birlikte boşanmaya sebep olduğu ve diğer eşin evlilikde beklediği menfaati ortadan kalkdığından dolayı, bir üzüntü bir çöküntü duyması normaldir. Bu nedenle kusur eş bu olaylara sebep oldğu için maddi ve manevi tazminat, eşe nafaka ödemesi kusura dayandırılmaktadır.

 

Konuyla bağlantılı olarak boşanma davalarında en çok kusur sayılan aldatma boşanma davası nasıl açılır konusu için makaleyi okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davasında Kusur - Yorum
  OLGAÇ AKSAKAL -
  7 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Kusur Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • Boşanma Davasında Kusur - Yorum
  TUĞRA ÜNLÜ -
  10 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Kusur Nedir,

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  Boşanmayı İsteyebilmek İçin Tamamen Kusursuz ya da Az Kusurlu Olmaya Gerek Olmayıp Daha Fazla Kusurlu Bulunan Tarafın Dahi Dava Hakkı Bulunmakla Beraber Boşanmaya Karar Verilebilmesi İçin Davalının Az da Olsa Kusurunun Varlığı Gerekir.

  Cevapla
 • Boşanma Davasında Kusur - Yorum
  MÜRÜVET ÜNAY -
  11 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Kusur Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Boşanma Davasında Kusur - Yorum
  FUAT OBAY -
  16 Ekim 2016

  Boşanma Davasında Kusur nasıl belirtilir, Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedenleri ile nasıl açıklanır.

  Cevapla
   - Yorum
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  Merhabalar, Boşanma davasının doğru şekilde sonuçlanması, iyi bir dava dilekçesinin hazırlanması ile olur. Boşanma davasında kusur durumu da önemlidir. Bu nedenle boşanma konusunda ve dilekçenin hazırlanması konusunda avukat desteği veya danışmanlık şeklinde hizmet almanızı öneriyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak