Atla

Boşanma Davasında Kusur


Boşanma Davasında Kusur

Boşanma Davasında Kusur

Boşanma Davasında Kusur

A. Boşanma Davasında Kusur, B. Boşanma Davasında Kusurlu Taraf, C. Boşanma Davasında Kusur Tespiti, D. Boşanma Davasında Tazminat.

YARGITAY KARARI : Boşanma Davasında Kusur Oranı 2.Hukuk Dairesi Esas:  2012/1123 Karar: 2012/21065 Karar Tarihi: 12.09.2012

BOŞANMA DAVASI - BOŞANMAYA NEDEN OLAN OLAYLARDA KADININ AZ DAVALI KOCANIN DAHA AĞIR KUSURLU OLDUĞU - TARAFLARIN EŞİT KUSURLU KABUL EDİLMESİNİN HATALI OLUŞU - KADININ MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT TALEPLERİNİN REDDİNİN İSABETSİZLİĞİ

ÖZET: Tarafların gerçekleşen kusurlu davranışları dikkate alındığında, evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve boşanmaya neden olan olaylarda her iki tarafın da kusuru olmakla birlikte, davacı kadının az, davalı kocanın daha ağır kusurlu olduğunun kabulü gerekmektedir. Hal böyle iken, mahkemece hatalı olarak tarafların eşit kusurlu kabul edilmesi ve buna bağlı olarak da davacı kadının maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddedilmesi isabetsiz olup bozmayı gerektirmiştir.(4721 S. K. m. 174)

YARGITAY : Boşanma Davasında Kusur T.C. YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ E. 2004/1778 K. 2004/2441 T. 1.3.2004

KONU : BOŞANMA DAVASI ( Az Kusurlu Eş Lehine Maddi ve Manevi Tazminata ve Yoksulluk Nafakasına Hükmedileceği ),              

 AZ KUSURLU EŞ LEHİNE MADDİ VE MANEVİ TAZMİNATA HÜKMEDİLMESİ GEREĞİ ( Boşanma Davasında ), •

MADDİ VE MANEVİ TAZMİNATA HÜKMEDİLMESİ GEREĞİ ( Boşanmada Az Kusurlu Eş Lehine ), •

HAKKANİYET PRENSİBİ ( Boşanmada Az Kusurlu Eş Lehine Maddi ve Manevi Tazminata Hükmedilmesi Gereği ), •

YOKSULLUK NAFAKASI ( Boşanma Sonucu Yoksulluğa Düşecek Olan Kadın Lehine ),

NAFAKA TALEBİ ( Boşanma Sonucu Yoksulluğa Düşecek Olan Kadın Lehine Yoksulluk Nafakasına Hükmedilmesi Gereği )

ÖZET : 1- Boşanmaya yol açan olaylarda karısını birçok kez döven davalı koca tam kusurludur. Diğer taraftan davacı eş de evi terk ettikten sonra kocasının barışma girişimlerini kabul etmemiştir. Boşanma sonucu az kusurlu davacı eş, en azından diğerinin maddi desteğini yitirmiştir. O halde mahkemece, tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile kusurları ve hakkaniyet ilkesi ( MK.Md,4 BK.md.42 ve 44 ) dikkate alınarak, davacı yararına uygun miktarda maddi tazminat verilmelidir.

Öte yandan boşanmada ağır ve eşit kusurlu olmayan davacı taraf için, boşanmaya sebep olan olaylar kişilik haklarına saldırı teşkil ettiğinden hakkaniyet prensibi de gözönünde bulundurularak uygun miktarda manevi tazminata hükmedilmesi gerekir. Yine Davacı kadının yoksulluğa düşeceği anlaşıldığından, lehine uygun miktarda yoksulluk nafakası takdiri gerekir. Konuyla bağlantılı olarak boşanma davalarında en çok kusur sayılan aldatma boşanma davası nasıl açılır konusu için makaleyi okuyabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • OLGAÇ AKSAKAL -
  7 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Kusur Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
 • TUĞRA ÜNLÜ -
  10 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Kusur Nedir,

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  Boşanmayı İsteyebilmek İçin Tamamen Kusursuz ya da Az Kusurlu Olmaya Gerek Olmayıp Daha Fazla Kusurlu Bulunan Tarafın Dahi Dava Hakkı Bulunmakla Beraber Boşanmaya Karar Verilebilmesi İçin Davalının Az da Olsa Kusurunun Varlığı Gerekir.

  Cevapla
 • MÜRÜVET ÜNAY -
  11 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Kusur Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • FUAT OBAY -
  16 Ekim 2016

  Boşanma Davasında Kusur nasıl belirtilir, Bu konuda dava dilekçesi nasıl yazılır nedenleri ile nasıl açıklanır.

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  Merhabalar, Boşanma davasının doğru şekilde sonuçlanması, iyi bir dava dilekçesinin hazırlanması ile olur. Boşanma davasında kusur durumu da önemlidir. Bu nedenle boşanma konusunda ve dilekçenin hazırlanması konusunda avukat desteği veya danışmanlık şeklinde hizmet almanızı öneriyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak