Atla

Boşanma Davasında Kusur Oranı


Boşanma Davasında Kusur Oranı

Boşanma Davasında Kusur Oranı

Boşanma Davasında Kusur Oranı

Evlilik birliğinde, karı ve kocanın birbirlerine karşı sadakat sorumluluğu, özen sorumluluğu, birlik giderlerine katılma sorumluluğu gibi sorumlulukları bulunmaktadır.

Boşanma Davasında Kusurun Önemi

Boşanma davasında kusur, evlilik birliğinin ve müşterek hayatın eşlere yüklediği sorumlulukların yerine getirilmemesi ihlal edilmesi olarak tanımlanabilir.

Boşanma davasında kusur neticesi itibariyle çok önemli olup, boşanma davası boşanmayla sonuçlanmasına, tazminata ve nafakaya karar verilmesi için kusur büyük önem taşımaktadır.

 Boşanma davasında, hakim, kusuru belirlemeden boşanmaya, tazminata ve nafakaya karar vermesi mümkün değildir.

Hakim öncelik olarak kadın ve kocanın kusurlu tavır ve davranışlarına göre, eşlerin kusur oranlarını yani kusursuz olduğu, az kusurlu olduğu, eşit kusurlu olduğu ve ağır kusurlu olduğunu belirleyip boşanma davası sonucunda karar verecektir.

En Sık Görülen Kusur Çeşitleri

 Evlilik birliğinde, kadın veya kocanın diğer eşe karşı fiziksel şiddet uyguladığı, hakaret ettiği, yalan söylediği, ahlak dışı istemlerde bulunduğu, güveni sarsıcı davranışlar içerisinde olduğu, eşe bağımsız konut sağlamadığı.

Cinsel ilişkiden kaçındığı, eşini istemediği, evlilik birliği ve ortak yaşam giderlerine katılmadığı, aile haysiyet şerefine aykırı davrandığı, eşin hayatına kast ettiği gibi tavır ve davranışlar kusurlu davranış olarak kabul edilmektedir.

Yargıtay'a Göre Kusur Kıyaslaması

Yargıtay'ın verdiği daha önceki verdiği kararlar incelendiğinde: Evlilik birliği içerisinde kadın veya kocadan herhangi birinin; Devamlı olarak yalan söyleyen hakaret eden eşe, karşılık fiziksel şiddet uygulayan eş eşit kusurlu olduğuna karar vermiştir.

Evlilik birliği içerisinde kadın veya kocadan herhangi birinin; ahlak dışı taleplerde bulunan ve bağımsız konut tesis etmeyen eşin kusurlu davranışları karşısında başkalarıyla mesajlaşan eşin eşit kusurlu olduğuna karar vermiştir.

Evlilik birliği içerisinde kadın veya kocadan herhangi birinin; eşe veya ailesine hakaret eden eşin kusurlu davranışları karşısında, uzun süre cinsel ilişkiden kaçınan eşin eşit kusurlu olduğuna karar vermiştir.

Evlilik birliği içerisinde kadın veya kocadan herhangi birinin; eşini istemeyen eşin kusurlu davranışları karşısında, hakaret eden eşin eşit kusurlu olduğuna karar vermiştir.

Evlilik birliği içerisinde kadın veya kocadan herhangi birinin; tehdit ve hakarete bulunan, kötü muamelede eden eşin kusurlu davranışları karşısında, evi terk eden eşe göre daha ağır kusurlu olduğuna karar vermiştir

Kusurlu Eş Boşanma Davası Açabilir Mi?

Kadın veya kocadan herhangi biri boşanma davası açılabilmesi mümkündür. Boşanma davası açan eşin kusursuz veya az kusurlu olması gerekmemektedir. Kusurlu olan eş de boşanma davası açma hakkına sahiptir.

 Fakat boşanma davası açan davacı eşin kusuru daha ağır ise, davalı eşin açılan boşanma davasına itiraz hakkı bulunmaktadır. Hakimin boşanmaya karar verilebilmesi için davalı eşin az da olsa kusurlu davranışları bulunması gerekmektedir.

 Daha az kusurlu davranışları olan eşin boşanma davasına itiraz etmesi tek başına davanın red kararı verilmesi için yeterli değildir.

Çünkü itiraz eden eşin bu itiraz boşanma gerçekleşmesi için kötüye kullanılması durumunda ve evlilik birliğinin devamında davalı eş ve çocuklar açısından korunmaya değer bir menfaat kalmamışsa boşanmaya karar verilecektir.

Maddi ve Manevi Tazminat Talebinde Kusurun Önemi

Evlilik birliğinin devamında; hali hazırda menfaati var olan veya beklenen menfaatleri boşanma nedeniyle zedelenen eşin maddi tazminat ve boşanmaya neden olan hadiseler yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan eşin manevi tazminat isteminde bulunmaya hakkı vardır.

 Bununla birlikte, maddi ve manevi tazminat istemlerinin kabulüne karar verilebilmesi için tazminat isteminde bulunan eşin diğer eşe göre kusursuz ya da daha az kusurlu olması gerekmektedir.

Eşin eşit kusurlu ya da ağır kusurlu olması tazminat talepleri ret edilmesine neden olacaktır.

Yoksulluk Nafakasında Kusurun Önemi

 Boşanma davasında kusurun belirlenmesinin önemli olduğu bir diğer konu ise yoksulluk nafakası olup, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek eşin, kusuru davranışları diğer eşten daha ağır olmamak şartıyla yoksulluk nafakası talep edebilir.

Boşanma davasında tazminat verilebilmesi için daha az kusurlu olma şartının aksine eşit kusurlu davranışları olan eş lehine de yoksulluk nafakasına hükmedilebilecektir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki: boşanma davasında kusur belirlenirken eşlerin hareket ve davranışlarının ağırlığı ve diğer eşte meydana getirdiği etki önemli olup, her boşanma davasında ayrı ayrı değerlendirilecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davasında Kusur Oranı - Yorum
  EDAGÜL TOSUNOĞLU -
  15 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Kusur Oranı Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • Boşanma Davasında Kusur Oranı - Yorum
  SEDA TANIŞIK -
  17 Ağustos 2016

  Boşanma Davasında Kusur Oranı Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
Yorum Bırak