Atla

Boşanma Nasıl Açılır


Boşanma Nasıl Açılır

Boşanma Nasıl Açılır

Boşanma Nasıl Açılır

Boşanmaya karar veren eşlerin, Boşanma Nasıl Açılır konusunda hukuki bilgisi olmaması nedeniyle en çok karşılaşılan sorulardandır. Boşanma Nasıl Açılır sorusuna hukuki avukat desteği alma yerine  çevreden kulaktan duyma bilgiler ile hareket etmesi durumunda bir çok haklarından mahrum kalmasına sebep olacaktır.

Hukuk sistemimizde Avukat tutma zorunluğu yoktur. Avukat ihtiyacı olmasa dahi boşanma davasında nasıl bir yol izleyeceği, velayet, nafaka mal paylaşımında ne gibi haklara sahip olduğunu avukat aracılığı ile hukuki destek ve danışma alması gerekmektedir. Maddi durumu olmayan özellikle bayanların bulundukları baro başkanlığına müracaat etmeleri durumunda kendilerine ücetsiz avukat desteği sağlanmaktadır. Eşlerin haklarının korunması, mağdur olmaması, boşanma sonucu çocukların geleceği, alacakları bilgiler açısından önem arz etmektedir.

Boşanma Nasıl Açılır : Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri  veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir (4721 S. K. m. 168). Yerleşim yeri, bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. Boşanma davasında Görevli mahkeme, aile mahkemesi olup Boşanma aile mahkemesine açılır ve görülür. (4787 S. K. m. 4).
Boşanmada yargılama, aşağıdaki kurallar saklı kalmak üzere Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununa tabidir
 1.  Hakim, boşanma veya ayrılık davasının dayandığı olguların varlığına vicdanen kanaat, getirmedikçe, bunları ispatlanmış sayamaz.
 2. Hakim, bu olgular hakkında gerek resen, gerek istem üzerine taraflara yemin öneremez.
 3. Tarafların bu konudaki her türlü ikrarları hakimi bağlamaz.
 4. Hakim, kanıtları serbestçe takdir eder.
 5. Boşanma veya ayrılığın fer'i sonuçlarına ilişkin anlaşmalar, hakim tarafından onaylanmadıkça geçerli olmaz.
 6. Hakim, taraflardan birinin istemi üzerine duruşmanın gizli yapılmasına karar verebilir

Boşanma Süreci - Boşanma Nasıl Açılır

Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır . Boşanma sebebi ispatlanmış olursa, hakim boşanmaya veya ayrılığa karar verir. Dava yalnız ayrılığa ilişkinse, boşanmaya karar verilemez.

Dava boşanmaya ilişkinse, ancak ortak hayatın yeniden kurulması olasılığı bulunduğu takdirde ayrılığa karar verilebilir . Boşanma halinde kadın, evlenme ile kazandığı kişisel durumunu korur; ancak, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır. Eğer kadın evlenmeden önce dul idiyse hakimden bekarlık soyadını taşımasına izin verilmesini isteyebilir .

Kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hakim, kocasının soyadını taşımasına izin verir. Koca, koşulların değişmesi halinde bu iznin kaldırılmasını isteyebilir.   Anlaşmalı Boşanma genel sayfasından diğer konulara göz atabilirsiniz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • SERAY KUŞÇU -
  14 Ekim 2016

  Boşanma Nasıl Açılır Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
  ilkayuyarkaba -
  17 Ekim 2016

  boşanma davası harçları eksiksiz yatırılması, bilirkişi raporları, tanık beyan etmeleri, etkili bir savunma, öne sürülen boşanma nedeninin ispatı konuları dava sürecini etkilemektedir. Dava harç ve masraflarıda talebe göre değişmektedir.

  Cevapla
Yorum Bırak