Atla

Boşanma Tanıma Tenfiz


Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma tanıma ve tenfiz davaları ile ilgili hazırladığımız diğer aydınlatıcı makalalerimizi okuyabilirsiniz. Bunun yanısıra yabancı ulkelerde yabancı mahkemelerin türk vatandaşlarımızın müracaatı ile ilgili olarak vermiş olduğu boşanma davalarındaki kararların,

Türkiye de geçerli olması ve ve nüfus kayıtlarına işlenmesi için, Verilmiş mahkeme kararlarının Türkiyede Tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir.

Boşanma Tanıma Tenfiz Davaları

Yabancı bir ülkede yapılacak olan boşanmaların ülkemizde de geçerli olabilmesi için tanıma ve tenfiz davaları açılması gerekmektedir. Açılacak bu davalar ile yurt dışındaki boşanmaların ülkemizde geçerli olması ve yeniden evlenebilmek ve boşanma sonrasındaki hukuki işlemlerin ülkemizde de geçerli olması sağlanabilmektedir.

Sorunsuz bir şekilde bu davaların açılabilmesi konusunda öncelikle geçerli bir mahkeme kararı gerekmektedir. Boşanmanın yapıldığı ülkedeki yetkili mahkemeden hukuki geçerliliği olan kararın ülkemizdeki mahkemelere sunulması gerekmektedir. Bunun sağlanması ile tanıma ve tenfiz davası açılabilmektedir.

Bu davanın görülmesi ve sonuçlanması için belirli şartların oluşması ve belirli evrakların tamamlanması gerekmektedir. Bu konuda gerekli olan evraklar boşanmanın yapıldığı ülkelere göre değişebilmektedir.

Yurtdışında yapılan boşanmalarda verilen kararların ülkemizde tanınması yasal konuda bir gereklilik olmaktadır. Ayrıca birçok farklı konuda yurt dışında alınacak olan mahkeme kararlarının ülkemizde de tanınabilmesi ve yasal olarak geçerli olabilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu sebeple boşanma ve farklı durumlarda yurt dışındaki mahkemelerde alınan kararların ülkemizde de bir hukuki dayanağı olabilmesi ve geçerli olabilmesi konusunda tanıma ve tenfiz davası açılmalıdır. Bu davalar için hukuk sistemimizde belirli yasalar bulunmaktadır.

Bu şartlara uygun durumlarda tanıma ve tenfiz davaları açılabilmektedir. Bu şekilde yurt dışında alınan kararlarda ülkemizde yasal olarak tanınmış olacaktır.

Bu konuda aranan şartlardan birisi ülkemiz ile o ülke arasındaki anlaşmaların yapılmış olmasıdır. Yasal olarak kararın verildiği ülkedeki hukuki sistem ve verilen kararın mahkemelerimizde sorunsuz bir şekilde uygulanır olması oldukça önemlidir.

Bu konuda özellikle boşanma ve diğer durumlardaki mahkeme kararlarında hukuki olarak dava açılabilecek bir yasallıkta olması gerekmektedir.

boşanmada kişisel mal paylaşımı

Sorunsuz bir şekilde bu konuda yapılacak olan işlemlerde başarı sağlanması oldukça önemlidir. Sorunsuz bir şekilde bu konuda yapılacak olan işlemlerde başarı sağlanması mümkün olabilmektedir.

Ülkemizde sorunsuz bir şekilde tanıma tenfiz davası açılması için evrakların toplanması ve davanın açılabilmesi ülke ile alakalı ve kararın alındığı mahkeme ile alakalı bir durum olmaktadır. Davalarda sorun yaşanmaması konusunda bu durum oldukça önemlidir. Gerekli yasal prosedür için avukatlardan bilgi alınabilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanma Tanıma Tenfiz - Yorum
    CUMHUR AÇIL -
    24 Ağustos 2016

    Boşanma Tanıma Tenfiz Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

    Cevapla
Yorum Bırak