Boşanma Tanıma Tenfiz | Ankara Avukat | Tanıma ve Tenfiz

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Boşanma Tanıma Tenfiz

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma tanıma tenfiz davaları ile ilgili hazırladığımız diğer aydınlatıcı makalalerimizi okuyabilirsiniz. Bunun yanısıra yabancı ülkelerde yabancı mahkemelerin Türk vatandaşlarımızın müracaatı ile ilgili olarak vermiş olduğu boşanma davalarındaki kararların,

Türkiye’de geçerli olması ve ve nüfus kayıtlarına işlenmesi için, Verilmiş mahkeme kararlarının Türkiye’de Tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir. | Boşanma Tanıma Tenfiz

Boşanma Tanıma Tenfiz Davaları

Yabancı bir ülkede yapılacak olan boşanmaların ülkemizde de geçerli olabilmesi için tanıma ve tenfiz davaları açılması gerekmektedir. Açılacak bu davalar ile yurt dışındaki boşanmaların ülkemizde geçerli olması ve yeniden evlenebilmek ve boşanma sonrasındaki hukuki işlemlerin ülkemizde de geçerli olması sağlanabilmektedir.

Sorunsuz bir şekilde bu davaların açılabilmesi konusunda öncelikle geçerli bir mahkeme kararı gerekmektedir. Boşanmanın yapıldığı ülkedeki yetkili mahkemeden hukuki geçerliliği olan kararın ülkemizdeki mahkemelere sunulması gerekmektedir. Bunun sağlanması ile tanıma ve tenfiz davası açılabilmektedir.

Bu davanın görülmesi ve sonuçlanması için belirli şartların oluşması ve belirli evrakların tamamlanması gerekmektedir. Bu konuda gerekli olan evraklar boşanmanın yapıldığı ülkelere göre değişebilmektedir.

Yurtdışında yapılan boşanmalarda verilen kararların ülkemizde tanınması yasal konuda bir gereklilik olmaktadır. Ayrıca birçok farklı konuda yurt dışında alınacak olan mahkeme kararlarının ülkemizde de tanınabilmesi ve yasal olarak geçerli olabilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu sebeple boşanma ve farklı durumlarda yurt dışındaki mahkemelerde alınan kararların ülkemizde de bir hukuki dayanağı olabilmesi ve geçerli olabilmesi konusunda tanıma ve tenfiz davası açılmalıdır. Bu davalar için hukuk sistemimizde belirli yasalar bulunmaktadır.

Bu şartlara uygun durumlarda tanıma ve tenfiz davaları açılabilmektedir. Bu şekilde yurt dışında alınan kararlarda ülkemizde yasal olarak tanınmış olacaktır.

Bu konuda aranan şartlardan birisi ülkemiz ile o ülke arasındaki anlaşmaların yapılmış olmasıdır. Yasal olarak kararın verildiği ülkedeki hukuki sistem ve verilen kararın mahkemelerimizde sorunsuz bir şekilde uygulanır olması oldukça önemlidir.

Bu konuda özellikle boşanma ve diğer durumlardaki mahkeme kararlarında hukuki olarak dava açılabilecek bir yasallıkta olması gerekmektedir.

Sorunsuz bir şekilde bu konuda yapılacak olan işlemlerde başarı sağlanması oldukça önemlidir. Sorunsuz bir şekilde bu konuda yapılacak olan işlemlerde başarı sağlanması mümkün olabilmektedir.

Ülkemizde sorunsuz bir şekilde tanıma tenfiz davası açılması için evrakların toplanması ve davanın açılabilmesi ülke ile alakalı ve kararın alındığı mahkeme ile alakalı bir durum olmaktadır. Davalarda sorun yaşanmaması konusunda bu durum oldukça önemlidir. Gerekli yasal prosedür için avukatlardan bilgi alınabilmektedir. | Boşanma Tanıma Tenfiz

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor