Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır? Ankara'da Apostil Nerede Yapılır?

Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır? Ankara'da Apostil Nerede Yapılır?
Türkiye'de apostil işlemleriyle ilgili genel bilgileri ve işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğini özetlemektedir. Apostil, belgelerin uluslararası alanda kabul görmesini sağlayan önemli bir süreçtir.

Apostil, bir ülkede düzenlenen resmi belgelerin başka bir ülkede tanınmasını sağlayan bir tasdikleme işlemidir. Bu işlem, 1961 Lahey Konvansiyonu kapsamında gerçekleştirilir ve apostille taraf ülkeler arasındaki belgelerin kolaylıkla kullanılabilmesini sağlar. Aşağıda, belirttiğiniz soruların özgün cevapları detaylandırılmaktadır:

Apostil Nedir, Nasıl Yapılır, Nerede Alınır?

Apostil, uluslararası alanda resmi belgelerin geçerliliğini tanıyan bir tasdik işlemidir. Noter tarafından onaylanan bir belgenin, il veya ilçe düzeyindeki yetkili makamlarca (valilikler veya kaymakamlıklar) apostil onayı alması gerekmektedir. Bu işlem, belgenin yabancı ülkelerde de resmi olarak tanınmasını sağlar.

Adliyede Apostil Nerede Yapılır?

Adli belgeler için apostil işlemi, ilgili Ağır Ceza Mahkemesi'nin bulunduğu adliyelerde Adalet Komisyonu Başkanlıkları tarafından yapılmaktadır. Bu merkezler, mahkeme kararları ve diğer adli belgeler için apostil tasdik işlemlerini gerçekleştirir.

Türkiye'de Apostil Nereden Alınır?

Türkiye'de, apostil onayı ilçe kaymakamlıkları ve il valiliklerinin Hukuk Büroları tarafından verilmektedir. Apostil konvansiyonuna taraf olmayan ülkeler için ise, valilik Hukuk Büroları tarafından ayrı bir tasdik işlemi uygulanmaktadır.

Apostil Ücreti Ne Kadar (2024)?

Apostil işlemleri için valilikler ve kaymakamlıklar tarafından herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bu işlem, belgelerin uluslararası alanda tanınmasını kolaylaştırmak amacıyla gerçekleştirilen resmi bir süreçtir.

E-devletten Apostil Nasıl Alınır?

Vatandaşlar, e-Devlet kapısı üzerinden veya e-Apostil web sitesi aracılığıyla adli sicil kaydı gibi belgeler için e-apostil talebinde bulunabilirler. Bu işlem, belgelerin dijital ortamda apostil onayının alınmasını sağlar ve Lahey Konvansiyonu'na taraf olan ülkelerde geçerlidir.

Apostil Hangi Kurum Yapar?

Apostil işlemleri, Türkiye'de valilikler ve ilçe kaymakamlıkları tarafından yapılmaktadır. Bu makamlar, noter tarafından onaylanan belgeler için apostil tasdiki sağlayarak, belgenin yabancı ülkelerde kullanılabilir hale gelmesini sağlar.

Apostil Onayı Ne Kadar Sürer?

Apostil onay süresi, işlemin yapıldığı kuruma ve belgenin türüne göre değişiklik gösterebilir. Genellikle, apostil işlemleri 3 ila 10 gün arasında tamamlanmaktadır. Ancak, belirli durumlar ve belge türlerine göre bu süreç daha uzun sürebilir.

Apostil İşlemi İçin Islak İmza Şart mı?

Evet, apostil yapılacak olan belgede resmi mühür ve ıslak imza bulunması gerekmektedir. Elektronik imza, hazır kaşe imza veya apostil yetkilisinin yerine atılan imzalar kabul edilmemektedir. Bu, belgenin resmiyetinin uluslararası alanda tanınması için önemli bir şarttır.

Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

Yurt dışında evlilik birliğini yabancı mahkemelere başvurarak gerçekleştiren kişilerin, bu yabancı mahkemelerden alacakları boşanma kararını Türkiye' de tanıtması pek çok noktada oldukça zorlu ve yorucu oluyor. Y

eni düzenleme ile birlikte yurtdışında boşanma kararını anlaşmalı boşanma ile birlikte gerçekleştiren kişiler, artık dava açmaya gerek duymadan Türkiye' de boşanma kararlarını kolay şekilde tanıtabiliyor. Ancak çekişmeli boşanmak durumunda bulunan kişiler için bu kararın tanıtılmasında aynı işlemlerin uygulanmasına devam ediliyor. Bu doğrultuda da apostil şerhi devreye giriyor.

Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

Apostil şerhi yurtdışı mahkemelerinden kişilerin almış oldukları belgenin Türkiye' de de geçerli bir resmi evrak niteliğini kanıtlayan somut bir tasdik işlemi olarak görülmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davası açacak kişilerin, yurtdışı işlemlerini Türkiye' de geçerlilik kazandırabilmek amacı ile apostil şerhi gerekliliği bulunuyor. Apostil şerhi nedir sorusunun yanıtı bu çerçevede bulunulan ülkede alınmış olunan boşanma kararı resmi belgelerin diğer ülkelerde geçerli olmasını ve beraberinde de verilmiş olan resmi belgenin olduğunun fiziki olarak kanıtlanabilmesini mümkün kılmakta olan bir şerhtir. Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

Apostil Şerhi Nedir?

Apostil şerhi alacak kişilerin belgenin eksik olmaması açısından göz önünde bulundurmaları gereken bazı detaylar bulunur.

Apostil şerhi içeriğinde herhangi bir eksiklik veya hata oluşması durumunda alınmış olan boşanma kararı Türkiye' de tanıma ve tenfiz işlemlerinin geçerlilik kazanamamasına yol açacaktır.

Bu yüzden de apostil şerhi içerisinde mutlak suret ile yer alması gerekli olan hususların bulunmasına özen gösterilmesi gerekir. Buna göre apostil şerhi içerisinde bulunması gereken hususlar;

  • Belgenin düzenlenmiş olduğu ülke adı
  • Belgenin imzasını atan kişi isim ve soy ismi
  • Belgeye imza atan kişinin sıfatı *Belgeye mührün hangi yurtdışı makamı tarafından atıldığı
  • Belgenin nerede düzenlenmiş olduğu *Belgenin düzenlenmiş ve tasdik edilmiş olduğu tarih
  • Apostil şerhinin düzenlemesini yapan yetkili makam
  • Apostil şerhi numarası
  • Apostil şerhini düzenleyen makamın kaşe ya da mührü
  • Apostil şerhini düzenleyen yetkili kişinin imzası şeklindedir.

Apostil Şerhi Nasıl Alınır?

Türkiye' de boşanma tanıma tenfiz işlemini gerçekleştirebilmek arzusunda bulunan kişilerin apostil şerhi alımını gerçekleştirecekleri yer, belgeyi hazırlamakta olan makamlar aracılığı ile alınması gerekir.

Apostil şerhini veren yetkili makamlar her ülke açısından önemli farklılıklar teşkil edebilir. Bu doğrultuda da misal olarak Türkiye' de idari belgelerin alımı valilikler, kaymakamlıklar aracılığı ile adli belgelerin alımı ise adli yargı makamları aracılığı ile verilmektedir.

Bu sebep ile apostil şerhinin alımı için belgeyi düzenlemekte olan kurumlara başvurunun gerçekleştirilmesine dikkat edilmesi gerekir. Apostil şerhi alımı ile ilgili olarak en doğru ve açıklayıcı bilgi, belgenin düzenlemesini gerçekleştiren kişiler aracılığı ile elde edilebilir. Bu noktada boşanma davasına dair belgeler içinde boşanmanın gerçekleştirilmiş olunduğu mahkeme ile iletişime geçilmesi önerilmektedir. Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

Apostil Şerhini Hangi Ülkeler Veriyor?

Günümüzde yabancı makamlardan alınmış olan boşanma davası kararanın diğer ülkelerde tanınmasını ve geçerlilik kazanmasını sağlamakta olan apostil şerhi belirli ülkelerden alınabiliyor. B

u doğrultuda da günümüzde apostil şerhini veren ülkeler; Almanya, Fransa, İngiltere, Amerika, Kanada, Danimarka, İsviçre, Belçika Rusya, Ukrayna, Hollanda, İspanya, Özbekistan, Norveç, İtalya, Bulgaristan, İsveç ve Yunanistan şeklindedir. Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır makalemizde bilgi için hazırlanmıştır. | Apostil Nedir Nasıl Nerede Yapılır Alınır?

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara