Ankara Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Avukatı

Ankara Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Avukatı
Yurtdışında alınan yabanacı mahkeme kararlarının Türkiyede de geçerli hale gelmesi için, alınan mahkeme kararnın Türkiyede Tanıma ve tenfiz açılması gerekmektedir.

Ankara Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Avukatı | Yurt dışında alınan yabancı mahkeme kararlarının Türkiye'de de geçerli hale gelmesi için, alınan mahkeme kararının Türkiye'de tanıma ve tenfiz açılması gerekmektedir.

Tanıma ve tenfiz davası ile ilgili diğer yazılan makaleleri okuyabilirsiniz. Yurt dışında verilen boşanma kararının Türkiye'de tanıma ve tenfiz davası açılması belli şartlara bağlıdır.

Ankara Boşanma Tanıma - Ankara Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Avukatı

Tanıma ve tenfiz davasının açılacağı yetkili Mahkemelerde Genel Yetkili Mahkemelerde biriside Ankara Mahkemeleridir. Yani Yurt dışında Alınmış Boşanma kararının tanıtılması için Ankara mahkemelerinde dava açılabilir.

Tanıma ve tenfiz davasında avukata vekalet verilmesi durumunda Dava için mahkemeye gelinmesine gerek yoktur. Tüm işlemler vekalet verilen avukat tarafından yapılmaktadır.

Tanıma ve Tenfiz Davası Ücretleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde yaşanan hukuki süreçleri yargısal boyuta taşıyan veya taşımak zorunda kalan bireylerin ödemesi gereken zorunlu ücretler olmakla beraber dava sürecinin daha hızlı, daha emin ve daha güvenilir bir şekilde o konuya hakim tarafından biri ile yürütülmesi için ekstra masraflarda çıkmaktadır.

Yani burada anlatmak istediğim yargısal yola taşınan uyuşmazlığın dava sürecinin gerçekleşmesi için dosya masrafları ve dava harcı gibi ücretlerin ödenmesi zorunlu ile avukat tutulduğu takdirde avukatlık ücreti de ödeyecektir birey. Toplamda uyuşmazlığın çözümü için harcanacak para açılacak dava konusuna, tutulacak avukatın tecrübesine, tanınmışlığa bağlı olarak elbette ki değişecektir.

Tanınma ve Tenfiz Davası Ücretleri

Tanınma ve tenfiz davaları da Aile hukukunu ilgilendiren davalar olmakla beraber bu davalarında zorunlu ve ekstra olmak üzere birtakım ücretleri vardır.

Mahkemeyle ilgili olup dosya masrafı ve buna benzer harçların tutarları genellikle sabit bir tutar olsa da avukatlık ücretlerinde sabit bir tutar bulunmamaktadır. Ayrıca noter tarafından da onaylanacak olan Türkçeye çevrilmiş boşanma kararının noter tarafından onaylanması içinde belli bir ücret ödenecektir.

Avukatlık ücreti belli bir tutar olarak sabit tutulmamakla beraber kentlerdeki (3 kentteki avukatlar) barolar ortalama bir ücret belirlemişlerdir.

Örneğin Ankara barosunun tanıma ve tenfiz davası için belirlediği avukatlık ücret beş bin Türk Lirasıdır. Her ne kadar barolar ortalama bir şey belirleseler de az önce ifade ettiğim gibi müvekkil ve avukat arasındaki anlaşmaya bağlı olarak ücretlerde değişiklik olmaktadır.

Tanıma ve Tenfiz Avukat ve Danışmanlık

Tanıma ve tenfiz, Türkiye dışında alınan hukuki kararların, Türkiye kanunlarınca tanınması ve icrai hale gelebilmesi için başvurulması gereken hukuki yollardır. Aslında çoğu kez birbirlerinin yerine kullanılan iki hukuki terim olsalar tanıma ve tenfiz arasındaki fark açıklanmaya değerdir. Tanıma ve tenfiz davası aslında birbirini tamamlayan iki hukuki süreç olarak tanımlanabilir.

Tanınma davaları yurt dışında bir mahkemece alınan bir kararın Türkiye’de de kesin hüküm haline dönüşmesi için izlenen hukuki yolken, tenfiz ise tanınmayı bir adım öteye taşıyarak ilgili mahkeme kararının icra edilebilmesini sağlar.

Örnek olarak vasiyetname tanıma ve tenfiz davaları, boşanma, nafaka, tazminat gibi yurt dışındaki mahkemelerde alınan kararlar için tanıma ve tenfiz gereklidir.

Tanıma Tenfiz Nasıl Yapılır?

Tanınma tenfiz davası Almanca, tanıma tenfiz İngilizce mahkeme kararlarının Türkiye’de de hukuken tanınmasını sağlar. Genellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları hukuki süreçlerdir.

Yurt dışındaki vatandaşlarımızın Türk mahkemelerinde davayı takip edecek olan tanıma tenfiz avukatı için tanıma ve tenfiz vekaletname örneği vermesi ile başlatılabilir.

Tanıma ve tenfiz avukatı belirlendikten sonra tanıma ve tenfiz dava dilekçesi ile hukuki süreç başlatılmış olur. Tanıma ve tenfiz evrakları hazırlanarak mahkemeye sunulur.

Tanıma ve Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma ve tenfiz davaları açan kişiler Türkiye’ye gelmek zorunda değildir. Örneğin Almanya’dan tanıma tenfiz davası açmak için Ankara'daki tanıma tenfiz avukatı ile tanıma tenfiz avukatlık ücreti konusunda anlaşarak süreci başlatabilirsiniz. Tüm evrakların eksiksiz olması halinde 1 ay içerisinde tamamlanır.

Tanıma tenfiz tebligat süreleri davalar için çok önemlidir. Ancak tanıma ve tenfiz son durum ve ne kadar süreceği için mutlaka bir avukat ile görüşünüz.

Bu haber toplam 371 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara