Atla

Boşanma Tedbir Nafakası


Boşanma Tedbir Nafakası

Boşanma Tedbir Nafakası

Boşanma Tedbir Nafakası

Boşanma davasında hep konuşulan ve tartışılan konu tedbir nafakası konusudur. Bir tararaf gerçekten mağdur olduğu için kendisi ve çocuğun bakımı için davanın açılması ile tedbiren nafaka talep etme hakkı vardır.

Aile mahkemesi bu tedbiren istenen nafakanın ödenmesi için karar verebilmesi bazı araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Aslında araştırma aşamasında, emniyetin yapmış olduğu mal varlığın tespiti yeterli olması gerekirken verilmeyen veya geç verilen tedbir nafaka kararları, mağdur olan eş ve çocuğun bakımı için zorunlu ihtiyaç olduğu ve bu zorunluluk sebebiyle nafakanın ödenmemesi sonucu iyice mağdur olunacağı bazen geç idrak edilmesi ile ortaya çıkmaktadır. 

Hatta bazen bu tarz dosyalarda nafakanın bağlatılmamasının tek sorumlusunun avukat olduğu düşünülmekte avukatın beceriksizlikle suçlanmasına sebep olmaktadır.

tedbir nafakası ne kadar sürede bağlanır

Örnek bir davada açılmış bir davada 3 ay gibi uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen, aile mahkemesi yapılan 15 kez başvuruyu sonuca bağlamamıştır. Hatta durum o kadar vahim ki, boşanmaya karar veren eş hamile iken 3 aylık süre içerisinde doğum yapmış,

Karşı eş ise devlet memuru olup ödeme yapabilecek durumda iken karar verilmemesinin bir türlü mantığını bugün dahi çözemedik. Üstelik karşı tarafın evden uzaklaştırma ve eş için koruma tedbiri varken nafaka kararı verilmemesi düşündürücü olmuştur.

Bu örneğin anlatılmasındaki amaç aslında tedbir kararının aile mahkemelerince kısa sürede karara bağlaması gerekirken, yapılan taleplere (Talepler hem UYAP hemde Islak İmzalı olmasına rağmen) bazen olumlu yada olumsuz cevap dahi verilmemektedir. Buda mesleği icra ederken avukatın ne kadar zor durumda kaldığının bir göstergesidir.

Boşanma davasında ki tedbir talepli nafakanın talep edilmesi, karar verilmesi, kararın ilamsız icraya konulması, nafaka miktarının tahsil edilmesi süreçleri sıkıntı yaşanacak aşamalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Tedbir Nafakası - Yorum
  ÇAĞRI ÇÖLBAY -
  7 Ağustos 2016

  Ceza kaldırılabilir; ama suç insanın içinde sonsuza kadar yaşar. (Ovidius)

  Cevapla
 • Boşanma Tedbir Nafakası - Yorum
  DİLA ALGÖK -
  16 Ağustos 2016

  Boşanma Tedbir Nafakası Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
Yorum Bırak