Boşanma Tedbir Nafakası | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Boşanma Tedbir Nafakası

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Boşanma Tedbir Nafakası

Boşanma Tedbir Nafakası

Boşanma Tedbir Nafakası

Boşanma Tedbir Nafakası

Boşanma davasında hep konuşulan ve tartışılan konu tedbir nafakası konusudur. Bir tararaf gerçekten mağdur olduğu için kendisi ve çocuğun bakımı için davanın açılması ile tedbiren nafaka talep etme hakkı vardır.

Aile mahkemesi bu tedbiren istenen nafakanın ödenmesi için karar verebilmesi bazı araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Aslında araştırma aşamasında, emniyetin yapmış olduğu mal varlığın tespiti yeterli olması gerekirken verilmeyen veya geç verilen tedbir nafaka kararları, mağdur olan eş ve çocuğun bakımı için zorunlu ihtiyaç olduğu ve bu zorunluluk sebebiyle nafakanın ödenmemesi sonucu iyice mağdur olunacağı bazen geç idrak edilmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Hatta bazen bu tarz dosyalarda nafakanın bağlatılmamasının tek sorumlusunun avukat olduğu düşünülmekte avukatın beceriksizlikle suçlanmasına sebep olmaktadır.

Örnek bir davada açılmış bir davada 3 ay gibi uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen, aile mahkemesi yapılan 15 kez başvuruyu sonuca bağlamamıştır. Hatta durum o kadar vahim ki, boşanmaya karar veren eş hamile iken 3 aylık süre içerisinde doğum yapmış,

Karşı eş ise devlet memuru olup ödeme yapabilecek durumda iken karar verilmemesinin bir türlü mantığını bugün dahi çözemedik. Üstelik karşı tarafın evden uzaklaştırma ve eş için koruma tedbiri varken nafaka kararı verilmemesi düşündürücü olmuştur.

Bu örneğin anlatılmasındaki amaç aslında tedbir kararının aile mahkemelerince kısa sürede karara bağlaması gerekirken, yapılan taleplere (Talepler hem UYAP hemde Islak İmzalı olmasına rağmen) bazen olumlu yada olumsuz cevap dahi verilmemektedir. Buda mesleği icra ederken avukatın ne kadar zor durumda kaldığının bir göstergesidir.

Boşanma davasında ki tedbir talepli nafakanın talep edilmesi, karar verilmesi, kararın ilamsız icraya konulması, nafaka miktarının tahsil edilmesi süreçleri sıkıntı yaşanacak aşamalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor