Atla

Boşanma Tenfiz Davası


Boşanma Tenfiz Davası

Boşanma Tenfiz Davası

Boşanma Tenfiz Davası

Boşanma Tenfiz Davası Nasıl Açılır, Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler, Tenfiz Davasında Boşanma Süreleri

YARGITAY KARARI: BOŞANMA TENFİZ DAVASI

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2014/7356 Karar: 2014/13375 Karar Tarihi: 16.06.2014

TENFİZ DAVASI - MAHKEMENİN VELAYET DÜZENLEMESİNE YÖNELİK TENFİZ İSTEĞİNİ REDDETMESİNDE BİR İSABETSİZLİK BULUNMADIĞI - YABANCI MAHKEME İLAMININ BOŞANMAYA YÖNELİK BÖLÜMÜNÜN TANINMASINA KARAR VERİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Mahkemenin velayet düzenlemesine yönelik tenfiz isteğini reddetmesinde bir isabetsizlik bulunmamaktadır. Ancak, yabancı mahkeme ilamının kısmen tenfizine karar verilmesi imkan dahilindedir. Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuk Hakkındaki Yasanın aradığı koşullar gerçekleşmiştir. O halde, mahkemece, yabancı mahkeme ilamının boşanmaya yönelik bölümünün tanınmasına karar verilmesi gerekirken; isteğin tümden reddedilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

YARGITAY KARARI: BOŞANMA TENFİZ DAVASI

T.C. YARGITAY 8.Hukuk Dairesi Esas: 2014/1978 Karar: 2014/8824 Karar Tarihi: 06.05.2014
TENFİZ DAVASI - TENFİZ KARARLARI HAKKINDA GÖREVLİ MAHKEMENİN ASLİYE MAHKEMESİ OLDUĞU - AİLE MAHKEMESİNİN ÖZEL GÖREVLİ BİR ASLİYE MAHKEMESİ OLDUĞU - DAVANIN GÖREV YÖNÜNDEN REDDİYLE DAVA DOSYASININ ÖZEL GÖREVLİ AİLE MAHKEMESİNE GÖNDERİLMESİ GEREKTİĞİ

ÖZET: Tenfiz kararları hakkında görevli mahkemenin Asliye Mahkemesi olduğu yazılıdır. Görev, kamu düzenine ilişkin olmakla yargılamanın her aşamasında kendiliğinden gözönünde bulundurulur. Taraflar arasındaki tenfiz davası Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından görülerek sonuçlandırılmıştır. Bu açıklamalar karşısında Aile Mahkemesi özel görevli bir Asliye Mahkemesi olduğundan Mahkemece, uyuşmazlığın niteliği dikkate alınarak davanın görev yönünden reddiyle dava dosyasının özel görevli Aile Mahkemesine gönderilmesi gerekirken, bu yön gözardı edilerek işin esasına girilerek karar verilmesi doğru olmamıştır. Hükmün bozulması gerekmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Tenfiz Davası - Yorum
  GÖZE YÜLEK -
  14 Ağustos 2016

  Boşanma Tenfiz Davası Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
 • Boşanma Tenfiz Davası - Yorum
  BERFİN KÖKSAL -
  15 Ağustos 2016

  Boşanma Tenfiz Davası Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Boşanma Tenfiz Davası - Yorum
  CEYHUN AHUNBAY -
  18 Eylül 2016

  Boşanma Tenfiz Davası Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
Yorum Bırak