Atla

Boşanma Ve Mal Paylaşımı Davası


Boşanma Ve Mal Paylaşımı Davası

Boşanma Ve Mal Paylaşımı Davası

Boşanma Ve Mal Paylaşımı Davası

Boşanmalar da en çok sorulan sorulardan birisi de kuşkusuz mal paylaşımı noktasındadır. Mal paylaşımı için boşanma davasından farklı olarak Aile Mahkemelerinde ayrıca dava açılması gerekmektedir.

Buna göre taraflar arasında başkaca bir anlaşma yapılmadı ise 01.01.2002 tarihinden itibaren yasal mal rejimi olarak edinilmiş mallara katılma rejimi benimsenmiştir.

Tarafların kişisel malı olmayan mallar edinilmiş mal hesabına katılmak üzere bilirkişilerce hesaplanarak mal paylaşımı yapılır.

Boşanma Ve Mal Paylaşımı Nasıl Olur

Buna göre tarafların edinilmiş malları; çalışmasının karşılığı olan edinimler, sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler, çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar, kişisel mallarının gelirleri, edinilmiş malların yerine geçen değerler, olarak kanunda sayılmıştır.

Mal baylaşımı eşler birlikte anlaşarak bu sorunu çözebilirler. Yada boşanma davası devam ederken mal paylaşımı isteyebilecekleri gibi boşanmanın kesinleşmesi ile birlikte bir yıl içerisinde aile mahkemesine dava açılarak mal paylaşımını isteyebilirler. Mal paylaşımı yanında katkı payıda talep etme hakları bulunmaktadır.

boşanmalarda aldatma tazminatı

Boşanma Davası Ve MalPaylaşım Avukat Danışmanlık

Boşanma evliliğin yasal olarak sona ermesidir. Karşılıklı sevgiye, güvene, mutluluk beklentisine dayalı olan evlilik ilişkisinin sona erdiğini belgelediği için acı verici bir olaydır. Boşanmayla gelen değişiklikler çocukların çoğu zaman davranış bozuklukları göstermesine neden olur.

Çocuğa ya da çocuklara gerçekler onların anlayabileceği bir biçimde anlatılırsa durumu kabullenmeleri daha kolay olur.

Boşanma evlilik birliğinin mahkeme kararıyla sonlandırılmasıdır. Sürekli boşanma davaları ile ilgilenen boşanma avukatı boşanma ile ilgili konulara vakıftır.

Boşanma avukatı sizin varlığını ya da kapsamını bilmediğiniz boşanmanın mali ve hukuki sonuçlarını sizin için ene iyi koşullarda olması için çaba sarf eder.

Boşanma avukatı boşanma ile ilgili yargı kararlarını, yüksek mahkeme kararlarını ve hatta uluslar arası hukuktaki gelişmeleri takip eder.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak