Atla

Boşanma Ve Mal Paylaşımı Davası


Boşanma Ve Mal Paylaşımı Davası

Boşanma Ve Mal Paylaşımı Davası

Boşanma Ve Mal Paylaşımı Davası

Yeni Türk Medeni Kanununda yer alan mal rejimleri şöyle sıralanıyor: Edinilmiş Mallara Katılma, Mal Ayrılığı, Paylaşmalı Mal Ayrılığı, Mal Ortaklığı

 Yeni Türk Medeni Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2002 tarihinden önce evlenmiş olan eşler, bu tarihe kadar hangi mal rejimine tabi iseler, o rejim devam edecek. Ancak bu durum, 1 Ocak 2003 tarihine kadar söz konusudur.

Eşler, Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2002 tarihinden başlayarak bir yıl içinde, başka bir mal rejimi seçmedikleri takdirde, Kanunun yürürlük tarihinden itibaren yasal mal rejimini, yani "edinilmiş mallara katılma rejimini" seçmiş sayılacaklar.

Mal Rejimlerine Uygulanacak Genel Hükümler ise şöyle: 

Yasal Mal Rejimi, Edinilmiş Mallara Katılma rejimidir.

Yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılmada, her eşin iki tür malvarlığı vardır:

Mal Paylaşımı Edinilmiş Mallar - Boşanma Ve Mal Paylaşımı Davası

Her eşin edinilmiş malları şunlardır:

Çalışmanın karşılığı olan maaş, ücret v.s.

Sosyal güvenlik kuruluşlarının yaptığı her türlü ödemeler,

Çalışma gücünün kaybı dolayısıyla ödenen tazminat,

Kişisel malların geliri (kira, faiz gelirleri gibi)

Mal rejimi tasfiye edildiğinde sadece yukarıda sayılan ‘'edinilmiş mallar' eşler arasında yarı yarıya eşit olarak paylaştırılır.

Mal Paylaşımı Kişisel Mallar - Boşanma Ve Mal Paylaşımı Davası

Her eşin kişisel malları şunlardır: 

Eşlerden birinin kişisel kullanımına yarayan eşya,

Evlenmeden önce sahip oldukları mallar, 

Evlendikten sonra miras veya bağış yoluyla geçen mallar,

Manevi tazminat alacakları,

Kanunda sayılan bu kişisel mallar, tasfiye halinde paylaştırmaya tabi olmayıp, ait olduğu eşin mülkiyetinde kalacak mallardır. Eşler mal rejimi sözleşmesiyle Kanunda belirtilen diğer rejimlerden birini seçebilirler.

Ancak, taraflar istedikleri mal rejimini ancak Kanunda yazılı sınırlar içinde seçebilir, kaldırabilir veya değiştirebilirler. Mal rejimi sözleşmesi evlenmeden önce veya sonra yapılabilir. Taraflar nişanlıyken mal rejimine ilişkin sözleşme yapabilirler.

Temyiz gücüne sahip olanlar tarafından yapılabilir.

Mal rejimi sözleşmesi, noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılır. Haklı bir sebebin varlığı halinde, hakim kararıyla mal rejimi değişebilir.

Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle edinilmiş mallara katılma rejimini kabul edebilirler. Eşlerden her biri açık veya örtülü olarak mallarının yönetimini diğer eşe bırakabilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak