Atla

Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi


Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi

Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi

Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi

Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi,  Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi Tazminat davası

İşçinin çalışma koşullarında değişiklik konusu iş hukuku içerisinde incelendiğinde, keyfi bir uygulama ve işçinin istifaya zorlanmasında kullanılan, işverence elinde ki önemli kozlardan biridir. Bazen sıkça sorulan sorularda, işveren iş mahkemesi davalarının %90'nında neden kaybediyor. Sebepler incelendiğinde işveren hayatın akışına uygun olmayan yaptığı tüm uygulamalar, işçinin haklı olması için yeterlidir. 

Yargıtay kararları incelendiğinde, işe iade nedeniyle açılan işverence haklı fesihlerin bir çoğunun aslında haksız fesih olduğu verilen kararlarda ve yargıtayın onayından geçtiği kabul edilirse, işverenin yapmış olduğu uygulamaların yanlış olduğu ortaya çıkmaktadır.

Olay iş hukuk ve çalışma alanın düzenli olması, çalışma hakkına duyulan saygı ile gerçekleşeceği unutulmamalıdır. Çalışma hakkına saygı duyduğumuz zaman, olaylara bakışımız değişecek, işçininde bir ailesi ve sorumluluklarının olduğu unutulmadan, profosyonel iş hayatında yönetimin kişiselleştirilmeden sergilenmesi, aslında sorunları ortadan kaldıracaktır.

Bu yukardaki temenniye aslında bizim gibi herkesin çok inanması gerekiyor. İnanmadığımız zaman, iş hayatında mutlu insanlar olmadığı sürece üretiminde verimli olmayacağını, bu durumda işyerinin satış ve ayakda kalma gücü hergeçen gün düşecektir. Bu açıklamayı şu açıdan söylüyoruz, bilindiği gibi 2018 ocak ayında iş hayatında uzlaşma ve arabuluculuk sistemi ortaya çıkmıştır.

Aslında işverenin % 90 iş davalarını kaybettiği düşünülürse, arabuluculuk sisteminin en çok işveren için bir fırsat olduğu unutulmamalıdır. Dedik ya olayların şahsileştirmeden, profosyonel bakıldığında, alması ve hakettiği tazminatlar teklif edildiğinde işçinin bu miktarları kabul ettiği yaptığımız arabuluculuk zorunlu bizim başvuruduğumuz yada arabuluculuk merkezlerinin yapmış olduğu görevlendirme sonucu yapılan görüşmelerde yaptığımız gözlemlerdir.

Çalışma Koşullarında Değişiklik İşçiye Fesih Hakkı Veriri

İş hayatında işverenin iş sözleşmesini sonlandıracağı gibi, işçininde iş sözleşmesini sonladırma hakkı vardır. Sıksık yer değiştirme, sık sık şube değiştirme, sık sık değişik yerlerde geçici görevlendirmeye işçiye zorlama ve hatta mobing bile kabul edilebilmektedir. İşyerinin sık sık değişikliği bazen eve uzak noktalarının seçilmesi, işçinin onayının alınmaması, veya işyerindeki çalışma şartlarının değişik değişik işlerde görevlendirilmesi işçiye her zaman fesih ahkkı vermektedir.

YARGITAY: ÇALIŞMA KOŞULLARINDA DEĞİŞİKLİK VE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ

İŞÇİ ALACAKLARI DAVASI - ÇALIŞMA KOŞULLARINDA ESASLI NİTELİKTE DEĞİŞİKLİK - İŞYERİNDE BÜRO GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞAN DAVACI İŞÇİNİN TEMİZLİK İŞİNDE GÖREVLENDİRİLMESİ  - FESHİN HAKLI NEDENE DAYANDIĞI - KIDEM TAZMİNATI İSTEMİ YÖNÜNDEN DAVANIN KABULÜ GEREĞİ

ÖZET: Olayda, taraflar arasındaki iş sözleşmesinde belirlenmiş olan çalışma şartı ile işyerindeki fiili uygulamadan kaynaklanan çalışma koşulları arasında çatışma bulunduğundan ve fiili uygulama ile oluşan çalışma koşullarının işçinin yararına olduğu anlaşıldığından, fiili uygulama ile belirlenen görevin geçerli olduğu kabul edilmelidir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi - Yorum
  GÜLİSTAN UZ -
  13 Ağustos 2016

  Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi Sayın İlkay hukuk bürosu, bu davayı açmayı düşünüyorum..

  Cevapla
 • Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi - Yorum
  ALTUĞ GÜLSÜN -
  14 Eylül 2016

  Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
Yorum Bırak