Atla

Ceza Avukatları Ceza Avukatı


Ceza Avukatları Ceza Avukatı

Ceza Avukatları Ceza Avukatı

Ceza Avukatları Ceza Avukatı

CEZA HUKUKU  ve CEZA DAVALARI

SUÇ; toplum düzenini bozan ve işlemesi kanunla yasaklanan, hukuka aykırı davranışlarıdır.

CEZA; toplum düzeninin bozulmasını önlemek, bozulmuş ise bastırılması için suç olarak kabul edilen hareketlere uygulanan müeyyidedir.Cezanın gayesi; korkutularak önleme ve korkutarak uslandırmadır.

SUÇ VE CEZALARIN İLİŞKİN ESASLAR

Kimse, işlediği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı bir fiilden dolayı cezalandırılamaz; kimseye suçu işlediği zaman kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez. Ceza ve ceza yerine geçen güvenlik tedbirleri ancak kanunla konur.  Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz. Ceza sorumluluğu şahsidir. Genel müsadere cezası verilemez.

Ceza Davaları Genel Bilgiler

Özel Evrakta Sahtecilik Suçu Hangi Hallerde Olur?

Türk Ceza Kanunu’ nun ilgili 207. Maddesi çerçevesinde düzenlemesi gerçekleştirilen söz konusu özel evrakta sahtecilik suç eyleminin, 3 farklı seçimlik hareketi üzerinden kasıtlı şekilde gerçekleştirilebilmekte olunan bir suç yapısına sahiptir. Buna göre;

*Özel belgenin sahte olacak şekilde düzenlemesinin ardından kullanılması

*Gerçek bir özel belge üzerinde başka kişileri yanılgıya düşürecek biçimde değişimde bulunarak, kullanılması

*Sahte olduğunun bilincinde olarak sahte özel belgeyi değerlendirme şeklindedir.

Belirtilen bu 3 seçimlik hareketinden herhangi birisinin uygulanması sonucunda özel belgede sahtecilik suçu meydana gelir.

Bu üç eylemin, aynı kişi tarafından farklı zaman dilimlerinde ancak aynı özel belge ile gerçekleştirilmesi durumunda ise kişiye üç ceza verilmesi söz konusu olmaz ve tek bir ceza uygulanmaktadır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • TAYYAR TERLER -
  7 Ağustos 2016

  Ceza Avukatları Ceza Avukatı Bir yanı dinlemeden karar veren, doğru karar vermiş olsa bile adaletsizlik etmiş sayılır.

  Cevapla
 • VAHİDE ALİAĞAOĞLU -
  13 Ağustos 2016

  Ceza Avukatları Ceza Avukatı Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • NAZİFE YANBOL -
  20 Eylül 2016

  Ceza Avukatları Ceza Avukatı Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
Yorum Bırak