Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Avukatlık ve Danışmanlık  > Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır, Hukuk sisteminde, dava açılabilmesi için ilk adım olarak dava dilekçesi hazırlanması gerekir. Dava açılması için ilgili mahkemeye başvuru niteliğindeki dilekçelerin yazılmasında belli başlı hususlara çok dikkat edilmelidir.

Davanın akıbetini doğrudan etkileyen dava dilekçelerinde yapılan bazı hatalar dava başvurusunun reddedilmesine dahi neden olabilir. Dava dilekçelerinin nasıl hazırlanacağını, dilekçelerin hangi unsurları taşıması gerektiğini bu içeriğimiz de sizler için bir araya getirdik.

İlk aşama olarak dava dilekçesinde dava açılmasını gerektiren gerekçeler açıkça ve olması gerektiği kadarıyla yazılmalıdır. Çok kısa tutulan ya da çok fazla uzun uzun detaylandırılan dava dilekçeleri olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Uzun yazılan fazlasıyla detaylandırılan dava dilekçelerinde şikayetçi olunan konular, talep edilen hakların net bir şekilde açıklanmasına engel olacaktır. Dava dilekçesini okuyarak işleme alan yargı personelleri ve hakimlerin konuyu idrak etmekte zorlanacağı gibi ilgisiz olaylar ve kişilerin varlığı zaten yeterince karmaşık olabilen hukuki süreçleri daha da anlaşılmaz hale getirecektir.

Dilekçenin baştan savma bir şekilde gerektiğinden kısa hazırlanması ise dava için çok büyük önem teşkil edebilecek konuların atlanmasına neden olabilir.

Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır

Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır

Hem dava konusu olan şikayet konusu süreç yeterince aydınlatılamaz hem de davayla ilgili kişiler ve kişilerin dava sürecine etkileri yeterince detaylandırılmamış olur. Kısa dava dilekçelerinde davanın ilerleyen süreçlerinde geri dönülmesi mümkün olmayan durumlarla karşılaşılması da söz konusu olabilir.

Peki dava dilekçelerinde neler olmalı?

Dava dilekçesinde temel unsur davacı ve davalının isimleri, kimlik numaraları ve iletişim bilgileri gibi hususların eksiksiz olmasıdır. Yine aynı şekilde dava taraflarının avukatlarının işim ve iletişim bilgisi bulunmalıdır. Dava bir mahkemeye hitaben yazılacağı için dava açılan mahkemenin adı de yer almalıdır.

Dava dilekçesini maddeler halinde yazmaya çalışın

Dilekçenin açıklama bölümünde davaya konu olan olaylar, tarihleri kişiler, dava nedenleri, talepler, deliller ve yasal dayanaklara açıkça ve olması gerektiği kadarıyla yer verilmesi lehinize olacaktır.

Öte yandan dava dilekçesinde yer verdiğiniz ifadelere ilişkin alıntı yaptığınız kaynakları da parantez içerisinde belirtebilirsiniz.

Şekil olarak değerlendirildiğinde ise dava dilekçenizi maddeler halinde yazmanız, delilleriniz numaralandırarak belirtmeniz dilekçeyi sizin lehinize olacak şekilde daha kolay anlaşılır kılacaktır.

Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır

Dava dilekçesi hazırlanırken  dava ile hukuki altyapıyı doğru kurmalıdırlar. Bu noktada dava dilekçesi için hukuki anlamda kusursuz bir dilekçe hazırlanmış olması dava sürecinin daha sağlıklı ilerlemesine olanak sağlayacaktır.

Dava dilekçesi hazırlanırken olayın konusu olayların hukuki dayanakları ve gerekçeler ayrıntılı olarak belirtilmelidir. Ayrıca dava dilekçesi içerisinde sonuç ve talep edilenler bölümü de ayrıntılı olarak yer almalıdır. Aksi durumda davanızda hak kaybı yaşama ihtimalleri oldukça yüksektir.

En Çok Yazılan Dava Dilekçe Konuları Nelerdir

  • Boşanma Dava Dilekçesi
  • Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi
  • Katkı Payı Dava Dilekçesi
  • İşçi Alacakları Dava Dilekçesi
  • Tazminat Dava Dilekçesi
  • İş Kazası Tazminat Dava dilekçesi
  • Trafik kazası tazminat dava dilekçesi
  • Dosya masrafı iadesi dilekçesi
  • Velayet davası dava dilekçesi
  • Nafakanın kaldırılması dava dilekçesi
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor