Atla

Destek Tazminatı


Destek Tazminatı

Destek Tazminatı

Destek Tazminatı 

Meydana gelen trafik ve iş kazalarında vefat halinde destek gören mirasçılar tazminat talebinde bulunulabiliyor. Bu noktada trafik kazası veya iş kazası destekten yoksun kalma tazminatı talebinde bulunacak bireyler yönünden farklı tazminat talep imkanı bulunuyor.

Yaralamalı trafik kazasında destekten yoksun kalma tazminatı açma hakkı olmadığı gibi bu gibi durumlarda tazminat uygulaması yerine yaramalı trafik kazalarında kişinin hastane ve tedavi masraflarına dair tazminat talepleri, yaralama neticesindeki tedavi sürecinde evde geçireceği ve çalışamayacağı zamanlara yönelik olarak mahrum kalınacak maddi zararın tazmini ve kaza ardından karşı karşıya kalınan keder ve üzüntünün kişi açısından teşkil ettiği manevi zararın tanzimi için manevi tazminat davası açılabilmektedir.

DESTEK TAZMİNAT YARGITAY KARARI

T.C. YARGITAY 4.Hukuk Dairesi Esas: 2011/1706 Karar: 2012/5122 Karar Tarihi: 28.03.2012

TAZMİNAT DAVASI - SAĞ KİŞİNİN DESTEĞİNDEN YOKSUN KALDIĞI İDDİASININ DİNLENİLEMEYECEĞİ - DESTEK TAZMİNATI DAVASININ REDDİNE KARAR VERİLMESİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Destek tazminatı, Borçlar Kanunu'nun 45/2. maddesine göre,  Buna göre sağ kişinin desteğinden yoksun kaldığı iddiası dinlenilemez. Şu halde mahkemece, destek tazminatı davasının reddine karar verilmesi gerekir iken kabulüne karar verilmesi doğru olmamıştır. Karar bu nedenle de bozulmalıdır.

Destek tazminatı,  Buna göre sağ kişinin desteğinden yoksun kaldığı iddiası dinlenilemez. Şu halde mahkemece, destek tazminatı davasının reddine karar verilmesi gerekir iken kabulüne karar verilmesi doğru olmamıştır. Karar bu nedenle de bozulmalıdır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Destek Tazminatı - Yorum
  SELCEN CIDIK -
  11 Ağustos 2016

  Destek Tazminatı Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • Destek Tazminatı - Yorum
  SEVTAP GÜNDOĞMUŞ -
  11 Eylül 2016

  Destek Tazminatı Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • Destek Tazminatı - Yorum
  SERTAÇ ERKAN -
  21 Eylül 2016

  Destek Tazminatı Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
 • Destek Tazminatı - Yorum
  Cevza -
  26 Ocak 2017

  Destek Tazminatı Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
Yorum Bırak