Atla

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası


Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

Bir kişinin ölümü cinayet, kasıtlı ölüme sebebiyet verme, zehirleme, trafik kazası ya da herhangi bir nedenle başkası tarafından olmuşsa bu durumda kişinin hem ailesi hem de ondan destek gören herkes etkilenecektir. Ölüm üzerine ailenin karşı tarafa hem maddi hem de manevi dava açma hakkı bulunmaktadır ki karşı taraf haksızsa bu tazminat hakimce haklı bulunacaktır. Ama destek gören kişinin her zaman ölüm üzerinden hak talep etmesi mümkün değildir.

Örneğin ölen kişi birine herkesten habersiz bir destekte bulunuyor ve bunu da elden yapıyorsa yardım alan kişi bunu kanıtlayamaz. Yani destekten yoksun kaldığını ifade edemeyeceğinden başvuru hakkı doğmayacaktır. Ama yasal yollardan bir destek söz konusuysa bu durumda kişinin ölümden sorumlu olan tarafa dava açma hakkı ortaya çıkacaktır.
 

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası Nasıl Nerede Açılır

Destekten Yoksun Kalan Kişinin Hakları

Destek görerek okuyan, barınan, beslenen ya da her türlü yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmek için gerekli olan araç gereçleri ölen kişinin desteğiyle sağlayan herkes destekten yoksun kalma tazminatı için mahkemeye başvurabilir.

Bu davanın açılması için ille de yardım alan kişinin tüm ihtiyaçlarının karşılanması gerekmez. Hatta ölen kişi ile akrabalık bağı bulunması şartı da olmamakta, tek şart alınan yardımın kanıtlanabilmesinde olmaktadır.

Burs durumlarında dahi bu davayı açmak için bir hak doğacaktır. Destekten yoksun kalan dava açmak için mahkemeye başvurmadan önce bu desteği kanıtlayabilecek evraklara ihtiyaç duyar. Mesela burs alan bir öğrenci düzenli olarak gelen miktarı hesap numarası ile bankadan talep ederek dava dosyasına ekleyebilir. Ya da yardım alan kişi aldığı yardım süresince imzaladığı evrakları dava da delil olarak sunabilir.

Ölen kişinin destek verdiği kişiye ne anlamda destek verdiği önemli olmaz, yalnızca bu desteğin kanıtlanması gerekecektir. Kanıtlanma halinde mahkeme karşı tarafında ödeme gücünü göz önüne alarak bir tazminat miktarı belirler. Bu tazminat yalnızca destek gören kişiye yöneliktir. Tazminat hak edildikten sonra karşı tarafın ödeme yapması gecikir ya da kararda yazan süreyi aşarsa gerekli olan miktarı elde edebilmek için haciz işlemlerini başlatabileceksiniz.

Yargıtay Kararı - Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası

YARGITAY : TAZMİNAT DAVASI - DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI İSTEMİ - SORUMLULUĞA İLİŞKİN ANLAŞMALAR - ÖDEME TARİHİ İTİBARİYLE YAPILAN ÖDEMENİN YETERSİZ OLUP OLMADIĞININ BELİRLENMESİ - ÖDEMENİN YETERLİ BULUNMASI HALİNDE İBRA NEDENİ İLE DAVANIN REDDİ GEREĞİ

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası Nasıl görülür

T.C. YARGITAY 17.Hukuk Dairesi Esas:  2013/2040 Karar: 2013/18412 Karar Tarihi: 26.12.2013 - Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası

YARGITAY : DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI DAVASI - SİGORTACININ İŞLETENİN ZARARDAN SORUMLU TUTULABİLDİĞİ HALLERDE ZARARI GİDERMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞU - İŞLETENİN SORUMLULUĞUNUN BULUNMAMASI NEDENİYLE SİGORTACININ SORUMLULUĞUNUN OLMAYACAĞI - DİRENME KARARININ BOZULMASI

T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas:  2013/17-72 Karar: 2013/1558 Karar Tarihi: 13.11.2013 - Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası

ÖZET: Olayda trafik sigortacısı, işletenin zarardan sorumlu tutulabildiği hallerde zararı gidermekle yükümlü olduğundan, somut olayda işletenin sorumluluğunun bulunmaması karşısında, davalı sigorta şirketinin de sorumluluğu yoktur. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası - Yorum
  HAMZA ATAOĞLU -
  31 Ağustos 2016

  Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
 • Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası - Yorum
  Övül -
  28 Kasım 2016

  Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Davası - Yorum
  aNONİM -
  7 Haziran 2017

  Merhaba, Bir konuda değerli görüşlerinize ihtiyaç duydum. Kardeşim trafik kazasında vefat etti. Ancak kardeşim vefat ettiğinde anne ve babamız kardeşim 12.yaSındayken vefat ettiklerinden 6 yıl beraber yaşadık. Bu süreç içerisinde tek varisi ben olduğumdan vasisi de bendim. Kardeşim bu süreç içerisinde anne ve babadan emekli maaşı almaktaydı. Vefat ettiğinde liseyi yeni bitirmiş ve Nevşehir Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesini kazanmıştır. Trafik kazasında vefat ettikten sonra sigorta şirketine ihtarname gönderdik ve gelen cevap yazısında kardeşin abiye destek olması hayatın olağan akışına aykırı bulunması sebebi ile olumsuz cevap verdiler. Ceza davası ise 24.01.2017 tarihinde karşı tarafa 2 yıl ceza verilerek sonuçlandı. Karşı taraf hakkında henüz manevi tazminat davası da açmadım. Sizce bu durumda destekten yoksun kalınması sebebi ile sigorta şirketine dava açmalı mıyım. Değerli yardımlarınız ve önerileriniz benim için çok değerlidir.Saygılarımla.

  Cevapla
Yorum Bırak