Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Zamanaşımı

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tazminat Hukuku  > Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Zamanaşımı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Zamanaşımı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Zamanaşımı

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Zamanaşımı konusu, iş kazalarında ve trafik kazalarında meydana gelen ölümle sonuçlanan olaylarda, vefat edenin desteğinden mahrum kalan mirasçıların açmış olduğu davalardır. Destek yoksun kalma tazminat dava süreci, usul ve doğru ilerlemesi avukat ve danışmanlık hizmeti ile sürecin ilerlemesi hak kayıplarını önlemekte önemli adımdır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Trafik kazalarında zarara uğrayanların karşı taraftan ve sigorta şirketlerinden maddi ve tazminat etme hakları vardır. Borçlar Kanunu ve Karayolları Kanunu esaslarına göre belirlenen tazminat davaları, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarına göre farklılık gösterebilir. Trafik kazası destek tazminatı, kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından açılabilir.

Açılacak olan trafik kazası destekten yoksun kalma tazminatı davası, kazaya karışan aracın sürücüsüne, aracın sahibine ve aracın işletenine yönelik ayrı ayrı açılırken, sigorta şirketlerine de tazminat davalarında hasım olarak belirlenebilir.

Davalar sigorta şirketine açılması durumunda yetkili ve görevli mahkeme, sigorta şirketinin merkezinin bulunduğu adresin bağlı olduğu Asliye Ticaret Mahkemeleri görevlidir. Sigorta şirketleri dışındaki trafik kazası destekten yoksun kalma tazminatı davalarında ise Asliye Hukuk Mahkemeleri görevli ve yetkilidir.

Mirasçıların Tazminat Hakları ve Sigorta Şirketine Başvuru

İş kazası ve Trafik kazalarından kaynaklı maddi ve manevi tazminat talep etme hakkına sahiptir. Tazminat davalarında, maddi ve destekten yoksun kalma nedeniyle açılan davalarda Sigorta şirketine başvuru yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Ancak manevi tazminat sorumluluğu poliçede olmaması durumunda tazminat davasını Asliye hukuk mahkemesine açabilmektedir.

Trafik kazası Destekten Yoksun Kalma tazminatı türleri nelerdir?

Trafik kazası maddi ölüm tazminatı, kişinin bakmakla yükümlü olduğu yakınlarının ömürleri boyunca yoksun kalacakları maddi desteğin yoksunluğu dikkate alınarak açılır.

Trafik kazası vefattan dolayı manevi tazminatı ise kişinin vefatı nedeniyle acı, keder ve ıstırap duyguları gerekçe gösterilerek dava konusu edilebilir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Zamanaşımı Yargıtay Kararı

ÖZET: DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNAT DAVASI – ARACIN ÇARPMASI NEDENİYLE DESTEĞİN YAŞAMINI YİTİRDİĞİ, HAKSIZ EYLEM NEDENİYLE UĞRANILAN ZARARLARIN ÖDETİLMESİ. CEZA DAVASININ KESİNLEŞTİĞİ GÜNDEN İTİBAREN ZAMANAŞIMI SÜRESİNİN HESAPLANMASI.

ÖZET: Haksız eylem nedeniyle uğranılan zararların ödetilmesi amacıyla açılacak davalar, 1 ve 10 yıllık zamanaşımı süresine bağlıdır.

Ceza davasının kesinleştiği günden itibaren 1 yıl içinde olay tarihinden itibaren (10 yıllık zamanaşımı süresi dolmamışsa) uğradıkları zararın ödetilmesi amacıyla tazminat davası açabilirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor