Atla

Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi


Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi

Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi

Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, devre tatil sözleşmesinin kapıdan satış niteliğinde olduğuna karar verdi.

Buna göre, sözleşme yapıldıktan sonra uzun süre geçse bile müşteri tatil yerini gördükten sonra 7 gün içinde sözleşmeden vazgeçebilecek.

Yargıtay kararına göre sözleşmeden cayma süresi sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren değil ‘tecrübe ve muayene tarihinden' yani tatil yerinin alıcı tarafından görüldüğü günden itibaren başlayacak.

Devre tatil evini ya da evin konumunu beğenmeyen müşteri, devre tatil sözleşmesinden cayarak ödediği paraları geri isteyebilecek.

Konuyla bağlantılı olan Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali konulu makaleyi okuyabilirsiniz. Yargıtay'ın bozma kararına konu olan dava, Ankara 1. Tüketici Mahkemesi'nde görüldü. MahkemedeT. Oral adlı vatandaş, bir inşaat şirketiyle .. dolarını peşin, kalan ... doları için 26 senet vermek suretiyle devremülk sözleşmesi yaptı.

Ancak 2001 yılına kadar tatil imkanından yararlanamayan Oral, sözleşmeye konu olan tatil köyünün mevcut olmadığını öne sürerek sözleşmenin iptali ve ödediği paraların geri verilmesi için dava açtı.
 

Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi Nasıl Yapılır

 

Ankara 1. Tüketici Mahkemesi, davacının süresi içinde cayma hakkını kullanmadığı ve senetlerin bir kısmını ödeyerek sözleşmeyi benimsediğini belirterek davanın reddine karar verdi.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi ise cayma hakkını kullanma süresinin, sözleşmenin yapıldığı tarihte değil, devre tatil yerinin müşteri tarafından görüldüğü tarihte başlayacağına dikkat çekerek, yerel mahkemenin kararını bozdu. 

KARARDA  devre tatil sözleşmelerinin kapıdan satış niteliğinde olduğuna dikkat çekildi.

Kapıdan satış, işyeri gibi satış mekanları dışında yapılan tecrübe ve muayene şartlı satışlar olarak tanımlandı.

Yasaya göre, bu tür sözleşmelerde alıcının 7 günlük tecrübe ve muayene süresi sonuna kadar malı kabul edebileceği gibi, hiçbir gerekçe göstermeden reddetmekte de serbest olduğuna dikkat çekildi.

 

Dava dosyasında, taraflar arasındaki ihtilafın cayma hakkına ilişkin 7 günlük sürenin ne zaman başlayacağı konusunda yaşandığı belirtilerek şu açıklama yapıldı: "Satışın tecrübe ve muayene koşullu olduğu açık ve belirgin olduğuna göre, cayma süresinin malın tüketiciye ulaştığı tarihten itibaren başladığının kabulü gerekir.

Tüketicinin Korunması Kanunu ve Borçlar Kanunu'na göre tecrübe ve muayene şartıyla yapılan satış sözleşmesinden dönme hiçbir objektif koşula bağlanmamış, tamamen tüketicinin iradesine bırakılmıştır.

Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi hakkı şartları

Sözleşmenin taraflarca imzalanması ile cayılıp cayılmayacağının bildirilmesi arasındaki sürede sözleşme henüz hükümlerini doğurmaz.

Konu içerisinde geçeceğini düşündüğümüz için tazminat avukatı ve davaları hakkındaki makaleyi okuyabilirsiniz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • AYŞEGÜL ONAR -
  5 Ağustos 2016

  Güç de yönetende olduğuna göre, düşünmesini bilen her adam bundan şu sonuca varır

  Cevapla
 • BUSE BORLU -
  7 Ağustos 2016

  Yasaların uygulaması, onların yapılmasından daha zordur. (Jefferson)

  Cevapla
 • HAMZA ATAOĞLU -
  10 Ağustos 2016

  Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • GÜROL KAHRAMAN -
  11 Ağustos 2016

  Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • ATEŞ KONAR -
  17 Ağustos 2016

  Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

  Cevapla
 • EMİNE ERÇELİK -
  30 Ağustos 2016

  Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • Yağmur -
  1 Mart 2017

  Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi Bu dava için nasıl bir hazırlık aşaması vardır..Cevap verirseniz sevinirim..

  Cevapla
Yorum Bırak