Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tüketici Hukuku Davaları  > Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali

Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali

Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali

Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali

Kapıdan satış; işyeri, fuar, panayır benzeri satış yerleri dışında yapılan işlemler kapıdan satış işlemi olarak kabul edilmiştir.

Bilim sanayi ve teknoloji bakanlığının, kapıdan satış yapacakl satıcılarda istenilen özellikler, 4077 Tüketici Kanununda kapıdan satışlara ilişkin kurallar, cayma süreleri, şartları ve tüketicinin korunması usul ve esaslarını belirler.

Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali Ve Cayma Hakkı Süresi

Tüketici Kapıdan satış işlemlerinde cayma hakkını nasıl kullanacağı hangi sürede kullanacağı belirlenmiştir. Tüketici kanunda kapıda satış işlemlerinde Tüketici kayıtsı ve şartsız olarak hiçbir sorumluluk altına girmeden sözleşmeyi imzaladığı tarihinden işlemek koşuluyla yedi (7) günlük süre içerisinde cayma hakkına sahiptir.

Cayma hakkının sözleşmeyi imzaladığı tarihten başlaması sebebiyle, kötü niyetli satıcıların bu sözleşme tarihini bilinçli olarak geriye doğru atmakta ve tüketiciyi yanılmaktadır. Bu nedenle sözleşmenin imzalanamasında bu tarihe özellikle dikkat edilmesi satıcının kendi mefaatine olacaktır.

Kapıdan Satış Sözleşmesinin İptali Ve Satıcının Sorumluluğu

Tüketici kanunda bir başka önemli husus ise kapıdan satış işlemlerinin tamamlanmadan yani 7 günlük cayma süresi dolmadan tüketiciden mal ve hizmetlerin karşılığı olarak bir ödenme istenmesi yada sorumluluk altına sokacak belge senet gibi  borç sorumluluğu doğurcak işlemlerde bulunamaz isteyemez.

Ayrıca Cayma süresi içinde tüketicinin kullandığı mal ve hizmette değişiklik ve bozulma olması durumunda bu sorumluluk satıcıya aittir.

Kapıdan satış sözleşmesinde cayma hakkının kullanılması ile 20 günlük yasal süre içerisinde satıcı bildirim kendisine tebliğ edilmesi ile satış yaptığı malı geri almakla sorumludur.

Kapıdan satış işlemleri, Taksitli satış işlemleri ve  kampanyalı kapıdan satışlarişlemleri cayma süreleri farklı olup kendi içerisinde Tüketiciyi koruyan maddeler ayrıca uygulanır.

Konuyla bağlantılı olan Devre Mülk Sözleşmesinin Feshi konulu makaleyi okuyabilirsiniz.

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor