Atla

Dolandırıcılık Davaları Davası


Dolandırıcılık Davaları Davası

Dolandırıcılık Davaları Davası

Dolandırıcılık Davaları Davası

 • Dolandırıcılık Suçuna  ilişkin ihbar veya şikâyet, Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına yapılabilir.
 • Yurt dışında işlenip ülkede takibi gereken suçlar hakkında Türkiye'nin elçilik ve konsolosluklarına da ihbar veya şikâyette bulunulabilir.
 • Bir kamu görevinin yürütülmesiyle bağlantılı olarak işlendiği iddia edilen bir suç nedeniyle, ilgili kurum ve kuruluş idaresine yapılan ihbar veya şikâyet, gecikmeksizin ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.
 •  İhbar veya şikâyet yazılı veya tutanağa geçirilmek üzere sözlü olarak yapılabilir.
 • Dolandırıcılık ile ilgili Yürütülen soruşturma sonucunda kovuşturma evresine geçildikten sonra suçun şikâyete bağlı olduğunun anlaşılması halinde; mağdur açıkça şikâyetten vazgeçmediği takdirde, yargılamaya devam olunur.
 • Şikayet hakkının hukuken korunabilmesi ve yerinde kullanıldığının kabul edilebilmesi için, şikayet edilenin cezalandırılmasını veya sorumlu tutulmasını gerektirecek yeterli kanıtların olması zorunlu değildir. Şikayeti haklı gösterecek bazı emare ve olguların zayıf ve dolaylı da olsa varlığı yeterlidir.
 • Dolandırıcılık Suç duyurusunda bulunulurken söz konusu suçun yasada sayılan maddi ve manevi unsurları değerlendirilmeli, suçun bütün unsurlarıyla ortaya çıktığına ilişkin iddialar maddeler halinde, gerçeğe uygun bir bütünlük içerisinde ortaya konmalı, kişisel değerlendirmelerden ve hukuki sorumluluk doğurabilecek ifadelerden kaçınılmalıdır.
 • Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası verilir.

Dolandırıcılık Davaları Davası Şartları

 1.  Dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle,
 2.  Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak suretiyle,
 3.  Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle,
 4. Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle,
 5. Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak,
 6.  Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,
 7.  Basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle,
 8.  Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında,
 9.  Serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle,
 10.  Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla,
 11.  Sigorta bedelini almak maksadıyla,
 12. işlenmesi halinde, iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. Ancak, (e), (f) ve (j) bentlerinde sayılan hallerde hapis cezasının alt sınırı üç yıldan, adli para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz.
 13. Kamu görevlileriyle ilişkisinin olduğundan, onlar nezdinde hatırı sayıldığından bahisle ve belli bir işin gördürüleceği vaadiyle aldatarak, başkasından menfaat temin eden kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • NOYAN YÜCEDAĞ -
  16 Ağustos 2016

  Iyi aksamlar soyle bi sorunum var internette sanS oyunu oynadim kazandim dekont goruntusu yolladilar benden bi miktar para istediler hesaba dusmesi icin bankaya sordugumda oldugunu ama onay bekledigini soylediler bende yatirdim dekont elimde ama bunun devami geldi benden surekli olarak istendi simdi sikayet etmek istiyorm dekontlarim var toplamda 1600 tl yatirdm hala bile 1100 tl yatirmam gerektigini soyluyolar bana yardim edermisnz yanliz elimde sadece hesap nolari var isim olarak bilmiyorm bide banka dekontunda adres ankara gozukuyor dava acarsam benim lehime olan durum ne olur

  Cevapla
 • Seydaoğlu -
  4 Ocak 2017

  Internetten tanıştığım bir bayan beni dolandirdi su bulundugu evinden taşınmış beni her yerden engeliyor en az 5 6 Facebook kulaniyor duyduğuma göre bir kac kisiyi daha dolandirmis ve yanliz degil annesi ve bir kac kisiyle yapiyor bu isi benim is yerimi batirdi ellimde delillerim var mesajlar ve para yolladigima dair dökümanlar lutfen yardimci olun cok mağdurum.

  Cevapla
 • Anonim -
  14 Haziran 2017

  2006 2007 senelere arasında bir işyeri açtım. Bu işyeri aile şirketi olarak ailece çalışabilecek bir işyerinde. 3 ay kadar sonra benim büyük abim işyerine ortak oldu. Ortak oldu derken bizim yanımızda bütün yönetimi eline aldı. 2011 senesinde bu işyerini kapattım. Bu zaman zarfı içerisinde ben bu işletmede benim üstüme olmasına rağmen hiçbir gelir elde etmedim ve işletme ile ilgili herşeyi abim yönetti. Isletme kazandıktan sonra bana yüklü miktarda vergi borcu ve sigorta prim borcu kaldı. Bana işletme açıkken gösterilen ödeme dekontları işletme kazandıktan sonra ortadan kayboldu. Şimdi ben bu borçlardan nasıl kutulabilirim. Ben orada işletmeci yada işçi olarak çalışmadığıma dair hiçbir gelir elde etmediğim şahitlerin beyanları yeterli olurmu . Bana yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

  Cevapla
Yorum Bırak