Atla

Dolandırıcılık Davaları Davası


Dolandırıcılık Davaları Davası

Dolandırıcılık Davaları Davası

Dolandırıcılık Davaları Davası

ÖZET: Sanık M. A. hakkında Resmi Belgede SahtecilikDolandırıcılık ve İftira suçlarından cezalandırılması istemiyle açılan dava sırasında duruşmaların kanuna uygun biçimde yürütüldüğü, soruşturma ve kovuşturma evrelerinde ileri sürülen iddia ve savunmalar ile ikame edilen delillerin denetimi sağlayacak biçimde ve eksiksiz olarak sergilenerek tespit edildiği.

Yargılama sonucunda dosyaya yansıyan tüm bilgi ve kanıtların gerekçeli kararda yöntemince tartışılarak ulaşılan vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığı kanaatına ulaşılmış ve ileri sürülen istinaf nedenleri yerinde görülmediği gibi hükmü etkileyecek oranda hukuka aykırılığa da rastlanmamış bulunmakla,

Katılanlar vekilinin istinaf nedenleri yerinde görülmediğinden CMK'nun 280/1-a maddesi uyarınca istinaf başvurusunun esastan reddine, dosyanın hükmü veren ilk derece mahkemesine gönderilmesine karar verilmiştir.

Dolandırıcılık Davaları Davası Şartları

ÖZET: Yasa yararına bozma isteminin kapsamının nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlarına yönelik olması, yasa yararına bozma istemini araştırma görevinin Yüksek .....  Ceza Dairesine ilişkin bulunduğu anlaşıldığından Dairemizin görevsizliğine, dosyanın misyonlu Daireye gönderilmesine hükümverilmiştir.

***

ÖZET: Sanığın katılanın bilgisi ve rızası dahilinde suça mevzu senedi düzenlediğinin kabulü gerekeceği ve üstüne atılı sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarının öğeleri bakımından oluşmadığı ve beraatinehüküm verilmesi gerektiği gözetilmeden, mahkumiyetine hükümverilmesi bozmayı gerektirmiştir.

****

ÖZET: Eylemin düzmece senedin icra takibine mevzu edilmesi suretiyle resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarına yönelik bulunmasına göre; yasa yararına bozma istemini araştırma görevinin Yüksek ...... Ceza Dairesine ilişkin bulunduğu anlaşıldığından Dairemizin GÖREVSİZLİĞİNE.

***

ÖZET: Sanıkların eyleminin aldatma özelliğinden mahrum olması hasebiyle kumpas boyutuna ulaşmadığı ve ayrı olarak raporun iğfal kabiliyetinin bulunmadığı; bu nedenden dolayı vakada nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlarının öğeleri oluşmadığından sanıklar ile ilgili verilen salıverilme kararlarında bir isabetsizlik görülmemiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Suça konu çekin mağdur A. Ö.'e "önceden doğan borcu" nedeniyle sonradan sanık tarafından verildiğinin dosya kapsamına göre anlaşılması karşısında; sahte çekin önceden doğan borç karşılığı verilmesi nedeniyle "bankanın araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçunun "unsurlarının" somut olayda oluşmadığı gözetilerek, “yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması” gerekçesi ile sanığın CMK.nın 223/2-a maddesi gereğince beraetine hükmolunması gerekirken,

Yazılı şekilde mahkumiyetine hükmolunması, kanuna aykırı, sanık müdafiin istinaf itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, CMK.nın 280/1-a ve 303/1-a. maddeleri uyarınca bozulmasına karar verilmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Dolandırıcılık Davaları Davası - Yorum
  NOYAN YÜCEDAĞ -
  16 Ağustos 2016

  Iyi aksamlar soyle bi sorunum var internette sanS oyunu oynadim kazandim dekont goruntusu yolladilar benden bi miktar para istediler hesaba dusmesi icin bankaya sordugumda oldugunu ama onay bekledigini soylediler bende yatirdim dekont elimde ama bunun devami geldi benden surekli olarak istendi simdi sikayet etmek istiyorm dekontlarim var toplamda 1600 tl yatirdm hala bile 1100 tl yatirmam gerektigini soyluyolar bana yardim edermisnz yanliz elimde sadece hesap nolari var isim olarak bilmiyorm bide banka dekontunda adres ankara gozukuyor dava acarsam benim lehime olan durum ne olur

  Cevapla
 • Dolandırıcılık Davaları Davası - Yorum
  Seydaoğlu -
  4 Ocak 2017

  Internetten tanıştığım bir bayan beni dolandirdi su bulundugu evinden taşınmış beni her yerden engeliyor en az 5 6 Facebook kulaniyor duyduğuma göre bir kac kisiyi daha dolandirmis ve yanliz degil annesi ve bir kac kisiyle yapiyor bu isi benim is yerimi batirdi ellimde delillerim var mesajlar ve para yolladigima dair dökümanlar lutfen yardimci olun cok mağdurum.

  Cevapla
 • Dolandırıcılık Davaları Davası - Yorum
  Anonim -
  14 Haziran 2017

  2006 2007 senelere arasında bir işyeri açtım. Bu işyeri aile şirketi olarak ailece çalışabilecek bir işyerinde. 3 ay kadar sonra benim büyük abim işyerine ortak oldu. Ortak oldu derken bizim yanımızda bütün yönetimi eline aldı. 2011 senesinde bu işyerini kapattım. Bu zaman zarfı içerisinde ben bu işletmede benim üstüme olmasına rağmen hiçbir gelir elde etmedim ve işletme ile ilgili herşeyi abim yönetti. Isletme kazandıktan sonra bana yüklü miktarda vergi borcu ve sigorta prim borcu kaldı. Bana işletme açıkken gösterilen ödeme dekontları işletme kazandıktan sonra ortadan kayboldu. Şimdi ben bu borçlardan nasıl kutulabilirim. Ben orada işletmeci yada işçi olarak çalışmadığıma dair hiçbir gelir elde etmediğim şahitlerin beyanları yeterli olurmu . Bana yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

  Cevapla
 • Dolandırıcılık Davaları Davası - Yorum
  2014 YILINDAN EV ALDIM BANKA KREDİSİYLE 140 BİNE KREDİNİN 120 Sİ ÇIKDİ 20 BİNİ KALDIGI İÇİN 3 ADET SENET YAPARAK AVUKATLAR EŞLİGİNDEN İŞLEMİ TMLADIM AMA MAL SAHİBİ YURTDIŞİ NA GİT O SIRADAN 2 AY SONRA GELDİ GELİR GELMEZ Bİ ZDEN 3 YARAK SENET ALDI ÖNCEKİ SENETLER GE ÇERSİZ DE3Dİ SADECE İMZA ATTIRDİ B - ANKARA
  21 Ekim 2018

  yor4gunum 2 dakika yapdıgım hatanın sonucu dava ne olur bilmiyorum

  Cevapla
Yorum Bırak