Atla

Dosya Masrafının İadesi İstemi


Dosya Masrafının İadesi İstemi

Dosya Masrafının İadesi İstemi

Dosya Masrafının İadesi İstemi

Dosya Masrafının İadesi İstemi Davası

Tüketici Dosya Masrafının İadesi İstemi Tüketici hakem heyetine veya Tüketici Mahkemelerine başvuru yapması sonucu, Dosya Masrafının İadesi İstemi talebinden bulunabilir.

Tüketici Dosya Masrafının İadesi İsteminde bulunduktan sonra Tüketici hakem heyetine veya Tüketici Mahkemeleri Tüketiciyi haklı olduğu yönünde karar vererek Dosya Masrafının İadesi talebini kabul etmektedir.

DOSYA MASRAFININ İADESİ İSTEMİ YARGITAY KARARI 

T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas: 2013/3676 Karar: 2013/5247 Karar Tarihi: 05.03.2013

ALACAK DAVASI - DOSYA MASRAFININ İADESİ İSTEMİ - HERHANGİ BİR HİZMET KARŞILIĞI OLMAKSIZIN ERKEN KAPAMA ÜCRETİ ADI ALTINDA ÜCRET ALINMASININ DÜRÜSTLÜK KURALINA AYKIRI OLDUĞU - ALINAN ÜCRETİN TÜKETİCİYE İADESİ GEREKTİĞİ - HÜKMÜN ONANDIĞI

ÖZET: Tüketiciden tahsil edilen kapama fiyatının herhangi bir görevkarşılığı olarak tahakkuk ettirilmediği, kredi sözleşmesinde kararlaştırılan faiz oranının, düşük faiz seviyesi üstünden uyarlanması işleminin, bankaya herhangi bir maliyetinin olmadığı, ödeme planının değiştirilmesi esnasında herhangi bir mecburî masrafta bulunulmadığı, bu durumu ile ödeme tasari farklılık fiyatı alınması prosedürü ticari ahlak ve iyiniyet kaidelerine marjinal bulunduğu, banka doğrulusundauygulanan işlemin, kredi temasının düşük faiz seviyesi üstünden devam ettirilmesinden ibaret bulunduğu.

Sözü geride bıraktığımız prosedür itibariyle ücret alınacağı konusundatüketiciyi bağlayıcı kalitede herhangi bir yasal mevzuat da olmadığı, bankanın erken kapama fiyatı alınacağına ait idaresel kararının da yukarıda açıklandığı şekilde tek doğrultulu olarak kararlaştırılıp tüketiciyle görüşme edilmeden tüketiciye dayatılan haksız koşulniteliğinde bulunduğu, tertip ettiği, bu maddenin normunun kamu düzeninden oluşu sebebi ile şipşak yapılacağı, bundan dolayı herhangi birgörev karşılığı olmaksızın erken kapama fiyatı adı altında ücret alınmasının dürüstlük kuralına marjinal bulunduğu, geçerli bulunmadığı, alınan ücretin tüketiciye iadesi gerektiğine hüküm verilmiş olması isabetlidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Dosya Masrafının İadesi İstemi - Yorum
  SERKAN ABAR -
  5 Ağustos 2016

  Medeniyetin ilk şartı adalettir. (Sigmund Freud)

  Cevapla
 • Dosya Masrafının İadesi İstemi - Yorum
  DİCLE BÜYÜKKALAY -
  15 Ağustos 2016

  Dosya Masrafının İadesi İstemi Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • Dosya Masrafının İadesi İstemi - Yorum
  FERHAT ÖZATAY -
  21 Kasım 2016

  Banka adına dosya masrafının geri ödenmesi ile ilgili Tüketici Hakem heyetinin karar tutanağını iadeli taahütlü olarak gönderdim. fakat mahkeme başvurmam gerekiyormuş bununla ilgilenebilirmisiniz?

  Cevapla
Yorum Bırak