E-Devlet İle Yapılan İşlemler | Ankara Avukat

E-Devlet İle Yapılan İşlemler

E-Devlet

E-Devlet İle Yapılan İşlemler konusu, Dijitalleşen dünyamızın bir parçası olarak artık kamu dairelerinde halledebildiğimiz işleri, internet ortamında halledebiliyoruz. Türkiye’nin e-Devlet kapısı olarak isimlendirilen turkiye.gov.tr adresi vatandaşın kamu hizmetlerini alabileceği tek adres olarak karşımıza çıkıyor.

E-Devlet İle Yapılan İşlemler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin kimlik bilgileri başta olmak üzere devlet kurumlarındaki tüm bilgilerin kayıtları e-Devlet portalı üzerinde tutulmaktadır.

Bir başka deyişle, kamu kurumları üzerindeki bilgilerine erişmek isteyen her Türk vatandaşı e-Devlet hizmetlerinden faydalanarak, herhangi bir masraf ödemeden dakikalar içinde erişim sağlayabilir.

E-devlet şifresini bir kez alarak e-Devlet hizmetini başlatan vatandaşlar, geçmiş yıllarda saatlerce kamu dairelerinde bekleyerek öğrenebildikleri bilgileri, gerçekleştirdikleri işlemleri kolayca kendi başına ister mobil cihazından ister bilgisayarından yapabiliyor.

E-Devlet veri tabanı üzerinden hangi işlemler gerçekleştirilebilir?

e-Devlet sürekli güncellenen hizmetlerine yetişmek ve takibini yapabilmek çok güç… E-Devlet İle Yapılan İşlemler öyle hızlı bir şekilde yeni hizmetler ekleniyor ki portal üzerinden verilen hizmetlerin sıralandığı bir liste hazırlansa bile birkaç gün içerisinde güncelliğini yitirebiliyor.

Kişiler üstsoylarına ait soyağaçlarına ulaşarak yüzlerce yıl önce büyükanne ve büyükbabalarının kimler olduğunu, nerelerde hangi tarihlerde yaşadığını dakikalar içerisinde e-devlet portalı üzerinden öğrenebiliyor. Bu uç örneklerin yanı sıra ikametgah, adli sicil kaydı, SGK dökümü, askerlik durum belgesi gibi günlük hayatımızda birçok işimizi gören belgelere de e-devlet portalı üzerinde ulaşmak mümkün…

Sadece belge indirmek için değil, trafik cezalarını, vergi borçlarını, üzerinize kayıtlı GSM numaralarını, hakkınızda dava dosyası olup olmadığını ve bu dosyaların akıbetini, kamu kurumlarından adımıza yatacak ödemeleri veya borçları da e-devlet aracılığıyla sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet ile alabileceğiniz hizmet türleri ve bilgi sorgulamalar portal üzerinde kurumlara göre kategorilere ayrılmış olup, hangi Bakanlık ya da devlet dairesinde hangi tür hizmetleri alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Birçok işlem için e-Devlet şifreniz ve kimlik numaranız ile giriş yapmanız yeterli olduğu gibi bazı işlemlerde detaylı kimlik bilgilerinizle işlem yapmanız gerekebiliyor.

E-Devlet İle Yapılan İşlemler – E-Devlet şifresi nasıl alınır?

İlk kez e-devlet şifresi edinmek isteyenlerin bizzat başvuru yöntemiyle PTT Merkez Müdürlüklerine gitmesi ve yetkili görevliye sadece kimliğini sunması yeterlidir. Aldığınız şifreyi ilk kez girdikten sonra kendi şifrenizi belirleyerek, sonraki tüm e-Devlet işlemlerinizde bu şifreyi kullanabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

146 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri