Atla

Eski Eşin Soyadını Kullanma


Eski Eşin Soyadını Kullanma

Eski Eşin Soyadını Kullanma

Eski Eşin Soy adını Kullanma

Eski Eşin Soyadını Kullanma Türkiye' de Türk Medeni Kanunu çerçevesinde verilmiş olan hak çerçevesinde evlilik birliği kurmuş olan kişiler. Eğer evlilik birliğinde devamlılığı sağlayamazlar ise ilgili kanun hükmünde belirtilmiş olan şartlar çerçevesinde boşanma davası açabilmektedir. Son derece kapsamlı bir dava sürecini teşkil eden boşanma davası ardından boşanmanın teşkil etmekte olduğu etkilerde devam etmektedir. Yaşamın tamamı ile değişime uğramasına yol açan evlilik birliğinin.

Yasal olarak sonlandırılmasının ardından gündeme gelen en önemli konulardan birisi de boşanan kadının soyadı durumudur. Boşanan kadının soyadı değişimi ile yeniden kızlık soyadı alması gerekir. Boşanma işleminin gerçekleştirilmesi ardından kadınların kızlık soyadı olarak adlandırılmakta olunan eski soyadlarına geri dönüş yaparlar. Ancak bazı durumlarda yıllarca sürmüş olan evlilik içerisinde kadınların artık sosyal yaşamları dahilinde kocasının soyadı ile tanınıyor olduğu görülebilir. 

Bu çerçevede de kadının boşanma ardından yeniden eski soyadı dönüş yapmasının kendisinin sosyal ve iş dünyası yönünden önemli sorunlar teşkil edebileceği dolayısı ile kadının kocasının soyadı kullanmaya devam etmesinin kendisi açısından daha faydalı olabilmesi de mümkün olabilmektedir. Bu gibi hallerde boşanma davası ile yasal olarak evlilik birliğini sona erdirmiş olan kadının. Eski Eşin Soyadını Kullanmaya devam etme arzusu olabilir ki bu tarz bir talep kadın açısından avantajlı olabileceğinden soyadı değiştirme davalarına da sık şekilde gündem teşkil edebilmektedir.

Boşanan Kadının Soyadı Değişimi

Boşanma davası ardından soyadı değişimi noktasında eski eşinin mevcut soyadının kullanımına devam etme talebinde bulunulması durumunda soyadı değiştirme davası açması gerekliliği bulunur. Boşanan kadının eski eşinin soyadı kullanmayı sürdürebilmeyi talep etmesi ise ilgili kanun hükmünde belirli koşullara odaklanmıştır. Buna göre ilk olarak kadının eski kocasının soyadının kullanılması noktasında bir hedefinin ve yararının bulunması gerekliliği bulunuyor.

Eğer kadının Eski Eşin Soyadını Kullanma konusunda herhangi bir menfaati bulunmamakta ise kızlık yani eski soyadı kullanması gerekliliği bulunuyor. Bunun yanı sıra boşanan kadının soyadı hakkında kadının kızlık soyadı kullanmasından dolayı meydana gelebilecek hak kaybı problemleri söz konusu ise kadının, eski kocasının soyadı kullanma talebi gerçekleştirebilme şansı bulunuyor. Boşanmış kadının, Eski Eşin Soyadını Kullanma şartları arasında aynı zamanda da kadının eski kocasına bu şekilde bir durum etkisi ile olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmayacak olmasıdır.

Eski karısının kendi soyadı kullanmaya devam etmesi etkisi ile zarara uğrayacak kişilerin bu tarz bir kullanıma itirazda bulunabilme hakkı bulunmaktadır. Boşanmış kadın bireyin soyadı değişikliği hakkında boşanma süreci içerisinde ilgili tutanağı boşanma avukatı aracılığı. İle bu durumu görüşmesi, kocasının soyadı kullanma konusunda bilgi alması önerilir.

Söz konusu zaman dilimi içerisinde boşanma avukatı tarafından da söz konusu müvekkilinin hangi soyadı kullanmasının kendisi açısından daha faydalı olacağına dair bilgilendirmelerde bulunması gerekliliği bulunur. Günümüzde boşanma davalarının sona ermesinin ardından kadın tarafından. Herhangi bir ek talebin bu doğrultuda gelmemesi halinde otomatik şekilde nüfus kaydında kadının soyadı eski soyada döner. Konuyu ilgilendireceğini düşündüğümüz için anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır konusu hakkında ki makaleyi okuyabilirsiniz.

Eski Eşin Soyadını Kullanma Yargıtay Kararı Görevli Mahkeme

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas:  2008/18445 Karar: 2009/5190 Karar Tarihi: 23.03.2009

BOŞANDIĞI KOCASININ SOYADINI KULLANMASINA İZİN VERİLMESİ DAVASI. DAVANIN KADININ BOŞANDIĞI KOCASININ SOYADINI KULLANMAYA İZİN DAVASI OLDUĞU. DAVADA AİLE MAHKEMESİNİN GÖREVLİ OLDUĞU - DAVANIN GÖREV YÖNÜNDEN REDDİ GEREĞİ

ÖZET: Mahkemece davanın bir soy isim tashihi davası olmayıp kadının boşandığı kocasının. Soyadını kullanmaya izin davası olduğu ve bu davada aile mahkemesinin görevli olduğu nazara alınarak davanın görev yönünden reddine karar verilmesi gerekir. 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanunun 4. Maddesinin birinci bendinde, 22.11.2001 tarih ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun üçüncü kısmı hariç olmak üzere ikinci kitabı ile 03.12.2001 tarihli ve 4722. Sayılı Türk Medeni Kanununun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanuna göre aile hukukundan doğan dava ve işlerin aile mahkemelerinde görülmesi öngörülmüştür.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • AKAY PİYADE -
  5 Ağustos 2016

  Devlet Başkanı olmaktansa, haklı olmayı tercih ederim. (Hanry Clay)

  Cevapla
 • ALİYE KURTÇU -
  10 Ağustos 2016

  Eski Eşin Soyadını Kullanma Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

  Cevapla
 • CEYLAN ARPALI -
  11 Ağustos 2016

  Eski Eşin Soyadını Kullanma Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • ALİ ÖZCAN -
  15 Ağustos 2016

  Eski Eşin Soyadını Kullanma Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
 • ESMA ÖKTE -
  29 Ağustos 2016

  Eski Eşin Soyadını Kullanma Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • VESI TARLAKAZAN -
  5 Kasım 2016

  Eski Eşin Soyadını Kullanma Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
Yorum Bırak