Atla

Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur


Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur

Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur

Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur

4721 sayılı Medeni Kanun'a göre aralarında anlaşamayan eşler kanunen ayrılması için boşanma davası açması gerekmektedir. Aile mahkemesine iki şekilde boşanma davası açılabilir, bunlardan birincisi Anlaşmalı boşanma davası, diğeri ise boşanma sebebine dayandırılarak açılan çekişmeli boşanma davasıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur

Anlaşmalı boşanma davasında duruşma esnasında; , Anlaşmalı boşanma davasında eşlerden biri duruşma esnasında yapılan protokoldeki koşulları kabul etmeyerek anlaşmalı boşanmadan vazgeçme hakkı bulunmaktadır.  Eşlerden birisinin anlaşmalı boşanmadan vazgeçmesi halinde dava çekişmeli boşanmaya dönecektir. Bu durumda Boşanma davası çekişmeli olarak devam edecektir. Anlaşmalı boşanma davasının kesinleşmeden önce boşanmadan vazgeçmesi,  Anlaşmalı boşanma davasında karar verilse dahi, temyiz süresi içerisinde eşin boşanmayı kabul etmemesi durumunda, boşanma kararını temyiz etmesi durumunda, boşanma kararı kesinleşmediği için boşanma  kararı temyiz sonucunu bekleyecektir.

Çekişmeli Boşanma Davasında Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur

Çekişmeli boşanma davalarında Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Eşlerden Biri Boşanmak İstememesi durumunda veya eşin duruşmaları takip etmemesi yalnız boşanma davasının uzamasına sebep olabilir. Çünkü boşanma davasında eşin boşanmayı istememesinden çok boşanma konusunda eşlerin kusuru önemlidir. Boşanma davasında karşı eşin boşanma konusunda kusurlu olduğu ispat edilirse, boşanmaya karar verilecektir.Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır konusu hakkında detaylı bilgi için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.Boşanma davasının  kusur yönünde boşanma sebebi ispat edilmediği takdirde ise boşanma davası red olunabilir.  Boşanmanın rededilmesi durumunda ise aynı boşanma nedeniyle 3 yıl tekrar boşanma davası açılması mümkün olmayacaktır. 3 yıl beklenmesi durumunda eşler tekrar bir araya gelmemişler ise,  kusuru aranmaksızın aile mahkemesince boşanmaya karar verilir. Diğer makaleler için Ankara Avukat ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • EGE DAŞKAYA -
  5 Ağustos 2016

  Çok beğendim, yüreğinize sağlık.

  Cevapla
 • TUNAHAN SUBAŞI -
  5 Ağustos 2016

  Hak deyince akan sular durur.

  Cevapla
 • BARAN PUSTU -
  5 Ağustos 2016

  Güzel Söz

  Cevapla
 • EVRİM GÜVEN -
  7 Ağustos 2016

  İnsanlara karşı ne zorbalığa başvurun, ne de ezilip büzülün. En etkili yol, hem güçlü hem vicdanlı olmaktır.

  Cevapla
 • DOĞAÇ KETEN -
  7 Ağustos 2016

  gönüllülükle kurar ve sadakatla gerçekleştirir. Eğitimli insanlar öncelikle adalete değer verir.

  Cevapla
 • BENGÜ DÖNMEZTÜRK -
  7 Ağustos 2016

  Yasaların bittiği yerde zulüm başlar. (Lord Chatham)

  Cevapla
 • SERRA KÖYBAŞIOĞLU -
  9 Ağustos 2016

  Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • DOĞUHAN BEK -
  17 Ağustos 2016

  Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • SEDANUR MEMİŞOĞLU -
  21 Ağustos 2016

  Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
Yorum Bırak