Atla

Evrakta Sahtecilik


Evrakta Sahtecilik

Evrakta Sahtecilik

Evrakta Sahtecilik

Evraklar üzerinde hukuka uygun olmayan işlemler yapmak ve başkasının adına sahte imza atmak gibi suçlara verilen genel isim evrakta sahteciliktir. Evrakta sahtecilik suçu cezası davanın konusuna göre mahkemece kanunlar çerçevesinde belirlenir. Resmi evrakta sahtecilik cezası daha ağır olan bir suçtur. TCK ile belirlenmiş cezalar, davanın durumuna göre hakim tarafından verilir. Evrakta sahtecilik zaman aşımı ve resmi evrak sahtecilik zaman aşımı 5 yıla kadar olan hapis cezalarında 8 yıl olarak belirlenmiştir. Dava zaman aşımı 8 yıl sürece sonuçlanmayan davalarda dolmaktadır. Resmi evrakta suç duyurusu hakkında ki makale için göz atınız. Evrakta Sahtecilik

Evrakta Sahtecilik Suçu ve Cezası

Hapis ile belirlenmiş olmasından da anlaşılacağı gibi oldukça önemli ve büyük bir suçtur. Resmi görevde bulunduğu sırada kendisinin onayladığı ya da kontrol ettiği resmi bir evrakta sahtecilik yapan kişi daha ağır cezalarla karşı karşıya kalacaktır. Yeni Türk Ceza Kanunu ile belirlenen süre 2 ile 5 yıllık hapis cezasıdır. Çek ve senetlerde resmi evrak yerine geçmektedir. Bu yüzden bu evraklar üzerinde yapılan sahtecilikte resmi evrakta sahtecilik kapsamına alınmaktadır.

Özel Evrakta Sahtecilik Suçu

Türk Ceza Kanunu kapsamında sahtecilik suç eylemlerine yönelik olarak ağır yaptırımlar bulunur. Bu çerçevede günümüzde karşılaşılabilen sahtecilik suç eylemlerinden birisi de özel sahtecilik suçudur. Özel sahtecilik suçu kapsamında yazılı, okunabilir ve hukuki bir değer taşımakta olan özel belgenin sahte şekilde düzenlenmesi, değişiminin yapılması ya da kullanılması eylemleri bulunur. Özel belgede sahtecilik suçu ile resmi evrak sahtecilik suçu arasında mevcut olan en önemli fark ise söz konusu suç eylemlerine konu olan belgenin birisinde resmi belge, diğerin ise özel belge niteliğinin bulunmasıdır. Yani resmi belge düzenleme yetkisi, kendisine görevi kapsamında yetki kamu görevlisine verilmesiyle, kendisine aittir. Özel belge ise herkes tarafından düzenlenebilmekte olunan genel olarak kişiler arasında mevcut olan ilişkiler açısından kullanımı bulunur.

Özel Evrakta Sahtecilik Suçunun Zamanaşımı

Günümüzde şikayet doğrultusunda işlenen suç hususunun söz konusu olduğu tarihten başlayarak 6 aylık süreç içerisinde şikayetin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Gerçekleştirilmemesi durumunda ise şikayet hakkı yok olmaktadır. Özel belge üzerinde sahtecilik suçu, şikayete bağlı suç türlerinden birisi konumunda bulunmaz, bu sebep ile şikayet süresi bulunmaz. Fakat özel sahtecilik suç eyleminin davası konusunda zamanaşımı süresi. 8 yıl olmasından kaynaklı olarak suç eyleminin 8 yıl içerisinde savcılığa bildiriminin gerçekleştirilmemesi durumunda savcılık tarafından soruşturma açılmaz.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Evrakta Sahtecilik - Yorum
  RUKİYE DEMİRCİOĞLU -
  10 Ağustos 2016

  Evrakta Sahtecilik konusu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Evrakta Sahtecilik - Yorum
  EMRAH ÖZYILMAZ -
  15 Ağustos 2016

  Evrakta Sahtecilik hakkında Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
 • Evrakta Sahtecilik - Yorum
  ATIL POTUK -
  5 Eylül 2016

  HAKKIMDA Evrakta Sahtecilik davası açıldı. Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
Yorum Bırak