Atla

Faturaya Dayalı İcra Takibi


Faturaya Dayalı İcra Takibi

Faturaya Dayalı İcra Takibi

Faturaya Dayalı İcra Takibi

Ticari ilişkilerde yapılan ticari işlemler için bedel üzerinde KDV dahil ve hariç olmak üzere fatura kesilir. Kesilen faturalarda hukuki boyut alması durumunda; Satıcı ticari işletme faturada ki belirtilen hizmet veya malların teslim edildiğini ispat etmesi gerekmektedir.

Diğer Taraftan Alıcı Ticari işletme ve şahıs ise faturaya dayalı hizmetin veya malların alınıp alınmadığını ve bu bedelinin ödenip ödenmediği durumların ispatı ile sorumludur.

Ticari işletmesi bağlamında bir mal satmış, üretmiş, bir iş görmüş veya bir menfaat sağlamış olan tacirden, diğer taraf, kendisine bir fatura verilmesini ve bedeli ödenmiş ise bunun da faturada gösterilmesini isteyebilir. Faturaya 7 gün içinde itiraz edilmesi gerekmektedir. İtiraz edilmez ise içeriği kabul etmiş sayılır.

Diğer makalemiz olan icra takibi nasıl yapılır makalemizi okuyabilirsiniz.

Faturaya Dayalı İcra Takibi - Nasıl Yapılır?

Faturalı satışlarda malın teslimi açısında irsaliye önemlidir. Burada ayrıca dikkat edilmesi gereken husus irsaliyeli malın teslim alan bizzat sorumlu kişi veya sigortalı çalışanın teslim alması ve adı soyadı t.c numarası yazılarak açık olarak imzalaması gerekmektedir.

Eğer satılan mal araç ile teslim ediliyorsa araç plakası ve şoför adı da ayrıca yazılmalıdır. Fatura mutlaka karşı tarafa teslim edilmeli ve bir nüshasının verildiğine dair imza alınmalıdır. Yada fatura iadeli ve belgi olarak karşı tarafa posta yolu ile gönderilmeli, gönderilen dekont saklanmalıdır.

Faturaya dayalı icra takibi başlatmak için, bu işleme ilamsız icra takibi olarak açılmaktadır. Açılan ilamsız icra takibine fatura fotokopisi de eklenmelidir. Faturaya dayalı açılan ilamsız icra takibine itiraz olması durumunda itirazın kaldırılması açılır. İtirazın kaldırılması ile ilgili olarak diğer yazılarımızda bulunmaktadır.

Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yargıtay Kararı

YARGITAY 11. Hukuk Dairesi 2004/7832 E.N , 2005/4738 K.N.

Özet :FATURANIN İÇERİĞİNE 8 GÜN İÇERİSİNDE İTİRAZDA BULUNULMADIĞI TAKTİRDE SADECE FATURADA BELİRTİLEN VERİLERİN DOĞRU OLDUĞU KARİNESİ DOĞAR.
 
BU DURUMDAN, FATURANIN VERİLMESİNE NEDEN OLAN İŞ VEYA HİZMETİN DE YAPILMIŞ OLDUĞUNUN KABUL EDİLDİĞİ ANLAŞILMAZ. 
SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Davacı tarafından delil olarak bildirilen ve faturalarda belirtilen dava konusu ilan ve reklamların yayınlandığı gazete nüshalarının dosyaya ibrazı sağlanıp, teslimin tam ve gereği gibi yapılıp yapılmadığı yani faturada belirtilen ilan ve reklamların tümünün ayıpsız olarak yayınlanıp yayınlanmadığının tespiti gerekirken, bu tespit yapılmadan ve bu husus hiç değerlendirilmeksizin sadece fatura ve cari hesap föyü ile defter ve belgelerin incelenmesine dayalı olarak düzenlenen bilirkişi raporu esas alınarak yazılı şekilde karar verilmesi doğru olmamıştır.

Tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, davacı tarafa, sözleşme konusu işlerin yapılıp teslim edildiğine ilişkin gazete nüshaları ile delil ve belgelerin sunulması için usulüne uygun süre verilerek, ibrazı ve teslim hususunun ispatlanması durumunda, faturaların tebliğ edilip davalı defterlerine kaydedilerek süresinde itiraz edilmemiş olması da göz önüne alınmak suretiyle deliller hep birlikte değerlendirilerek sonucuna uygun bir karar verilmesi gerekmektedir.

Açıklanan nedenlerle, davalı vekilinin diğer istinaf sebepleri incelenmeksizin, istinaf talebinin usul yönünden kabulü ile, usul ve yasaya aykırı yerel mahkeme kararının kaldırılarak, dosyanın açıklanan şekilde inceleme yapılıp yeniden karar verilmek üzere yerel mahkemesine gönderilmesine karar verilmiştir. Davalı vekilinin istinaf başvurusunun diğer yönleri incelenmeksizin usul yönünden kabulüne karar verilmiştir.

ÖZET: Davacının dayanak olarak sunduğu faturaların suretleri dosya içinde bulunmakta olup, bu faturalar açık fatura olarak düzenlenmiş olmasına rağmen, altlarına bedeli tahsil edilmiştir kaşesi vurulmuş olup, davalı şirketin ödeme savunması bulunmamakla birlikte, takip ve dava dayanağı faturaların bu yönden araştırılarak, kapalı fatura olduğunun anlaşılması halinde, fatura bedellerinin ödenmediği yönünde ispat yükünün davacıda olduğunun gözetilmemesi usul ve yasaya aykırıdır.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yorum
  NUH BALİ -
  5 Ağustos 2016

  Adalet devletin amacıdır. Sivil toplumun amacıdır.

  Cevapla
 • Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yorum
  SEVCAN KOCABIYIK -
  6 Ağustos 2016

  Adalet hissi insanlarda doğuştan mevcuttur.

  Cevapla
 • Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yorum
  BEYTUR ARPAT -
  6 Ağustos 2016

  Kötü yasalar, zulmün en berbat şeklidir. (Burke)

  Cevapla
 • Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yorum
  SU KARABAY -
  11 Ağustos 2016

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yorum
  TUĞBERK KOYUNCU -
  12 Ağustos 2016

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yorum
  ARDA KÖMBE -
  13 Ağustos 2016

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yorum
  DEMREN TOPÇU -
  16 Ağustos 2016

  İyi günler ben Vodafone bayisinden bir cihaz aldım parasını peşin odedim bayi benim yerime 24aylik tahute imza atmış ve numaram üzerine borç gözükmekte icraya verildim savcılıkta sahte imzamdan oturu şikayetçi oldum borç odedime dair elimdeki kapali faturadan başka bir şey yok ne yapmalıyım acaba iyi gunler

  Cevapla
 • Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yorum
  VAHİDE ALİAĞAOĞLU -
  23 Ekim 2016

  Faturaya Dayalı İcra Takibinde itiraz var. İtirazın kaldırılması mı yoksa itirazın iptali mi açmam gerekiyor. Acaba bu davalar ne kadar sürer ne kadar sürede sonuçlanır..

  Cevapla
   - Yorum
  İlkay Uyar Kaba -
  27 Mayıs 2017

  Merhabalar öncelikle size gönderilen faturaya dayalı icra takibi ilamsız icra takibi olarak yapılmaktadır. İlamsız icra takiplerinde süresi içinde yapılan itirazlarda icra takibi durmuş olur. Ayrıca Tüketici hukukuna göre 2017 parasal sınır olan ilçe tüketici hakem heyeti 2400 tl, il tüketici hakem heyeti 3610 TL nin altındaysa Tüketici hakem heyetlerine başvuru yaparak alınacak karara göre icra takibi yapması gerekmektedir. Hizmet almadıysanız mutlaka itiraz hakkınızı kullanınız.

  Cevapla
 • Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yorum
  Soru - soruyorum -
  4 Kasım 2016

  Bir is güvenliği firma bana her hangi bir hizmet vermemiş herhangi bir sozlesmemde yok bana hizmet faturası kesmiş benim fark etmeden muhasebem islemis 10 ay aradan gecmis bana icra davasi acmis benim ne yapmam gerekekir

  Cevapla
   - Yorum
  Ercüment -
  27 Mayıs 2017

  siz hizmeti almış olupta ödeme yapmak istemeyen biri gibi yazmışsınız bence

  Cevapla
 • Faturaya Dayalı İcra Takibi - Yorum
  derya -
  12 Haziran 2017

  Merhaba, bir müşterime mal satıp irsaliyeli fatura düzenleyip teslim ettim.Fatura üstünden 1 ay geçti.Ödemeyi yapmayacağını söylüyor.Fatura açık fatura. ama üzerinde müşteri imzası yok. ödemeyi yapacağını söyleyip yanına çağırıyor sonrada ödemeden vazgeçtim diyor.Bunun için nasıl bir işlem yapmam gerekir.direk adliyeye giderek nasıl bir işlem başlatabilirim. İyi çalışmlar diliyorum.

  Cevapla
   - Yorum
  İlkay Uyar Kaba -
  13 Haziran 2017

  Derya hanım merhaba, faturaya dayalı ilamsız icra takibi yapabilirsiniz. Karşı taraf buna itiraz ederse dava açmanız gerekmektedir. Tüketici hakem heyeti parasal başvuru sınırları içerisindeyse Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilirsiniz. Burada önemli konu satmış olduğunuz malın teslim edildiğine dair ispatı. Bu da fatura veya irsaliye müşterinin malı aldığına dair imzasıdır.

  Cevapla
Yorum Bırak