Atla

Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır


Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır

Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır

Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır

Fatura icra takibi nasıl yapılır sorunun cevabını vermeden önce faturanın icra takibi aşamasına gelmeden önce neler yapılmalıdır, bu konu üzerinde bilgilenmek gerekiyor. Satıcı ve alıcı arasında yapılan ticari işlemi gösteren bir belge olan fatura, gereği gibi yapılmadığı sürece hukuksal işlemlerde satıcı mağdur olmaktadır.

Fatura Nasıl Yazılır Doldurulur

Faura verilen malzemeyi tam ve eksiksiz miktarları ile doldurulmalıdır.

Fatura malzeme ile teslim edilirken mutlaka teslim alanın adı soyadı ve tc. numarası yazılmalıdır. Teslim alan kişinin bizzat alıcı veya yanında çalışan sigortalı olmasına dikkat edilmelidir.

Fatura muhteviyatı başka bir yerde araç ile teslim edilecekse, Fatura ve muhteviyatının teslim edildiğine dair gerek araç ve kargo şirketinin imzası gerekse alıcının bizzat kendisi veya sigortalı çalışana teslim edilmelidir.

Fatura eğer teslim edilmemiş ise kargo veya ptt ile iadeli tahhütlü alıcıya teslim edilmelidir.

Yukarda anlatılan işlemler Faturaya Dayalı İcra Takibi yapıldığı takdirde ilamsız icra takibi yapıldığında itiraz halinde mahkemeye delil olarak sunmak için gerekli evraklardır.

Çünkü alıcı faturayı kendi muhasebe kayıtlarına işlemediği takdirde o malın teslim edildiği ve miktarının alınmadığını ispat etmek satıcı tarafından zor olmaktadır.

Yargıtay Kararı : Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır

T.C. YARGITAY 13.Hukuk Dairesi Esas: 2012/25737 Karar: 2013/1823 Karar Tarihi: 29.01.2013

İTİRAZIN İPTALİ DAVASI - DAVAYA KONU FATURALAR NEDENİ İLE TAKİP TARİHİ ÖNCESİNDE DAVALININ TEMERRÜDE DÜŞÜRÜLMEDİĞİ - İŞLEMİŞ FAİZ ALACAĞI NOKTASINDA DAVANIN REDDİ - YARGITAY BOZMA İLAMINA UYULARAK KARAR VERİLDİĞİ - HÜKMÜN ONANMASI GEREĞİ

ÖZET: Davacının davaya konu faturalar nedeni ile takip tarihi öncesinde davalıyı temerrüde düşürdüğüne dair bir delil bulunmadığından takip talebindeki işlemiş faiz alacağı noktasında davanın reddi gerekirken, işlemiş faiz alacağına hükmedilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yerel mahkeme kararının bozulmasına hükmedilmiş olması isabetlidir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ZEHRA YÜZYIL -
  10 Ağustos 2016

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
 • İPEK SARITAŞ -
  11 Ağustos 2016

  Faturaya Dayalı İcra Takibi Nasıl Yapılır Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
Yorum Bırak