Atla

Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma Davası


Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma Davası

Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma Davası

Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma Davası

Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma davasının açılması için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bu  şartları anlatacak olusak boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış davanın reddedilmiş olması, Bu red kararının kesinleşmesinden itibaren 3 yıl geçmiş olması, 3 yıllık sürenin sonunda, eşlerden birinin boşanma isteğinde bulunması gerekmektedir.

Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma Davası eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa 6 aydan beri birlikte oturdukları yer Aile Mahkemesine müracaat edilerek dava açılır. Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma Davası açılırken 3 yıllık süreye dikkat edilmelidir. Kısa süreli görüşmeler 3 yıllık süreyi etkilemez.

Yargıtay Kararları - Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma Davası

YARGITAY: FİİLİ AYRILIK NEDENİYLE BOŞANMA T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas:  2012/7197 Karar: 2013/8283 Karar Tarihi: 26.03.2013 -Fiili Ayrılık Nedeniyle Boşanma Davası

BOŞANMA DAVASI - ÜÇ YILLIK FİİLİ AYRILIK SÜRESİNİN DOLMADIĞI - İLK DAVADAN SONRA TARAFLARIN YENİDEN BİR ARAYA GELMEDİKLERİ - KADINA KUSUR OLARAK ATFEDİLECEK YENİ BİR OLAYIN VARLIĞININ İSPATLANAMADIĞI - HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Davacı koca her ne kadar hem şiddetli geçimsizlik hem de fiili ayrılık sebebine dayalı olarak boşanma talep etmiş ise de; kocanın reddedilen boşanma davasının kesinleşmesinden, iş bu davanın açıldığı tarihe kadar geçen sürede üç yıllık fiili ayrılık süresinin dolmadığı ve reddedilen ilk davadan sonra tarafların yeniden bir araya gelmedikleri, kadına kusur olarak atfedilecek yeni bir olayın varlığı da ispatlanamadığı, her iki sebebe dayalı olarak açılan boşanma taleplerinin koşullarının oluşmadığı nazara alınmadan boşanmaya karar verilmesi doğru görülmemiştir.

  Ankara Avukat

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak