Atla

Gayrimenkul Değer Tespit Davası


Gayrimenkul Değer Tespit Davası

Gayrimenkul Değer Tespit Davası

Gayrimenkul Değer Tespit Davası

Arsa, arazi veya konut benzeri olan gayrimenkuller için ortaya çıkacak olan anlaşmazlıklar genel olarak dava yolu ile çözüme ulaşabilmektedir.

Bu davalarda  avukat  ile sürecin yönetilmesi faydalı olacaktır. Arsa ile arazi veya konut gibi tüm gayrimenkuller konusunda davalar nispi harca tabi olmakta ve Harçlar Kanunun hükümleri gereği gayrimenkul değerinin yüzde 054 oranında yani ¼ oranında peşin harca tabi olmaktadır.

Gayrimenkul Değer Tespiti Nedir

Bu harcın dava açılmadan ödenmesi şart olmaktadır. Gayrimenkulün değeri mahkemenin uzman bir kurula yaptığı keşif aracılığı ile tespit edilmektedir.

Ödenecek olan harcın tespiti konusunda mahkeme tarafından yaptırılacak keşif sonucunda ortaya çıkan gayrimenkul değeri esas olarak kabul edilecektir.

Ancak Tüketici Mahkemelerinde açılabilen gayrimenkul davaları konusunda özel kanun hükümleri nedeni ile nispi peşin harçtan muaf olunması mümkündür.

Gayrimenkul davalarında sık rastlanılan sorunlardan birisi dava açılan tapu maliklerinin nerede olduğunun bilinmemesi gelmektedir.

Gayrimenkul anlaşmazlığı konusunda hak sahiplerinin miras yolu ile değişmesi ve çeşitlenmesi gibi durumlarda bir kısım maliklere ulaşılmaması mümkün olabilmektedir.

Böyle bir durumda davanın uzamaması ve savunma hakkının usulüne uygun şekilde kullanılabilmesi için ne yapılması gerektiği konusunda çeşitli öneri ve yorumlar yapılmaktadır.

Gayrimenkul Değer Tespiti Keşif İşlemleri

Gayrimenkul anlaşmazlığı ile alakalı olan davalarda davayı görmekte olan mahkeme konusunda uzman olan kişiler ile belirleyeceği bir kurul tarafından gayrimenkulün bulunduğu yerde keşif adı verilen tespit ve inceleme işlemi yapmaktadır.

Yapılan bu inleme kapsamında gayrimenkul için niteliği, değeri ve anlaşmazlığa konu olan hususlar yerinde incelenmektedir.

Bazı istisnalar dışında açılacak gayrimenkul değer tespiti davalarında mahkeme tarafından konusunda uzman olan kişilerin oluşturduğu bir kurul ile gayrimenkulün bulunduğu yerde keşif yapılması zorunlu olmaktadır.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Dava konusu parselin bir bölümünde ilgili Genel Müdürlüğü lehine irtifak hakkı tesis edildiği anlaşılmaktadır.

Mahkemece bu irtifak hakkının taşınmazda meydana getireceği değer düşüklüğü yönünden bilirkişi kurulundan ek rapor alınıp, sonucuna göre hüküm kurulması gerekir.

ÖZET: Dava, baraj için yapılan kamulaştırma sonucu çevrenin sosyal, ekonomik ve yerleşme düzeninin bozulması nedeniyle, taşınmazdan ekonomik ve sosyal yönden yararlanma olanağı kalmadığı iddiasına dayanan taşınmaz bedelinin tahsili istemine ilişkindir.

Davalı idare harçtan muaf olduğu halde yargılama giderleri arasında idareye harç yüklenmesi, doğru değilse de; bu yanılgının giderilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden, hükmün düzeltilerek onanmasına karar verilmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Gayrimenkul Değer Tespit Davası - Yorum
  ATIL POTUK -
  5 Ağustos 2016

  Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe götürmesin. (Kur'an)

  Cevapla
 • Gayrimenkul Değer Tespit Davası - Yorum
  GÜNEY KUŞ -
  11 Ağustos 2016

  Değer Tespit Davası Gayrimenkul Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • Gayrimenkul Değer Tespit Davası - Yorum
  RENAN HOCAOĞLU -
  14 Ekim 2016

  firmamız çankaya da kentsel dönüşüm işlemleri yapmaktadır .Bazı sözleşmelerimiz dava konusu olduğundan bununla ilgili bilgi almak ve çalışmak istiyoruz

  Cevapla
Yorum Bırak