Atla

Gayrimenkul Değer Tespit Davası


Gayrimenkul Değer Tespit Davası

Gayrimenkul Değer Tespit Davası

Gayrimenkul Değer Tespit Davası

Gayrimenkul Değer TespitiArsa, arazi veya konut benzeri olan gayrimenkuller için ortaya çıkacak olan anlaşmazlıklar genel olarak dava yolu ile çözüme ulaşabilmektedir. Bu davalarda  avukat  ile sürecin yönetilmesi faydalı olacaktır. Arsa ile arazi veya konut gibi tüm gayrimenkuller konusunda davalar nispi harca tabi olmakta ve Harçlar Kanunun hükümleri gereği gayrimenkul değerinin yüzde 054 oranında yani ¼ oranında peşin harca tabi olmaktadır. Bu harcın dava açılmadan ödenmesi şart olmaktadır. Gayrimenkulün değeri mahkemenin uzman bir kurula yaptığı keşif aracılığı ile tespit edilmektedir. Ödenecek olan harcın tespiti konusunda mahkeme tarafından yaptırılacak keşif sonucunda ortaya çıkan gayrimenkul değeri esas olarak kabul edilecektir. Ancak Tüketici Mahkemelerinde açılabilen gayrimenkul davaları konusunda özel kanun hükümleri nedeni ile nispi peşin harçtan muaf olunması mümkündür. Gayrimenkul davalarında sık rastlanılan sorunlardan birisi dava açılan tapu maliklerinin nerede olduğunun bilinmemesi gelmektedir. Gayrimenkul anlaşmazlığı konusunda hak sahiplerinin miras yolu ile değişmesi ve çeşitlenmesi gibi durumlarda bir kısım maliklere ulaşılmaması mümkün olabilmektedir. Böyle bir durumda davanın uzamaması ve savunma hakkının usulüne uygun şekilde kullanılabilmesi için ne yapılması gerektiği konusunda çeşitli öneri ve yorumlar yapılmaktadır.Gayrimenkul Değer Tespit DavasıGayrimenkul Değer Tespiti Keşif İşlemleriGayrimenkul anlaşmazlığı ile alakalı olan davalarda davayı görmekte olan mahkeme konusunda uzman olan kişiler ile belirleyeceği bir kurul tarafından gayrimenkulün bulunduğu yerde keşif adı verilen tespit ve inceleme işlemi yapmaktadır. Yapılan bu inleme kapsamında gayrimenkul için niteliği, değeri ve anlaşmazlığa konu olan hususlar yerinde incelenmektedir. Bazı istisnalar dışında açılacak gayrimenkul değer tespiti davalarında mahkeme tarafından konusunda uzman olan kişilerin oluşturduğu bir kurul ile gayrimenkulün bulunduğu yerde keşif yapılması zorunlu olmaktadır.  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ATIL POTUK -
  5 Ağustos 2016

  Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe götürmesin. (Kur'an)

  Cevapla
 • GÜNEY KUŞ -
  11 Ağustos 2016

  Değer Tespit Davası Gayrimenkul Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • RENAN HOCAOĞLU -
  14 Ekim 2016

  firmamız çankaya da kentsel dönüşüm işlemleri yapmaktadır .Bazı sözleşmelerimiz dava konusu olduğundan bununla ilgili bilgi almak ve çalışmak istiyoruz

  Cevapla
Yorum Bırak