Atla

Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası


Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası

Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası

Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası

A. Hakaret davası Sonucu Tazminat, B. Hakaret davası Sonrası Tazminat Davası

Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası Yargıtay Kararı

4.Hukuk Dairesi Esas:  2010/3529 Karar: 2011/2112 Karar Tarihi: 02.03.2011

ÖZET: Dosyadaki kanıtlara ve kooperatif görevlisi tanığın tuttuğu tutanak içeriğine göre, davalının davacılara yönelik olarak ağır hakarette bulunduğu anlaşılmaktadır. Davalı hakkında hakaret suçunun unsurları yönüyle yapılan ceza soruşturması sonucunda takipsizlik kararı verilmiş olması da eylemin haksız eylem niteliğini ortadan kaldırmaz. Yerel mahkemece, davalının, davacılara yönelik olarak hakaret niteliğindeki sözleri söylediği kabul edilerek, davacılar yararına uygun tutarlarda manevi tazminat takdir edilmesi gerekir.

Yasası'nın 49. maddesi gereğince davacılar yararına uygun tutarlarda manevi tazminat takdir edilmesi gerekirken, yerinde olmayan yazılı gerekçeyle istemin tümden reddedilmiş olması usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir.

Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası Yargıtay Kararı

2.Ceza Dairesi Esas:  2008/14470 Karar: 2009/3037 Karar Tarihi: 03.02.2009

HAKARET SUÇU - HAKARET SUÇUNUN KARŞILIKLI İŞLENMESİ - KATILAN LEHİNE HAK VE NESAFETE UYGUN BİR MİKTARDA MANEVİ TAZMİNATA HÜKMOLUNMASI GEREKTİĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Olayın oluş şekli, tarafların ekonomik sosyal durumları gözetilerek katılan lehine hak ve nesafete uygun bir miktarda manevi tazminat hükmolunması gerektiğinin gözetilmemesi bozmayı gerektirir.

5320 sayılı CMK. nun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkındaki Kanun'a 5347 sayılı Yasa'nın 3. maddesi ile eklenen geçici 1. maddesindeki; biçimindeki düzenleme karşısında; 765 sayılı TCK. nun 38 ve 467 maddeleri gereğince olayın oluş şekli, tarafların ekonomik sosyal durumları gözetilerek katılan lehine hak ve nesafete uygun bir miktarda manevi tazminat hükmolunması gerektiğinin gözetilmemesi,

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak