Atla

Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası


Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası

Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası

Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası

Manevi zararda, maddi zararın aksine, kişinin malvarlığında herhangi bir eksilme söz konusu değildir. Kişinin iktisadi kaybı yoktur. Fakat kişisel varlığında hissi anlamda bir kayıp söz konusudur.

Maddi zararın aksine, iktisadi özelliği olmayan, duygu ve his aleminde kalan kayıptır. Örneğin; sövme veya hakaret, malvarlığında mali bir eksilmeye sebep olmamaktadır. Fakat kişisel varlıkta, elem ve ızdırap şeklinde hissi kayıplara sebep olmaktadır.

Kişilik haklarının ihlali hallerinde manevi tazminata hükmedilir. Mala gelen zararlardan dolayı manevi tazminat istenemez.

Değişik durumlardan dolayı kişilik hakkının ihlali söz konusu ise manevi zarar tazmin edilir. Yani manevi tazminat malvarlığı dışında ki hukuksal değerlere yapılan saldırılar ile meydana getirilen eksilmenin giderilmesidir.

Hakaret Davası Sonucu Tazminat Davası Yargıtay Kararı

HAKARET SUÇU - HAKARET SUÇUNUN KARŞILIKLI İŞLENMESİ - KATILAN LEHİNE HAK VE NESAFETE UYGUN BİR MİKTARDA MANEVİ TAZMİNATA HÜKMOLUNMASI GEREKTİĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Olayın oluş şekli, tarafların ekonomik sosyal durumları gözetilerek katılan lehine hak ve nesafete uygun bir miktarda manevi tazminat hükmolunması gerektiğinin gözetilmemesi bozmayı gerektirir.

5320 sayılı CMK. nun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkındaki Kanun'a 5347 sayılı Yasa'nın 3. maddesi ile eklenen geçici 1. maddesindeki; biçimindeki düzenleme karşısında; 765 sayılı TCK. nun 38 ve 467 maddeleri gereğince olayın oluş şekli, tarafların ekonomik sosyal durumları gözetilerek katılan lehine hak ve nesafete uygun bir miktarda manevi tazminat hükmolunması gerektiğinin gözetilmemesi.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak