Atla

Hısımların Çocukla İlişki Kurması Davası


Hısımların Çocukla İlişki Kurması Davası

Hısımların Çocukla İlişki Kurması Davası

Hısımların Çocukla İlişki Kurması Davası

KİŞİSEL İLİŞKİNİN DÜZENLENMESİNDE ASIL OLAN; ÇOCUĞUN FİKRİ, BEDENİ, AHLAKİ SAĞLIK VE EĞİTSEL YÖNDEN GELİŞİMİNİN SAĞLANMASIDIR. VELAYET KENDİSİNE BIRAKILMAYAN EBEVEYNLE ÇOCUK ARASINDAKİ KİŞİSEL İLİŞKİ DÜZENLEMESİNDE ASIL OLAN, ÇOCUĞUN FİKRİ, AHLAKİ, BEDENİ, SAĞLIK VE EİTSEL YÖNDEN KİŞİSEL GELİŞİMİNİN SAĞLANMASINDAKİ ÜSTÜN YARARI.

ANALIK VE ABBALIK DUYGULARININ TATMİNİNİN DE GÖZ ÖNÜNDE ALINMASI GEREKİR
 

Kişisel ilişki kurulması hususunda gerekirse sosyal inceleme raporu alınabilir. Yine bu hususta çocuğun menfaati açısından önemli olduğu için tanıklardan bu hususta bir takım bilgiler alınabilir.

Velayetle birlikte kişisel ilişki kurulması unutulmamalıdır.

Kişisel ilişki kurulurken küçük çocukların birbirlerini görmelerine mani olmayacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.Okul çağındaki bir çocuk için sömestr tatili açısından da kişisel ilişki düzenlenmelidir.

Bu davalarda çocuğun kişisel yararı, fikri ve bedeni gelişimi önceliklidir.

Hükmün infazında duraksamaya neden olmamak için hükümde kişisel ilişki düzenlenmesinin başlangıç ve bitiş tarihleri yanında saatlerinin de gösterilmesi gerekir. Küçük çocuklarda annelik duygularının tatmini ve çocuğun kişisel gelişimi için ayın belli hafta sonlarında yatılı da kalacak şekilde ilişki tesisi gerekir.

Kişisel ilişki, anlaşmalı boşanmada hakim tarafından re’sen düzenlendiğinden hakimin müdahalesine açık bir alandır. Kişisel ilişki analık, babalık duygularını tatmin edecek nitelikte kurulmalıdır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Hısımların Çocukla İlişki Kurması Davası - Yorum
    FATİME GÜRCAN -
    16 Ağustos 2016

    Hısımların Çocukla İlişki Kurması Davası bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

    Cevapla
Yorum Bırak